Medailónky skokanů pro OH

Olympijské hry v Turíně klepou na dveře a jednotlivé země odhalují svoje želízka v ohni. Výjimku netvoří ani jedno z nejnebezpečnějších sportovních odvětví, které olympijské hry uvidí – skoky na lyžích. Pojďme si představit postupně všechny skokanské týmy a jejich olympijské nominace v malých medailoncích jednotlivých skokanů. Tuto přehlídku začínám na americké půdě, kde stranou pozornosti světových skokanských velmocí trénují sportovci USA a Kanady.

KANADA
Gregory Baxter
Zkratkově
Datum narození: 4. září 1989, Calgary
Sportovní klub: Altius Nordic Ski Club

 pětinásobný juniorský šampión Severní Ameriky
 šestnáctý na můstku K95 v roce 2005

Mladičký skokan ze střediska zasvěceného zimnímu sportu je skvělý lyžař. Kromě skoků se vášnivě věnuje sjezdovkám a tvrdí, že poprvé na lyžích stál, když mu bylo pouhých 18 měsíců. Proto není žádný div, že se Gregory stal nejmladším olympionikem kanadské výpravy pro Turín 2006.
V útlém věku se Gregory Baxter věnoval ale úplně jinému sportovnímu odvětví – akrobacii. Reprezentoval Kanadu na světovém mistrovství akrobatů a trampolínového skákání v Oděse v Dánsku, kde skončil desátý. Během své „trampolínové“ kariéry začal se skoky na lyžích. Bylo mu právě sedm let a jeho přirozená touha věnovat se aktivně sportování vyústila v cestování po celém světě, kde závodil i trénoval. Během tohoto léta dokázal zaskákat do nejlepší padesátky v letní Grand Prix a také byl hodnocen jako jedenatřicátý nejlepší závodník na juniorském světovém šampionátu v Rovaniemi ve Finsku.
V Turíně zažije Kanada díky Baxterovi a dalším sportovcům svoji premiéru – bude to poprvé od OH v Albertville 1992, kdy se kanaďané zúčastní lyžařského závodu.

Gorham Graeme
Zkratkově
Datum narození: 12. červen 1987, Edmonton
Sportovní klub: Altius Nordic Ski Club

 přezdívka Cheese
 o skocích: „Klíčem je odraz a síla – bez toho skoky dělat nejdou.“

Osmnáctiletý Kanaďan Graeme Gorhan je kanadskou mladou nadějí ve skoku na lyžích. Svoje první skoky absolvoval v zimním středisku v olympijském parku v Calgary na můstku K90. Rychle se zlepšoval a na velký můstek přešel už po osmnácti měsících. Od té doby se svědomitě připravuje, přestěhoval se z Edmontonu do Calgary, aby mohl plně trénovat, a podává stabilní výkony na národní i mezinárodní úrovni. Protože se Graeme několikrát velmi solidně umístil v kontinentálním poháru (2 x v Top-16 v letošní sezoně 2005-06 Kontinentálního poháru a 6 x v Top-20 na USA Gold Cup tour 2004-2005), očekává se, že podpoří kanadský tým v soutěži družstev. Loni v březnu kanadský juniorský tým obsadil na juniorském MS sedmé místo – nejlepší výsledek v historii – a bude se snažit o to samé nebo ještě lepší umístění i v Turíně.
Když neskáče na lyžích, rád nasedne do raftu a pere se s peřejemi, nebo se vydá na zimní stadion zahrát si s kamarády hokej – jeho idolem je slavný „olejář“ Wayne Gretzky. Má velkou slabost pro počítače.
Na olympiádu do Turína jede sbírat zkušenosti, na kterých by mohl dále stavět svou kariéru.

Nell Michael
Zkratkově
Datum narození: 5. únor 1984, Calgary
Sportovní klub: Altius Nordic Ski Club

 nejstarší ve skokanském týmu Kanady
 „V srdci jsem stále mladý“

Všestranný sportovec, jenž svoje základy pro skoky na lyžích našel ve fotbale, volejbale a sjezdovém lyžování, se dostal ke skokům na lyžích poprvé v roce 1999. Následující rok se stal členem národního týmu a od té doby už jenom létá. Na národním mistrovství Kanady ve skoku na lyžích skončil v TOP 4 a na Kontinentálních pohárech 2005/06 sklízí umístění v nejlepší desítce.
V současné době Michael studuje geologii na univerzitě v Calgary a když neskáče, provozuje jiné outdoorové aktivity jako camping, jízdu na kole a lezení po skalách.
„Skoky na lyžích jsou pro mě snem, který se stal skutečností. Před pár lety jsem vlastně chtěl se skákáním skončit, abych se mohl věnovat plně studiu na univerzitě. Neměl jsem žádné vyhlídky na to, že bych mohl reprezentovat Kanadu na olympiádě, ale po pár měsících se všechno změnilo. Kanadské skákání se znovu vrátilo na světovou scénu.“
Kanaďané si nedělají velké iluze. „Umístit se v týmech do TOP-10 by bylo skvělé,“ říká Michael Nell

