Kožíšek: „Harrachov jsem si strašně užíval.“

V sezoně 2012/13 byl střídavě členem skokanského „béčka“ i elitního výběru kouče Davida Jiroutka. Poprvé si zaskákal slavné Turné čtyř můstků, na domácím SP v Harrachově si vybojoval nejlepší umístění kariéry – 13. a 15. místo. Celkově si skokan z Lomnice nad Popelkou [b]Čestmír Kožíšek[/b] může uplynulou zimu jen a jen pochvalovat.

[b]Nastal čas bilancování, Čestmíre. Jak tedy hodnotíte uplynulou sezonu ze svého pohledu, jste spokojen se svými vystoupeními ve SP, kde jste poprvé v kariéře bodoval, i s výsledky v nižších soutěžích?[/b]
Sezona byla pro mě velice povedená. Myslím, že jsme s Michalem Doležalem (trenérem českého „B“ týmu – pozn. red.) odvedl dobrý kus práce, na kterém budu moci stavět i v další sezoně. Na svěťák letos můžu vzpomínat jen v dobrém. Získal jsem své první body v kariéře, dvakrát se umístil do 15. místa v Harrachově. Jsem se svým vystoupením ve SP spokojen. Kdybych se vyhnul diskvalifikacím, mohlo to být ještě o chlup lepší, ale to k tomu patří. Začátek CoC v Almaty se mi povedl a hned jsem vlastně dostal možnost startovat poprvé v životě na Turné čtyř můstků. Ze začátku jsem neskákal v takové pohodě a nedařilo se mi, jak bych chtěl, ale po kratším tréninku se to zase otočilo. Skoky se zlepšily a dostavily se i lepší výsledky. Po návratu z Turné jsem poprvé v sezoně vystoupil na „bednu“ v CoC v Bischofshofenu za třetí místo a dostal opět šanci vystartovat ve SP a to konkrétně na letech ve Vikersundu, kam jsem se mimořádně těšil. Vikersund jako největší můstek byl pro mě obrovským lákadlem a snem překonat dvousetmetrovou hranici. To se mi bohužel nepovedlo až do konce sezony. Alespoň mám před sebou výzvu pro MS v letech v Harrachově. Víkendové závody CoC v Liberci byly trošku divoké, zkrátka klasické ještědské počasí, ale výsledky byly uspokojivé. V závěru sezony jsem absolvoval trochu nevydařený „výlet“ do Vikersundu na malý můstek, kde jsem byl diskvalifikován a v druhém závodě jsem pokazil skok a mohl být naštván jen sám na sebe. Závěrečné lety v Planici pro mě pak byly příjemnou odměnou za celoroční tvrdou práci.

[b]Je vidět, že máte za sebou opravdu pestrou sezonu. Který ze závodů z obou soutěží byl tedy pro vás osobně ten nejlepší, na který byste naopak raději zapomněl?[/b]
Nejlepší víkend pro mě byl určitě v Harrachově, tam jsem si to strašně užíval. Před domácím publikem, které skvěle povzbuzovalo, se skákalo úžasně a ještě k tomu vycházely super skoky. Nejhorší víkend jsem zažil ve Vikersundu na COC. Mám to tam strašně rád, malý můstek je povedený, ale letos mi to nesedlo a trápil jsem se.

[b]Skutečně nejvíce jste zazářil na domácí půdě v Harrachově. Věřil jste si zrovna na tyto závody?[/b]
Lety mám hrozně rád. Baví mě ještě víc než normální závody a natož doma. Věděl jsem, že skáču dobře, a když to sedne, tak druhé kolo bude v pohodě. Ale že skočím až do první patnáctky, jsem opravdu nečekal. Těšilo mě, že jsem dělal radost divákům pod můstkem i sám sobě.

[b]Překvapilo vás něco na závodech v Harrachově? Organizace, počasí, zájem diváků…?[/b]
Harrachov byl organizačně zvládnutý, jako skokan nemám výhrad. Organizační výbor to už má zmáknuté. Tým, který závody připravuje, je už sehraný z předchozích akcí a pracuje skvěle. Nečekal jsem až takový zájem diváků, ale Honza Matura je asi dost motivoval Japonskem, což závodní atmosféře jen prospělo. Bylo to něco ohromného.

[b]A právě díky Honzovi Maturovi byla letošní zima z pohledu českých fanoušků příjemným překvapením. Mnoho fanoušků by jej před začátkem sezony na post české jedničky rozhodně netipovalo. Čekal jste, že by zrovna on měl po všem, co jako skokan v kariéře zažil, takhle zazářit?[/b]
Překvapení to nebylo jenom pro české fanoušky ale i pro Honzu, tomuhle nevěřil nikdo, jenom se mohlo doufat. Ale přeju mu to. Bylo to potřeba. Pokud se mu takhle bude dařit dál, bude to jenom dobře.

[b]Vy sám jste skončil třetí mezi Čechy ve SP, kromě toho jste ale bodoval i v CoC a FIS Cupu. Je těžké nastoupit v sezoně do všech třech skokanských pohárových soutěží a v každé z nich se soustředit na co nejlepší výkony?[/b]
Těžké to není, všechno to jsou závody a musíme se na ně připravovat skoro stejně. Konkurence je děsně vyrovnaná. I když jsem přeskakoval mezi SP a CoC, přišla mi sezona nějak krátká.

[b]Sezonu jste ve SP zakončil jako 47. skokan celkového pořadí (46 bodů – vaše první body ve SP v kariéře), předstihl jste i Romana Koudelku, který byl loni nejlepším Čechem – čekal jste to? Myslíte, že můžete být v další sezoně ještě lepší?[/b]
Skoky nejsou obyčejným sportem. Máme stálice, ale většina skokanů má dobrou sezonu a pak zase horší a nějak se to opakuje. Roman teď měl slabší, ale za rok může získat medaile. Tohle je prostě náš sport. Další sezona začíná zase úplně z nuly. Prostor pro zlepšení tam stále mám. Velké chyby tam jsou, víme o nich, ale náprava je těžká a pracná. Pokud na nich s Michalem vydržíme pracovat, můžeme jít stále dopředu.

[b]Minulé léto vás na mezinárodní scéně příliš vidět nebylo. Plánujete už, na kterých závodech byste se chtěl představit při letošní Grand Prix?[/b]
To jsou plány do budoucna, které já až tak moc neovlivním. Já si musím dělat to svoje, a co má přijít to přijde.

[b]Na co zaměříte v létě nejvíce svůj trénink, v čem vidíte nedostatky?[/b]
Fyzicky na tom byl náš tým lépe než tým Davida Jiroutka, takže tam velké změny asi nenastanou. V technice odrazu jsou ještě chyby, kvůli kterým ztrácím na můstku potřebné metry, takže nejvíce budu asi pracovat na technice odrazu.

Foto: Čestmír Kožíšek (autor: Simona Horká)