Koudelka o ex-koučovi Schallertovi: Problém byl jinde, než v komunikaci

Uhnat českého topskokana k rozhovoru, ač přes e-mail, to je docela kumšt. Roman Koudelka se teď po půlroce vrátil do školní lavice a starostí má nad hlavu. Možná i proto ji nechce zatěžovat víc než musí a vracet se k ožehavým tématům a la oranžová helma a reprezentační dopis. Roman si netroufal ani odhadnout, kdo by mu mohl mávat v příští sezoně. Bere situaci pragmaticky a doufá, že se „nějak“ domluví s každým.

Planické závody byly posledními pod koučem Schallertem. Věděl jsi už ve Slovinsku, že Ritchie odejde? Byla cítit už tam lehká nostalgie?
Už jsme to věděli mnohem dřív než v Planici, ale oficiálně od Richiho jsem se to dozvěděl až před posledním planickým závodem. Musím ovšem říct, že Richi na sobě za celou dobu nedával najevo, že odchází, spíš naopak! Chtěl tu sezonu dotáhnout do konce s dobrými výsledky bez ohledu na to že odchází!

A co rozlučka? Proběhla, proběhne, nebo se podobným akcím úplně vyhnete?
Žádná velká rozlučka nebyla a asi se ani neplánuje. S Richim jsem si v Planici po závodech popovídal, co bude dál atd… A rozloučili jsme se.

Jak se na Schallertův odchod vůbec díváš? Podle všeho nepanovaly nějaké horoucí vztahy. Nebo je to jinak?
Česká veřejnost je taky skeptická k Schallertovým úspěchům. Spíš se vidí neúspěch, než úspěch v jeho práci u českého týmu. Troufneš si ty na hodnocení jeho tříletého působení?

Připouštím, že netroufnu…
Tak já osobně jsem zvědavej, co bude dál! S Richim jsem si rozuměl, a když se naše názory občas rozcházely, tak jsme vždycky našli nějaký východisko. Richi mi dával ve všem volnou ruku, což se u málokterýho trenéra vidí! A hlavně pro mě bylo nejdůležitější to, že jako málokdo bral mého trenéra Luboše Plecháče a věřil mu (důrazně). Tím si získal mojí důvěru a potom se pracovalo úplně jinak, něž kdybychom se pořád o něčem dohadovali.

Jedním z důvodů, proč spolupráce u týmu celkově údajně příliš neklapala, byla podle Schallerta komunikace. Nešlo ale zrovna s tímto problémem něco udělat? Vždyť jazyková bariéra lze prolomit po delší době, což tři roky byly, poměrně dobře.
Já si osobně nemyslím, že byla problémem jazyková bariéra! Každý se za ty tři roky hodně naučil a navíc tam byl i Daniel Švec, který umí perfektně anglicky, takže myslím, že byl spíš problém úplně jinde.

Pravděpodobně jsi taky slyšel názor Jaroslava Sakaly, že by se sami skokané měli víc snažit a pro své dobro se jazyky aktivně učit. Jak to vidíš ty jako ten, kterého se tato poznámka přímo týká?
Že by nás měl Jarda taky někdy slyšet mluvit! Všichni, kteří s Richim spolupracovali ty tři roky, tak s ním mluvili už po roce plynule anglicky nebo německy. Jak říkám, v jazyce problém určitě nebyl.

Shodou okolností by se mohl Jaroslav Sakala stát teoreticky tvým budoucím koučem. Ačkoliv Sakala by raději zůstal u ženského týmu. Co říkáš na to, že by mohl české áčko vést slavný český skokan?
Tak byla by to určitě nová zkušenost. Jestli dobrá nebo špatná, to nemůžu posoudit, protože jsem s Jardou nikdy netrénoval a neznám jeho metody.

A další český výběr? Tvůj osobní tip na trenérský post?
Já nejsem od toho, abych tipoval trenéra. Prostě kdo bude, ten bude a já s tím stejně nic neudělám. Ale věřím, že se dá s každým nějak dohodnout.

Ovlivní ale vůbec něco reprezentační trenér? Často se totiž mluvilo o několika samostatných jednotkách, třeba o Jandysovi a Vasjovi, o tobě a Lomnici s Plecháčem. A taky o tom, že pod Schallertem trénoval doopravdy jen Martin Cikl a Ondřej Vaculík, kteří letos nepředváděli zrovna výsledky, co by zvedli ze židle. Zdálo by se tedy, že na co šáhl Schallert, bylo špatně, a tvé úspěchy jsou jen plodem lomnické práce. Ale pokud se mýlím, vyveď mě z omylu.
Tak hodně lidí má podíl na mých výsledcích! Ale už jsem to vysvětloval předtím. Hodně lidí Richiho kritizují, že udělal tohle špatně a že oni by to udělali jinak, ale to až po tom, když se něco nepovedlo, a jak se říká – po bitvě je každý generálem!

V čem ti byl teda Schallert přínosem?
Mě dal zkušenosti! A poslední sezonu jsem dokonce dělal pár jeho rituálů, který mi pomohly.

Schallert odcházel na konci března z Čech s rozporuplnými pocity a podobné pocity chovají i fanoušci. Jak budeš ty vzpomínat na Ritchieho a budete třeba udržovat nějaký kontakt?
Určitě budeme pořád v kontaktu. Jak jsem říkal, s Richim jsem si rozuměl a v Planici jsme se rozloučili, že kdybych něco potřeboval, ať se mu ozvu, a že mi rád pomůže.