Read Stefan
Zkratkově
Datum narození: 7. květen 1987
Sportovní klub: Altius Nordic Ski Club

 přezdívka Pecker

Ve skokanských kruzích je Stefan Read znám spíš jako synovec někdejšího „Crazy Canucka“ a současného kanadského lyžařského cara Kena Reada, než pro to, co dokázal na můstcích. Stefan ale doufá, že ze sebe tuto nálepku svými výkony brzo strhne a udělá si vlastní jméno po celém světě.
Dobré výkony v letní GP, včetně dvacátého místa v Hakubě v Japonsku, pomohly Stefanovi dokončit Grand Prix na 45. místě. Také na juniorském MS v Rovaniemi 2005 se mu dařilo. Skončil patnáctý.
V současnosti studuje Stefan na vysoké škole, ovládá několik jazyků a kromě skoků se baví klasickým sjezdováním.
Co se týče Turína, Stefan doufá: „Bylo by skvělé, kdybych pronikl do TOP 30. To mi stačí.“

USA
Alborn Alan
Zkratkově
Datum narození: 13. prosinec 1980, Anchorage (Aljaška)
Sportovní klub: Alaska Jumping Club

 držitel amerického rekordu 221,5 metru
 první americký skokan, který překonal 200 metrů
 pětkrát americký šampión

Alan Alborn se poprvé postavil na lyže ve dvou letech! Když mu bylo devět, byl, jak sám říká, „unavený z obyčejného sjezdování“. Proto se rozhodl vstoupit do skokanského programu Karla Eida v Anchorage. „Zkusil jsem ten nejmenší můstek s miniaturním skokem, ale naprosto mne to uchvátilo,“ vzpomíná na svoje začátky. Dnes mu říkají „Airborn“, je to pětinásobný šampion USA a na OH 2002 se dvakrát umístil v první desítce. V zimě 2004 si ale poranil pravé koleno a to jeho slibně se vyvíjející kariéru zbrzdilo a v současné době vypadl z kalendáře pro Světový pohár.
Jeho otec David Alborn byl pilotem letadla a byl proto pro Alana velkou inspirací a zřejmě právě po něm zdědil svou vášeň pro létání. Vlastní pilotní licenci na svoje letadélko – jednomotorovou Cesnu 185, kterou uchovává v hangáru v Heber City a během svých pauz ve skákání s ní velmi často a rád létá. 26-tiletý Američan miluje lov lososů a pomáhá otci v provozu firmy na rodné Aljašce.

Clint Jones
Zkratkově
Datum narození: 5. října 1984, Steamboat Springs (Colorado), na. Ve Wisconsinu
Sportovní klub: SSWSC

 nejmladší americký šampión
 2. místo v letní GP 2002

Clint Jones vyrůstal ve Steamboad Springs v Coloradu, kde začal se skokem na lyžích v pěti letech. Výrazněji promluvil do výsledkových listin v patnácti letech, kdy vyhrál v roce 2000 na velkém můstku americké mistrovství ve skoku na lyžích a stal se tak nejmladším národním šampiónem v lyžařských disciplínách. Změnil trenéra, což má někdy za následek výkonnostní propad, ale Jones za vedení kouče Corbyho Fishera prorazil následující sezonu s umístěními v nejlepší dvacítce i patnáctce SP.
Clint se narodil ve Wisconsinu, kde v den porodu byli jeho rodiče zrovna na návštěvě, ale je skrz naskrz prosáklý venkovským městečkem, kde vyrůstal. Miluje lyžování, camping, lov, fotbal a jízdu na sněhovém skútru. V televizi má rád Simpsonovi a poslouchá Metallicu. Kdo ho pro skákání objevil? Když mu bylo pět let, opustil rekreační sjezdové lyžování a následoval svého staršího bratra Robbyho do skokanského oddílu. „Byla to větší sranda,“ směje se.

zdroj použité fotografie: skijumpingcanada.com