Jsou to skoro dvě dekády, co jsme měli možnost vídat v kolotoči Světového poháru mužů slovenského reprezentanta. Martin Mesík, držitel slovenského rekordu v letech na lyžích (195,5 metrů z Kulmu v roce 2006) ukončil kariéru v roce 2008. V roce 2014 se z tohoto sportu vytratil Tomáš Zmoray, pravidelně startující převážně v poháru Kontinentálním a FIS Cupu. Od té doby skok na lyžích na Slovensku v podstatě „umřel“. Nějakou dobu to však vypadá, že se začíná blýskat na lepší časy – nová slovenská naděje, 16letý Hektor Kapustík, již několikrát dokázal, že je na nejlepší cestě navázat na své zatím slavnější krajany.
Hektor Kapustík pochází ze skokanské rodiny, tomuto sportu se věnoval i jeho otec Adrián. Je členem amatérského týmu Přátel skoku na lyžích a severské kombinace, ve kterém se angažuje celá jeho rodina. Dalšími členy tohoto klubu jsou mj. jeho mladší sestra Kira, nebo Erik Kapiaš, který letos triumfoval v Poháru starosty Rožnova v kategorii juniorů. Hektor na sebe poprvé výrazněji upozornil v roce 2019, když jako 12letý na FIS kempu v Itálii doletěl na můstku o velikosti K120 na značku 121 metrů. Zařadil se mezi velké talenty a pokračoval v tréninku v nelehkých podmínkách – situace ohledně skoků na lyžích je na Slovensku bohužel ještě horší než v Česku. Jsou zde funkční pouze malé můstky v Selcích – areál Dubiny a areál Žlté Piesky v Banské Bystrici, na velké se musí jezdit trénovat do zahraničí. Přestože je smluvně vázán pod klubem VŠC Dukla Banská Bystrica, velkou část podpory museli a musí přivádět rodiče. I přes tyto nelehké podmínky se Hektorovi podařilo na svůj věk dosáhnout výborných výsledků, za všechny uveďme alespoň ten z letošních Evropských her v Zakopaném, kde se umístil na 23. místě v závodě na velkém můstku a kde dokázal porazit nejen všechny naše reprezentanty, ale i takové skokany jakými jsou Johann André Forfang, Žiga Jelar, nebo Kamil Stoch, jeden z jeho vzorů.
Hektor Kapustík je skokanem, kterého se vyplatí sledovat nejen z důvodu, že se jedná o velkou naději našich východních sousedů. Vzhledem k situaci skoků na lyžích na Slovensku se totiž jedná o výsledek tvrdé práce, trpělivosti a talentu velké části lidí, většinou nadšenců skoků na lyžích. Na závěr přinášíme rozhovor, ve kterém se s Hektorem trochu víc seznámíme.
Ahoj Hektore, mohl by ses našim čtenářům trochu představit? Kdy a kde jsi se skokem na lyžích začínal?
Ahoj, jmenuji se Hektor Kapustík, je mi 16 let a jsem skokan na lyžích. Začal jsem trénovat v 5 letech, ale tím, že jsem se bál spustit z hrany, jsem velmi rychle po třech trénincích skončil (úsměv). Když jsem měl 6 let, začalo mě to opět tahat na můstky, dali jsme tomu s trenérem a rodiči další šanci a tentokrát už úspěšně. V roce 2013 v Banské Bystrici se tak začalo moje skokanské dobrodružství a trvá dodnes.
Situace se skokanskými můstky na Slovensku není růžová. Můžeš nám popsat, jak probíhá tvůj tréninkový proces, kde a s kým nejčastěji trénuješ?
Na Slovensku situace opravdu není zdaleka tak růžová, naštěstí alespoň hned za hranicemi v sousedním Polsku, v Zakopaném, anebo v Szczyrku, je to více než růžové, takže nejvíce trénuji tam, spolu s dalšími třemi skokany a mojí sestrou Kirou. Vede nás trenér Vladimír Frák a pomáhá mu můj táta Adrián Kapustík.
Hektor Kapustík s trenérem Vladimírem Frákem na Evropských hrách v Zakopaném 2023
Jsi členem amatérského týmu nadšenců, Přátel skoku na lyžích a severské kombinace (KPSLSK), ale smluvně jsi pod Duklou Banská Bystrica. Jak v tvém případě probíhá podpora ze strany klubu?
Klub pro mě zabezpečuje kompletní sportovní přípravu a kondiční tréninky. Jsem reprezentantem Slovenska pod Svazem Slovenského lyžování. Bohužel tento svaz funguje jen jeden rok, takže se jen zabíhá. Na Slovensku jsme měli asi 2-3 roky období, kdy nefungoval žádný svaz a během tohoto období náš klub zastřešoval úplně vše, od přípravy až po závody. Nějaký příspěvek máme od Svazu, některé výjezdy zastřešuje Dukla a ostatní platí rodiče.
