Nedělní závod očima Vojtěcha Štursy a Jakuba Jandy

I v dnešním závodě bodovala dvojice českých reprezentantů. U Jakuba Jandy to bylo po minulých výkonech příjemné překvapení, postup Vojtěcha Štursy se po průběhu víkendu očekával. Jeho pouť za body ale byla mimořádně zajímavá. Oba skokany jsme po dnešním závodě vyzpovídali.

[b]Vojtěch Štursa[/b] prožil v prvním kole nepříjemný pád. Co bylo příčinou? [i]„Chtěl jsem skočit co nejdál to šlo, takže jsem dopadnul pozdě a jak je to tu zledovatělé, tak jsem spadnul,“[/i] popisuje osmadvacátý skokan dnešního klání. V první chvíli to vypadalo, že už si Štursa dnes neskočí: [i]„Vyrazil jsem si dech, takže jsem se nemohl nějakých deset vteřin nadechnout, ale jinak v pohodě, tělo je v pořádku,“[/i] uklidňuje česká naděje. Se skoky podobně jako dosud panovala spokojenost: [i]„První skok byl normální, myslím, že i ten skok ve druhém kole byl velmi kvalitní. Na pád jsem nějak nemyslel, skočil jsem prostě svůj normální skok. Oba skoky mi vyšly tak, jak jsem chtěl, všechno v pohodě.“[/i] V SP se jedná o životní výsledek, je tento víkend tedy pro Štursu nejúspěšnější v kariéře? [i]„Víc si asi spíš pořád vážím toho třetího místa z Čajkovského z léta,“[/i] přibližuje pro mnohé hrdina dnešního závodu. Toho, že se za týden nepodívá do Ruska (původně byl místo Lillehammeru v plánu Nižný Tagil), nelituje: [i]„Líto mi to není, do Lillehammeru se těším, doufám, že budu pokračovat ve skocích, jaké jsem předváděl tady,“[/i] uzavřel své dojmy Štursa.

Premiérově bodovat dokázal v letošní sezoně i [b]Jakub Janda[/b] čtyřiadvacátým místem. Dnes šlo o nejspíš nejlepší skoky dosavadního průběhu sezony: [i]„To jo, určitě to bylo lepší, než co jsem předváděl v pátek. Soustředíme se na jednu věc, která byla prostě špatná, ale ještě pořád to není ono. Pořád ve druhé fázi moc tlačím a ztrácím rychlost.“[/i] Co přesně je zmiňovaným problémem? [i]„Problémem je nájezdová pozice, v pátek jsem seděl totálně vzadu a vysoko, takže teď se snažím dostat na maximum. Když to pak vidím na videu, tak mi ale pořád připadá, že to maximum není,“[/i] přibližuje Janda. Lituje neúčasti ve včerejším závodě týmů? [i]„Bylo jasné, že pojedou první čtyři z kvalifikace, já jsem si trošku odpočinul a srovnal jsem si to v hlavě a bylo to lepší. Určitě mi nakonec pomohlo, že jsem neskákal,“[/i] pochvaloval si včerejší den zkušený český reprezentant. O dalším programu má Janda rovněž jasno: [i]„Zůstáváme tady a zítra tu budeme trénovat. Potom letíme do Lillehammeru.“[/i] Spokojený naopak nebyl se stavem dopadové plochy: [i]„Je to tvrdé a nebezpečné docela bohužel. Nic se nedá dělat,“[/i] popsal ledovost dnešního doskočiště Jakub Janda.

Oběma reprezentantům děkujeme za poskytnutí svých dojmů a celému týmu přejeme mnoho dalekých skoků v norském Lillehammeru.

[b][i]Foto: Vojtěch Štursa[/b] (autor: Simona Horká)[/i]