Koudelka: Léto? To je hodně tréninku a tenis

V plně rozjeté letní přípravě, právě tehdy jsme zastihli u počítače jednu z dvou největších českých nadějí pro novou sezonu Romana Koudelku. Lomnický borec před ní pracuje na odstranění křeči v letové fázi a zároveň si spravuje nervy na tenisovém dvorci. Vysněná dovolená ale pro Koudyho není návštěva Wimbledonu, pro něj by byla ta pravá letní „havaj“ opravdová Hawai.

Reprezentace má za sebou první společná soustředění – panuje spokojenost s novým koučem?
Určitě. Zatím vše probíhá podle mých představ. Na všem se domluvíme a to je pro mě důležité. Na prvním soustředění jsme byli ve Villachu a skákali jsme nejdřív na malém a následně na velkém můstku.

Poprvé jsi tam od zimy skákal – jaký je to pocit, stát na můstku po dvou měsících? Nemá skokan po takové pauze třeba trochu respekt?
Bylo to složité jít po dlouhé době na malý můstek K-60, když jsem končil zimní sezonu na mamutu v Planici!

Mimochodem – jak skok vyšel?
První skok moc nevyšel, ale pád nebyl a to bylo důležitý.

Na můstku bys už měl asi trochu poznat, jak dobře jsi na suchu natrénoval a jak by to mělo jít v letní sezoně. Tak pověz – trénoval jsi dobře? A bude léto hvězdná sezona před hvězdnou zimní sezonou?
Trénuju dobře, ale jak jsem opravdu trénoval se zeptá až zima! Zatím se cítím dobře po silové stránce, ale v technice jsou ještě rezervy. A nedá se odhadnou, jaký bude léto a už vůbec zima, ale dělám vše pro to, aby to vyšlo co nejlépe.

Ostatně, s novým koučem přišla změna do tréninku mimo můstky. Co že jste to vlastně všechno dělali? Lukostřelba? Kolečkový brusle?
Je hodně nových věcí! Lukostřelbu a kolečkové brusle jsem neabsolvoval, ale co mě nejvíce pobavilo byla jízda na monokole (smích).

Baví tě ten mladistvý přístup? A celkově: vyhovuje ti, že je David Jiroutek přece jen mladší?
Tak já si myslím, že to moc nehraje roli. Je jedno, jestli je někdo starší nebo mladší. Hlavně když tomu rozumí a je s ním sranda.

Když do funkce kouč nastupoval, říkal, že třeba na pivo by s vámi svěřenci nešel. Ale to prý jen proto, že je abstinent. Zašli jste všichni společně na soustředění ale aspoň na džus? Mladší trenér, navíc Čech, by mohl tým pěkně stmelit…
Zatím ne. Nebyl čas a myslím, že to zatím ani není potřeba. Ale věřím, že po sezoně něco přijde.

Foto: Roman Koudelka při „suchém tréninku“ (zdroj: sportsplanet.at)

Byl jsi jedním z reprezentantů, kterým vyloženě seděly metody bývalého kouče Richarda Schallerta. Chybí ti? Nebo jinak – zavolal sis třeba o radu, jak ti po sezoně nabízel?
Volali jsme si jak se má, jak je v Německu atd. Ale o radu jsem nevolal. Prostě přátelský popovídání. Strávili jsme spolu hodně času, tak bych asi lhal, kdybych řekl, že mi nechybí.

V jednom rozhovoru se ex-trenér Schallert zamýšlel nad šancemi českého týmu pro olympiádu a je jisté, že jsi jeho černým koněm. Ty sám jsi ale připustil, že máš do nové sezony co zlepšovat. Už se ti podařilo nějaké prvky vypilovat? A co ještě k dokonalosti naopak schází?
Docela se mi daří odstranit křeč v letové fázi, ale jsou to zatím jen tréninky a závod a trénink je přece jenom něco jiného. A k dokonalosti mně chybí, jak jsem říkal, prodat, co umím v tréninkách i v závodech.

Grand Prix letos startuje až v srpnu. Kdy ale v létě odstartuje Roman Koudelka?
Tak já doufám, že v tom srpnu.

Běžný smrtelník má pod pojmem léto ukryté asociace jako dovolená, moře, relax. Co profiskokan? Co se vybaví jemu, když se řekne léto?
Mě se vybaví hodně tréninku! Ale taky tenis a nějaký odpočinek u moře se tam taky vybaví.

A když jsme ještě u toho snění, jaká je tvá vysněná dovolená? Nohy nahoře a co deset minut, to drink ve skořápce od kokosu? Nebo adrenalin někde na horách? I když po dlouhé sezoně už musíš mít adrenalinu plné zuby…
Moje vysněná dovolená je Hawai. A s přítelkyní se válet u pláže a nic nedělat (smích). To by se mi líbilo.

Na závěr ještě prozraď: jaká je tvá nejoblíbenější letní činnost? – Kromě skoků, samozřejmě…
Jak jsem zmínil tenis. U toho se odreaguju, zanadávám a pak jsem jako vyměněný!

Hlavní foto: Roman Koudelka (zdroj: skijumping.pl)