Lukáš Hlava: „Pracovat na sobě mne baví.“

Po třech úvodních závodech letní Grand Prix, které se v rámci Lotos Poland Tour odehrály na můstcích ve Wisle, Szczyrku a Zakopanem, se v roli české jedničky pomalu zabydlel jeden ze skokanů, od kterého by to možná někteří fandové až tak nečekali – Lukáš Hlava.

Zatím sice české barvy v letním seriálu GP nepodpořili Jan Matura a Roman Koudelka, kteří se připojí až v následujících podnicích v Německu, už teď je však jasné, že Lukáš si pomalu ale jistě říká o neotřesitelnou pozici pro zimní sezonu v A-týmu ČR. Naše redakce se jej před závody v německém Hinterzartenu zeptala na pár otázek a Lukáš s ochotou odpovídal:

[b]V Lotos Poland Tour v rámci letní GP jste byl nejlepším skokanem českých barev. Můžete krátce popsat jednotlivé závody z Vašeho pohledu?[/b]
Začal bych asi tím, že již na zmiňované závody jsem odjížděl s dobrou přípravou ze soustředění v Liberci. Podařilo se mi docela udržet pro mne slušný standart jednotlivých skoků i do závodu a za to jsem rád. Ve Wisle to byl trochu větrný závod stejně tak i ve Szczyrku, kde nás ještě zastihl déšť. Ve Wisle jsem měl trochu problém se stopou, která není pro mne úplně ideální. V rádiusu můstku je menší problém pro mne se stabilizací, kde jsem se dostával více na jednu nohu a nedokázal jsem udržet kompaktní postavení. Ve Szczyrku je zase v radiusu menší hrb, kde jsem se dostával v nájezdu pocitově moc dopředu a z toho jsem začal odraz o něco dříve a potom docházelo k neúplnému dokončení odrazu. Se závodem v Zakopanem jsem docela spokojen, a to jak se závodem teamu, tak i jednotlivců. Sice mám ještě pořád na čem pracovat, ale to je to, co mne na tom teď baví a s čím si, jak se říká, hraju.

[b]V Polsku se opět na prahu nové sezony ukázala jasná nadvláda Rakušanů, především pak Thomase Morgensterna – proč jsou podle Vás nejlepší a téměř nemají konkurenci?[/b]
Rakušané jsou silný team, ale myslím si, že jak bylo vidět v závodu v Zakopanem, tak i my jsme udělali jako team dost práce, která nám doufám přinese v budoucnu ovoce. Co se týče rakouských jednotlivců, tak jejich výkony nebyly takové, jak by si asi představovali, ale je to letní sezona a ta je tak trochu asi pro každého brána s rezervou. Těšíme se na závod do Hinterzartenu, kde bychom mohli i jako team ukázat také další sílu a respekt pro ostatní…


Foto: Lukáš absolvuje trénink na můstku ve Frenštátě p. R. (autor: Pavel Mikeska)

[b]Velmi dobře se v Poland Tour prezentovali domácí Poláci – Stoch, Kot, Mietus, Klusek… Zdá se, že se Polsko pomalu vzpamatovává z odchodu fenomenálního Adama Malysze.[/b]
Kamil skákal velmi dobře i v zimní sezoně, a tak se jeho výsledky myslím budou ještě stupňovat a gradovat. Co se týče polského teamu, tak mne překvapil, ale myslím si, že mají na těchto můstcích dost naskákáno. Ostatně uvidíme, jak na tom budou na jiných můstcích.

[b]Jaká byla atmosféra závodů ve Wisle, Szczyrku a Zakopanem? Máte rád zdejší můstky, publikum?[/b]
Co se týče atmosféry, tak jsem očekával více polských fanoušků. I když jak říkám je to léto, ale myslím, že odchod Adama trochu ubral na návštěvnosti polských fans. Ale jinak s atmosférou spokojený jsem, zvláště v Zakopanem.

[b]Měli jste s reprezentačními kolegy během závodů nějaký volný čas a pokud ano, jak jste ho využili?[/b]
Volného času moc nebylo a když nějaký byl, věnoval se tréninku, odpočinku a regeneraci.

[b]Jaká byla u českého týmu letní příprava? Kde probíhala?[/b]
Naše příprava probíhala a probíhá společně na soustředěních (Villach, Szczyrk, Hinterzarten, Liberec). Když společné soustředění nemáme, tak trénujeme individuálně dle plánu trenéra.

[b]Jaké jsou Vaše cíle pro nadcházející ročník SP? Cítíte, že forma může v nadcházejícím SP vydržet?[/b]
Cíle pro zimní sezonu si nedávám, budu ale pracovat na jen a jen lepších skocích, které bych rád přenesl do zimní části. Přejeme si, ať nám hlavně slouží zdravíčko. Ať děláme radost českým fanouškům u televizorů nebo přímo pod můstkem.

Hlavní foto: Lukáš Hlava (autor: Vendula Bittnerová)