Ministerstvo nechce být bankomatem MS

Na rozuzlení boje kolem lyžařského světového šampionátu v Liberci 2009 to v nejbližších dnech nevypadá. Současný organizační výbor nadále požaduje navýšení rozpočtu ze státních peněz o zhruba 700 miliónů, ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy považuje žádost s dosavadními podklady za neopodstatněnou. Spor navíc přerůstá do osobní roviny.

„Výroky náměstka Soukupa v souvislosti s činností organizačního výboru Liberec 2009 a jeho prezidenta Romana Kumpošta považujeme za nehorázné a hraničící s vydíráním. Domníváme se, že jako státní úředník překročil únosnou mez,“ tvrdí organizační výbor vedený Kumpoštem.

„Já jen plním svoji povinnost. Chci, abychom měli na největší výdaj z rozpočtu ministerstva v příštích letech vliv. Když si pan Kumpošt obstará financování jinde, neřeknu ani popel,“ ohrazuje se náměstek ministryně Kuchtové Jaromír Soukup.

O co v kauze jde? Původně schválenou státní dotaci 569 miliónů chce organizační výbor navýšit o dalších 700 miliónů. Argumentuje tím, že ji chce použít na přestavbu studentských kolejí a další infrastrukturu využitelnou i po šampionátu. „Návrh na zvýšení dotace vládě podáme, až dostaneme detailní zdůvodnění, na co bude použita. Nejsme bankomat, to mám předstoupit před vysoké školy a říct jim, že Liberec je naše jediná priorita?“ táže se Soukup.

Ke Kumpoštovi nemá důvěru, vyčítá mu, že nedokázal udržet rozpočet ve schválené verzi, a žádá personální změny. „Obviňovat organizační výbor z neefektivity v nakládání s finančními prostředky je scestné, neboť přes organizační výbor žádné státní peníze nejdou. Státní dotace plynou přes Magistrát města Liberce,“ oponuje organizační výbor ve svém prohlášení.

Pro Soukupa by byla dostatečným garantem investic Kateřina Neumannová, která by spolu s jedním zástupcem ministerstva měla rozšířit výkonný výbor šampionátu. Zvládla by bývalá skvělá lyžařka řídit tak velkou akci? „Ano,“ je přesvědčen náměstek. „Je velmi zkušená a inteligentní, pohybovala se v lyžařském prostředí celý život. Navíc stejně jako pan Kumpošt i ona by měla svůj manažerský tým. Její současná role je nedostatečná. Chci, aby se zapojila více. Jestli v roli předsedkyně nebo jiné, je předčasné,“ vysvětluje.

Více se dočtete na Sport.cz
Foto: skokanský můstek v Liberci