Martin Schmitt: Každý věk má své hrdiny

ROZHOVOR ze Skisprung-web.de. Německý skokanský server zpovídal. A my vám teď přinášíme překlad: Martin Schmitt a jeho myšlenky. Jak hodnotí minulou sezonu? Jak vidí svého trenéra i své soky? A jaký je jeho pohled na budoucnost? „Nejdřív se soustředním na Vancouver. Pak na Oslo,“ poodhalil jednatřicetiletý skokan.

Jak jste spokojen s výsledky, které jste předvedl v minulé sezóně, a s  průběhem loňské sezóny vůbec?
Ano, s minulou sezónou jsem byl velice spokojen. Dlouhou dobu jsem mohl předvádět skoky na dobré úrovni a také jsem se dokázal připojit ke světové špičce.

Jsou pro vás dobré výsledky z posledního roku motivací pro novou sezónu? A bude teď na vás vyvíjen větší tlak?
Ano, potvrzuji, po loňské sezóně jsem na správné cestě, což mě motivuje. Rád bych navázal na to, kde jsem na konci loňské sezony skončil, a na novou sezónu se těším, zvláště pak na olympijské hry.

Největším vašim úspěchem z posledních let je asi stříbrná medaile z únorového Mistrovství světa v Liberci. Kam byste tento úspěch zařadil?
Byl to opravdu obrovský úspěch a mám z něj velice dobrý pocit. Ale naopak žiju současností, tak je pro mě těžké srovnávat výsledky. Je velmi dobré vědět, že se člověk může posouvat dopředu, být konkurenceschopný a být na mezinárodní úrovni.

Dříve jste dokázal jen málokdy dosáhnout takových výsledků jako v nejlepších sezónách. A teď, když se vracíte mezi světovou elitu: Jaké bylo tajemství úspěchu poslední sezóny?
Naučil jsem se hodně intenzivně pracovat a zlepšovat moji techniku. Kromě toho jsem velice rychle dostal od nových koučů důvěru. A Rolf Schilli jakožto nový trenér národního mužstva je přesně to, co jsme potřebovali. Mohl bych tedy říci, že s ním v čele by se mohly dát do pohyby různé důležité procesy a vytvořit všem co nejlepší cestu vzhůru.

Gregor Schlierenzauer dokázal ovládnout poslední sezónu. Čím je podle Vás tento Rakušan odlišný?
No, má to určitě několik důvodů: Za prvé – on je určitě obrovský talent. Na druhou stranu je také cílevědomý a soustředěný. Za další má velmi dobré vzdělání a umí vytěžit ze  svých zkušeností. A v neposlední řadě je Schlieri příjemný chlapík a dobrý sportovec.

Německý trenér Werner Schuster je ve své funkci více než rok. Čím byl podle Vás v této době přínosný? A čím je pro Váš tým tak výjimečný?
Werner Schuster je absolutní profesionál. Navíc se snaží, aby každý sportovec pracoval individuálně dle jeho plánů. V koučování týmu – a nejen u národního týmu – snaží se vkládat naděje do každého. A k dispozici má také sportovního ředitele Horsta Hüttela.

A jak vrcholí přípravy na nadcházející sezónu?
Dobře, děkuji

Jaké máte stanovené cíle pro Letní Grand Prix a olympijskou sezónu 2009/2010?
Kromě skákání bych chtěl využít šanci, kdy bych mohl svými finančními prostředky pomoci.

Sezóna 2009/2010 se zdá být sezónou velkých návratů. Jak Janne Ahonen, tak Alexander Herr jsou zpátky u aktivního sportu. Jak byste ohodnotil jejich šance pro nadcházející sezónu?
Těžko říct. Návrat nebude snadný ani pro jednoho. Věřím, že Janne Ahonen se dokáže s jeho zkušenostmi velice rychle vyšplhat zpět mezi světovou elitu. Pro mého týmové kolegu Alexe to ale bude těžší. Bude muset hodně pracovat. Jeho cíl je kvalifikovat se na olympijské hry, což si myslím, že je pro něj reálné.

Přestože oba dva oznámili comeback a dobrou formu, Okabe by v minulé sezóně hovořil jinak. Skoky na lyžích přece není sport, který může člověk vykonávat věčně. Oběma je současně 31 let a v jejich věku by klidně ještě 10 let mohli působit třeba na vrcholové fotbalové scéně.

Jak dlouho si myslíte, že budete skákat? Máte už nějaké plány, co až skončíte?
Určitě. Již mám plány, které bych rád uskutečnil jako aktivní skokan. Ale nejdříve se musím soustředit na nadcházející sezónu a na vrchol letošního ročníku, závody ve Vancouveru. A pak v příštím roce se bude konat Mistrovství světa v Oslu, kam již určitě taky vzhlížím.

Vy a Sven Hannawald jste vyvolali pořádný humbuk v německých skocích. Myslíte si, že byste to mohl s odpovídajícími výsledky zopakovat?
Dříve jsem měl jinou formu, tak se mi to v určitých částech podařilo. Pokud pro skok zůstalo v Německu stále stejné nadšení, šlo by to. Ale zájem o náš sport vymizel. Můžete předvádět sebelepší výsledky, nikoho neoslníte,

V tehdejší době jste byl v Německu něco jako popová hvězda. Byl jste obklopený fanoušky v centru velkého zájmu médií. Můžete nám říct, jestli jste spokojený s oslabením zájmu a žijete si poklidnější a nerušený život, anebo byste se rád vrátil do starých časů?
Každý věk má své hrdiny. Momentálně se cítím dobře a co přinese budoucnost, to nikdo říci nemůže.

Jak jste si jistě všiml, uvnitř mezinárodní lyžařské federace FIS probíhají nějaké změny pravidel. Bude totiž možné po zahájení soutěže při změně větru pomocí matematického vzorce vypočítat výsledné hodnoty, které mají být zveřejněny. Co si o tom myslíte? Je to pro tento sport prospěšné nebo spíše odstrašující pro diváky?
V zásadě platí, že něco se stalo. Při mnoha závodech se špatným větrem se diváci chytali za hlavu, když viděli nějaké nebezpečné karamboly. Nicméně pro všechny závodníky bude soutěž stále stejná, ale já se obávám, zda to bude v souladu s novým systémem. Jsou již také plánovány materiální změny, kdy by měly být kratší lyže. Tento proces by byl možná snazší, ale stejně účinný. Bohužel se to dosud nezrealizovalo.

Zdroj: skisprung-web.de
Foto: Martin Schmitt jako medailista z libereckého MS (autor: M.Vondrášková)