Zhodnoťme ještě tvoji sezonu. V hodnocení SP sis polepšil jen o příčku, přesto vypadala uplynulá sezona lépe než ta předloňská. Čím to? Ztráta nervozity a větší zkušenosti?
Určitě větší zkušenost. Já osobně hodnotím oproti minulé sezoně velký pokrok. I když se to mnoha lidem nezdá, tak jsem hodně chyb odstranil a byl jsem víckrát v top 10!

V listopadu a prosinci se malinko spekulovalo nad tím, jak bude vypadat soupeření českého dua Koudelka-Janda. Sice můžete být velcí kamarádi, ale na můstku se kamarád zákonitě mění v soupeře. Hrozilo, že to bude spíš škodit. Nakonec to ale vypadlo během sezony takřka idylicky. Byly tvoje vztahy s Jakubem během závodů opravdu idylické, nebo se občas projevilo soupeření?
Já si myslím, že s Jakubem nemáme zapotřebí, abychom soupeřili mezi sebou! Naše vztahy byly určitě dobrý a doufám, že to pořád zůstane. Ale určitě na pár rýpnutí za sezonu dojde z obou stran, bez toho to nejde, to k tomu patří.

Když si projedeme uplynulou sezonou chronologicky, v prosinci se řešil jeden nemilý problém. Jak to vůbec vypadá s tvou helmou teď? Bude v příští sezoně zase oranžová? A dostane vedení jako vánoční dárek znovu od reprezentantů dopis?
Tak tady tu věc neřeším, to za mě řeší jiní lidé! A co se týče dopisu, tak k tomu se vyjadřovat nebudu, je to už za námi!

Leden, to bylo pošramocené Turné a pak senzace v podobě Zakopaného. Když to teď vidíš s odstupem, považuješ ta dvě top umístění za nejlepší moment celé sezony? A propos – co Plecháčovy vlasy, už dorosly?
Po Turné jsem si odpočinul, malinko jsem změnil něco v technice, vyčistil jsem si hlavu a bylo to najednou úplně o něčem jiným. Ale pro mě osobně byl nejlepší moment 9. místo v Planici! Nejenom, že to byl poslední závod pod Richim, ale hlavně že jsem s Richim dokázal být na malém, velkém i mamutím můstku v top 10. A za to jsem strašně rád! Vždyť kolik lidí by po Turné tipovalo, že dokážu skočit i na mamutím můstku dobrý výsledek?! A co se týče Luboše, tak už chodí k holiči a nechává se stříhat na krátko z vlastní vůle. (smích)

Málem jsi byl bez vlasů taky, jen ten důvod k vyholení hlavy – mistrovská medaile, jaksi nepřišel. Pořád ještě bereš dvě 9. místa z MS jako neúspěch?
Určitě hodně lidí říkalo, že na medaili nemám, ale já vím, že na malém můstku k ní chyběla jenom klidná hlava. I když se to mnohým nezdá, tak ten první skok, to byl naprostý výpadek. Podmínky byly výborný, dole výborná atmosféra, ale bohužel takový je skok na lyžích. Ale na druhou stranu je pořád o co bojovat!

V Liberci jsi mezi řečí prohodil, že devítka je tvé šťastné, magické číslo. A jaký že je tvůj nejlepší letecký výsledek…?
Jak jsem říkal, devátého místa si cením jako nejlepšího výsledku v dosavadní kariéře! A co se týče čísla 9, tak mi přirostlo k srdci asi proto, že jsem se 9. narodil, byl jsem ve třídním výkazu na čísle 9, když se něco hrálo, vždycky jsem chtěl mít číslo 9 a teď dvakrát na MS 9. místo. (smích)

Severské turné dopadlo všelijak, Planice se ale z tvého pohledu nakonec vydařila, ne?
Severský turné bylo pro mě hodně náročné, byl jsem už dost unavený, a ať jsem dělal, co jsem dělal, prostě to nešlo. Strašně jsem chtěl, ale bylo to pořád horší a horší! Pak mi poslal strejda SMS která mi dodala novou jiskru. Napsal mi: „Nenervuj se a už si to jenom užívej, už o nic nejde.“ Tak jsem si to začal užívat a hned ve Vikersundu to bylo o 200% lepší než v Lilehameru a do Planice jsem se těšil.

Vítěz SP Gregor Schlierenzauer se hrnul hned po skončení sezony na můstek a moc se mu to nevyplatilo. Co ty a můstky? Dáváte si teď od sebe oddech a uvidíte se až v přípravě na novou sezonu?
Určitě, po sezoně jsem byl dost unavený a nemělo by cenu se snažit něco zlepšit v technice. Chci se na můstky vrátit nejdřív začátkem června.

Neodmyslitelné klepání rukama zůstane asi jednou z věcí, kterou se snažíš odstranit. Určitě to ale není to jediné, co bys chtěl do příští zimy, potažmo do léta, vypilovat.
Tak to určitě ne. Musí se pracovat hodně na technice, ale přes léto toho chci hodně natrénovat na suchu a moc to nepřehánět se skákáním.

Ptát se na tvůj cíl příští zimy je naprosto zbytečné, nic kromě olympiády se v odpovědi nemůže objevit. Prozraď teda namísto toho něco z blízké budoucnosti. Co plánuješ na jaro? Dovolenou, školu, trénink na suchu? Svatba jako u Olliho u tebe zřejmě ještě nehrozí…
Tak do prvních tří věcí ses trefila do všech. Určitě nejdřív bude škola a suchá příprava a na dovolenou se s přítelkyní taky chystáme, ale co se týče svatby, tak na to máme oba ještě dost času! Takže svatba ještě není na programu! (smích)

Hlavní foto: Roman Koudelka (autor: Michaela Vondrášková)