Kromě skoků na lyžích se věnuješ také severské kombinaci, startoval jsi v ní také na posledním MSJ ve Whistleru a v Kontinentálním poháru. Máš v plánu se tomuto odvětví věnovat více, nebo se orientuješ spíš na skok?
Severskou kombinaci mám jako doplňkovou disciplínu, raději mám určitě skoky (úsměv). Běh na lyžích, nebo kolečkových lyžích, mám stále rád, ale přiznám se, že Cross opravdu nemám rád (úsměv).
V čem je tvoje silná stránka a na čem naopak cítíš, že musíš ještě více zapracovat?
Zapracovat je třeba hlavně na nájezdovém postavení a první části letu (prvních 20 metrů za hranou), také na telemarku. Myslím si, že moje silná stránka je hlavně druhá fáze letu, protože to mi podle trenéra Vladka Fráka opravdu jde (úsměv).
Hektor Kapustík v letu (Orlen Cup Szczyrk 2023)
Kromě tréninku se musíš věnovat i škole. Dá se, i vzhledem k tomu, že často cestuješ, tvůj režim se školou úspěšně skloubit? Máš ještě čas se věnovat i jiným zálibám?
Chodím na Střední sportovní školu, ukončil jsem 5. ročník. Není to u mě zrovna nejlepší, ale dá se to zvládnout i se 400 omluvenými hodinami. Do budoucna, podle aktuální výkonnosti, uvažujeme s rodiči o individuálním studiu. Ve svém volném čase, i když ho není mnoho, velmi rád jezdím na kole, různé tratě, rád navštěvuji bike parky.
Skoku na lyžích se věnuje i tvá mladší sestra. Kdo je vaší největší oporou? Jaký je tvůj skokanský vzor?
Nejvíc nám s Kirou určitě pomáhají rodiče, když jsou s námi na závodech a podporují nás. I s trenérem jsme si velmi sedli. Moje vzory jsou Kamil Stoch, Rjoju Kobajaši, Halvor Egner Granerud a Stefan Kraft.
V minulé sezoně ses na MSJ umístil na 19. místě, na FIS Cupech jsi pravidelně bodoval s velmi dobrými výsledky, v Kontinentálním poháru dokonce dosáhl na body, čímž sis vybojoval možnost startu ve Světovém poháru. Svaz slovenského lyžování tě vyhlásil sportovcem roku – zkrátka, úspěšná sezona. Jakého dosavadního úspěchu si nejvíce ceníš?
Cením si všechny výsledky z minulé sezony, ale nejvíc těch z MSJ ve Whistleru a z Kontinentálního poháru. Po létě, kdy se nikomu z týmu nepodařilo získat body, jsme věděli, že zima bude ještě těžší, ale jako zázrakem se mi to podařilo a věřím, že brzo nás takových ze Slovenska bude víc.
Hektor Kapustík na vyhlášení cen ZSL Sportovec roku
Jaké jsou tvoje plány na nadcházející sezonu? Je možnost, že tě uvidíme v zimě ve Světovém poháru?
Plány jsou odvážné. 17.7. odjíždíme na FIS Small Nations camp do Planice, potom krátká regenerace u moře a odtud rovnou do Courchevelu na moje první letní Grand Prix. Následně Grand Prix v Szczyrku – a potom se uvidí. Věřím, že se budu ve skocích stále zlepšovat a podle toho, jak budu skákat a jestli na to budou dostatečné finanční prostředky se uvidí, zda pojedu v zimě na Světový pohár. Takovým odvážným snem je Turné čtyř můstků. Čeká mě i reprezentace na YOG a MSJ. To budou vrcholy zimní sezony.
Jsi vnímán jako velký talent slovenského skoku na lyžích. Na závěr, jaké jsou tvoje osobní cíle? Čeho bys ve skoku rád dosáhl?
Moje cíle jsou do pěti let se umisťovat v top 10 na Světovém poháru, nebo Grand Prix a určitě Zimní olympijské hry v roce 2026 v Miláně a Cortině.
Děkuji pěkně za oslovení, přeji čtenářům skoky.net příjemné čtení a držme si vzájemně v Česku a na Slovensku pěsti.
Hektor Kapustík na MSJ ve Whistleru 2023
Hektorovi děkujeme za rozhovor a přejeme hodně štěstí a úspěchů v další kariéře jemu i dalším skokanům ze Slovenska.
Hektor Kapustík – oficiální profil na FIS
Klub přátel skoku na lyžích a severské kombinace – oficiální web
VŠC Dukla Banská Bystrica – oficiální web
Foto: Hektor Kapustík (autor: Adrián Kapustík / KPSLSK / stylowoztelemarkiem / PZN)