Koudelka před zimou: Cíle zase neprozradím

ROZHOVOR. Česká jednička Roman Koudelka píše z Kuusama: „Tady se počasí pořád mění. Jestli to vypadá na další větrný závod, to nelze odhadnout.“ Ona otázka „Jaké je v Kuusamu počasí“ bývá každý rok zcela přebytečná. Kuusamský vítr by mohl „zkrotit“ vlastně jen nový větrný vzorec, ten ale platit na úvod SP nebude. „A já jsem rád,“ říká Roman, „že se nová sezona pojede podle starých pravidel, z důvodu, že se olympiáda pojede taky podle starých pravidel.“

Do Kuusama odletěl Koudelka spolu s Jakubem Jandou, Martinem Ciklem a Lukášem Hlavou v úterý, ve čtvrtek českou výpravu čeká první oficiální trénink letošní zimy. Neoficiální, reprezentační trénink na sněhu zvládli i přes komplikace v Lillehammeru. Koudelka stihl asi 40 skoků.

Jaká byla v Lillehammeru kvalita sněhu a okolní podmínky?
Podmínky nebyly špatné, vyzkoušeli jsme si snad všechny druhy nájezdové stopy, ať už za deště, sněžení či mrazu! A co se týče úpravy můstku, tak ta byla na výbornou.

Proběhl opět nějaký nominační závod?
Žádný kvalifikační závod neproběhl, spíš jsme se snažili pracovat každý na svých chybách a skákání si užívat.

Ty sis vedl před kuusamskými závody jak? Forma dobrá? Zdravotní problémy (včetně prasečí chřipky…) žádné?
Tak skoky byly jak na houpačce, jeden trénink byl dobrý, pak to zase nebylo ono, a tak furt dokola, takže svou formu nedokážu odhadnout. Ale natrénováno mám, tak se uvidí. (úsměv) Problémy žádné nemám, ale třeba až se vrátíme z Kuusama, tak začneme chrochtat. (smích)

Tvá nervozita a třes rukou jsou pověstné jako ledový výraz Janne Ahonena. Jak moc ses během předsezónní přípravy tohoto zlozvyku zbavil tentokrát? Na soustředění už vajíčka pro trénink nebyla třeba?
Vajíčka potřeba nebyla, při trénincích se letová fáze výrazně zlepšila! Ale závod je něco jiného než trénink, tak uvidíme, jak si s tím poradím.

Přes léto jste s trenérem Plecháčem prováděli různé netradiční aktivity včetně návštěvy lanové dráhy ve Špindlerově mlýně. Už jsi to zúročil na můstku?
Já myslím, že všechny věci jsem zúročil, ať už něco víc nebo míň, ale pokaždé to mělo smysl.

A v týmu je cítit nějaká nervozita? Například proto, že zahajujete první zimní sezonu pod trenérem Davidem Jiroutkem?
V týmu je pohoda, tak se uvidí. Před Kuusamem je vždy malinko nervozita. Ale s Davidem jsem si premiéru odskákal minulý rok, když Richie nejel, a byl jsem tady s Davidem. Takže nějaká nervozita, že začínáme s Davidem, určitě nebude.

Dáváš si před Kuusamem a před celou sezonou nějaké cíle? Asi tradičně neprozradíš, viď? V GP to bylo celkově 11. místo… A jaké jsou cíle českého týmu do úvodního týmového závodu? Napravit reputaci po nevydařeném závodu týmů z Hinterzartenu, tedy 8. místo?
Tak odhadla jsi mě dobře, neprozradím! Výsledek nelze odhadnout, v Kuusamu je vše možný, ale jako tým bychom na tom nemuseli být špatně.

Kuusamské počasí on-line:

V Kuusamu je nyní asi stupeň až dva pod nulou a vítr o rychlosti 3-4m/s. Pro druhou polovinu týdne se mají teploty držet stále lehce pod nulou a předpokládaná síla větru pohybovat okolo 2,5-4m/s (tj. 10-15km/h).

Předpověď počasí a aktuální stav naleznete na internetových serverech pocasi.zacatek.cz, wunderground.com či allmetsat.com.

ČTĚTE:
– obecné prognózy agentury ČTK:
Favoritem mezi skokany na lyžích má být opět Schlierenzauer,
– Idnes.cz pasuje Ahonena do role zachránce:
Chci zachránit Finsko, říká Ahonen o návratu na skokanské můstky.
– Ahonenovi se věnují také na Tyden.cz:
Ahonena inspiroval Liberec. A jí už jen jogurty a vločky

Foto: Roman Koudelka (autor: MiV)