Mají smolaři někdy kliku?

Tato otázka mne napadá při pohledu na kariéru Rusa Dimitry Vassiljeva. Sportovec z klubu Lokomotiva Ufa čeká na významější úspěch, přesto se do historie skokanského sportu zapsal nesmazatelně. Bohužel zatím spíše v tom negativním slova smyslu.

Do světa velkých závodů nakoukl coby dvacetiletý, během mistrovství světa v Ramsau v únoru roku devětadevadesátého. Na velkém můstku v Bischofshofenu obsadil 39. místo.

Od následující sezóny (1999/2000) se Dmitry objevuje na scéně světového poháru. V premiérové sezóně obsadil celkové dvaačtyřicáté místo za celkový zisk 67 bodů.

O rok později se Vassiljev veze jako na horské dráze, chvilinku letí vzhůru, aby následoval rychlý sešup na úplné dno. V Garmisch Partenkirchenu se koná druhý závod 49. turné čtyř můstků. Domácí příznivci doufají, že Martin Schmitt bude pokračovat v nastartovaném tažení k celkovému triumfu na skokanském Grand Slamu. Poláci objevují nového suveréna světových můstků Adama Malysze. Ani jeden z nich však nevítězí. První den nového tisíciletí vystoupil na nejvyšší stupeň Noriaki Kasai. Hned o stupínek pod ním se však umístil Dmitry Vassiljev.

To, že nešlo pouze o náhodu se potvrzuje o tři dny později. Závody se stěhují do Innsbrucku. Zde přichází dramatický závod v náročných podmínkách. O složitosti skákání vypovídá fakt, že do druhého kola šli i borci, kteří skočili 80 metrů! I velký favorit Schmitt dosáhl v prvním kole 96 m. Jediný, kdo i za těchto okolností dokáže ulétnou je Adam Malysz. Předvádí 111,5 m v kole prvním a 118,5 m v kole finálovém. Tímto okamžikem se definitivně stává na dlouhou dobu neohrozitelným vládcem pelotonu světového poháru. Bronz si v Innsbrucku vyskákal Vassiljev. Předvedl 101,5 a 108 metrů. Lepší než on byl kromě Malysze pouze Janne Ahonen. Dimitry dokončil Turné na sedmém místě a měl nakročeno k tomu, aby se stal hvězdou.

Jenže pak se vše zlomilo. Rus byl usvědčen z dopingu a následoval trest zastavení činnosti. Výsledky z rakouských můstků byly kontumovány a nešťastník dostal nezáviděníhodný primát. První skokan na lyžích potrestaný za doping! Později vyšlo najevo, že se nejednalo o nějakou povzbuzující látku, nýbrž o preparát na hubnutí. Tehdy se ještě délka lyží nepočítala z indexu BMI, ale z výšky skokana. Čím lehčí tedy sportovec byl, tím dál létal. To samozřejmě platí nadále, ale v dnešní době, právě kvůli pravidlu o BMI, by podvyživení jedinci měli kratší lyže a jejich výhoda by tím byla smazána. Podle všeho dnes látka, ze kterou byl Vassiljev potrestán, již nepatří na seznam zakázaných látek.

Po návratu k závodění se Vassiljev delší dobu pouze z povzdálí koukal na pódiová umístění. Vše se začalo měnit nástupem nového trenéra u ruské reprezentace. Tím se stal Wolfgang Steiert. Postupnými krůčky dostává reprezentanty ze země prezidenta Putina mezi světovou elitu. V letní sezóně 2005 končí Vassiljev na celkovém 15. místě hodnocení Grand Prix. Nejlépe končí na 4. místě v Predazzu.

To už se blíží další z osudových okamžiků Rusovy kariéry. V sezóně pravidelně obsazuje místa ve druhé desítce. Poměrně stabilní forma graduje na olympijských hrách. Úvodní závod se koná na středním můstku, který vždy přináší dramatické a vyrovnané závody. Roli hraje každý detail – půlmetřík délky, či půlbodík od stylového rozhodčího. A stejně tak i nevyzpytatelný vítr. Navíc klání na středním můstku se koná pouze na velkých akcích, a tak nebývá nouze o senzační vítěze. Na posledním mistrovství světa zvítězil Rok Benkovič. A senzačního vítěze má i první kolo soutěže pod pěti kruhy – Dimitry Vassiljeva.

Po druhém kole dostává novou nálepku. Už pro většinu sportovních komentátorů není ten, který bral doping, ale ten, který nezvládl druhé kolo olympijského závodu. Nutno říct, že toto přízvisko mu trochu křivdí. Vraťme se znovu na můstek v Pragelattu a podívejme se podrobněji na probíhající soutěž. Na věži sedí trio nejlepších z prvního kola Thomas Morgenstern (103,5m), Janne Ahonen (103,5m) a právě Vassiljev (104,5m). Dole vše sleduje aktuálně vedoucí Lars Bystöl (101,5m a 103,5m). Vítr v této fázi příliš skokanům nepřeje. Morgenstern, který později vyhraje na velkém můstku a o jehož kvalitách tudíž nemůže být pochyb, na tuto skutečnost doplácí a předvádí 99,5m. Janne Ahonen také pohřbívá svůj sen o medaili a předvádí pouze 100 m dlouhý skok. V této situaci se Dimitry chystá na svůj pokus. Natahuje jej, jak se dá, možná trochu moc, neboť se před dopadem nestihne srovnat k telemarku, ale předvádí dopad na obě nohy, ještě s výrazným podřepem. Tato chyba jej stojí zlato – v součtu délek 104,5 a 100,5m se rovná Bystölovi (!), kvůli bodovým srážkám se však krčí až na 10. místě celkových výsledků.

Do konce sezóny získal ještě skvělé 4. místo v Kuopiu a Rusům je jasné, že Steiert vychoval muže schopného získat velkou medaili. Přes léto natrénoval jistější telemark a bodoví rozhodčí jej začali lépe platit. V aktuální sezóně světového poháru drží průběžně 8. místo a připsal si další pódiové umístění kariéry – 3.místo v Neustadtu. Steiert vyhlásil útok na medaili na MS, především v soutěži týmů, neboť Rusové disponují vyrovnanou čtveřicí. Na Vassiljeva se však lepí smůla – v Klingenthalu padá a uniká mu možnost bojovat o vítězství, přesto končí na solidním 7. místě. Ve Willingenu, kde se koná soutěž týmů padá opět a k druhému skoku ani nenastupuje. To však není taková tragedie, protože šlo pouze o body do SP a tedy o jakousi soutěž týmů „nanečisto“.

V Sapporu ukazuje Vassiljev svoji sílu a individuální závod končí sedmý, což je příslibem pro očekávanou soutěž týmů. Tam skutečně Rusové bojují o bronz. Dimitry však neplní roli jedničky a kapitána týmu. Jakoby všechen prach vystřílel o den dříve. Krajany svými výkony sráží a z medaile se nakonec radují Japonci. Jeho kariéra ještě nekončí, myslíte, že se i na něj někdy usměje štěstí v podobě velkého úspěchu?

Foto: Dimitry Vassiljev v Neustadtu (zdroj:www.skispringen.com)