Matti Nykänen vs. Gregor Schlierenzauer

Jeden je Fin, druhý Rakušan. Jeden skákal s paralelním vedením lyží, druhý létá s lyžemi do V. Je mnoho rozdílů, které charakterizují Matti Nykänena a Gregora Schlierenzauera. Jedno však mají, alespoň k dnešnímu dni, společné. Oba jsou držiteli rekordu v počtu výher ve Světovém poháru. Oba dokázali na nejvyšším stupínku stanout šestačtyřicetkrát.

Nykänen, legenda s pošramocenou pověstí, žil pouze pro skoky
Blonďatý Fin, rodák z Jyväskyle, nedostal do vínku intelekt. Nebyl schopen dochodit ani základní školu. Stál se těžce závislým na alkoholu a několikrát se dostal do vězení za pokus o vraždu manželky. Proslavil se i několika výstupy ve striptýzovém baru. I přesto se stal výraznou ikonou finského národa. To co mu bylo matkou přírodou ubráno v jiných dovednostních oblastech, to mu bylo měrou vrchovatou kompenzováno po stránce sportovního talentu.

Matti Nykänen je synonymem jednoho z nejkontroverznějších sportovců vůbec. Pro trenéry byl noční můrou, neboť si dělal, co chtěl. Když se mu nedařilo na Turné, sbalil se a odjel na Srí Lanku. Na tréninky i závody chodil opilý a pokud se mu nelíbila některá z tréninkových metod, tak jí prostě nedělal. I tak dokázal v závodech deklasovat soupeře rozdílem třídy. Jeho eskapády jsou legendární. „Nikdo nevěděl, kde je. Najednou ho přivezli na můstek. Přijel úplně na poslední chvíli, měl ještě oblečené džíny,“ vzpomíná bývalý reprezentant František Jež na jeho chování během olympiády v Calgary. „Jen se někde rychle převlékl, skočil, vyhrál, sebral se a zase nikdo nevěděl, kde je.“

Velmi výmluvná je scéna, která se kdysi odehrála mezi Mattiho trenérem Pullim a Nykänenem samotným. Pulli přivezl svého svěřence opilého na hotel a zeptal se jej, jestli někdy přemýšlel o tom, čím bude. „Skokanem na lyžích,“ odpověděl Nykänen. „Tím jsi teď, ale čím budeš, až skončíš,“ zeptal se opětovně trenér. „Ex-skokanem,“ uzavřel konverzaci Matti a jako by tím předeslal, že až nebude moci ve vrcholné formě objíždět světové můstky, bude jeho život prázdný. Jeho předpověď se naplnila v rozměrech až hrozivých.

Schlierenzauer – jméno známé nejen na můstcích
Gregor Schlierenzauer již také skokanským fanouškům předvedl několik eskapád. To když si několikrát ťukal na čelo směrem k rozhodčím za to, do jakých byl poslán podmínek, když jim z podobných důvodů několikrát ironicky zatleskal, nebo když se z čiré frustrace hádal před objektivy televizních kamer s trenérem Pointerem. V porovnání s eskapádami v podání Nykänena jsou ty Schlierenzauerovy jen drobnými vadami na kráse a jsou spíše argumenty v rukou těch, kteří jej nemají rádi a kteří svou fanouškovskou náklonnost směřují k jiným skokanům.

Jinak je Gregor pro Rakušany vzorem, nejen díky svým sportovním úspěchům. Navrhuje vlastní kolekci oblečení a svého času byl i módní ikonou, to když se mladí chlapci nechávali stříhat „na Schlierenzauera“ po vzoru jeho účesu. Známá je také jeho vášeň pro fotografování. Výčet jeho úspěchů nasbíraných na skokanských můstcích je impozantní a navíc je podtržen úspěchy, které se samozřejmostí sbírá v soutěžích družstev spolu se svými kolegy z rakouskému týmu.

Foto: Koláž Schlierenzauer vs. Nykänen (autor: Vendula Bittnerová; zdroj fotografií: skijumping.pl, archiv)