„Nyní v tom vidím smysl“ – dojmy českých reprezentantů z přípravy pod novými trenéry

Zatímco mnozí skokani o uplynulém víkendu absolvovali ostrý start letní sezony v podobě letní Grand Prix v Courchevelu, čeští skokani pilně trénovali. Začátek jejich letní přípravy byl totiž posunut kvůli hledání nového trenéra. To však nemusí být nutně nevýhoda – čeští reprezentanti si totiž tréninky pod křídly nového trenérského týmu vesměs pochvalují. Právě dojmy českých závodníků z úvodu letní sezony jsou ústředním tématem tohoto článku.

Z osloveného tria je elitními závody nejostřílenější Radek Rýdl. Ač je na slovinské trenéry z působení Vasji Bajce zvyklý, vnímá nyní podstatné změny: Největší rozdíl je v suchém tréninku. Jelikož Jure (Šinkovec, pozn. red.) je vynikající fyzioterapeut, tak po nás vyžaduje mnoho cviků, které jsme téměř nikdy neviděli. Příprava je celkově extrémně náročná, protože v hodně cvičeních zaostáváme, takže toho teď musíme prostě dělat hodně. Věříme ale, že se nám to vrátí. Zároveň jde z nových trenérů energie a nadšení něco s námi dosáhnout, že jsem z toho fakt hodně mile překvapený a dává mi to mnoho motivace. Nyní v tom vidím smysl a myslím, že týmově nyní fungujeme velmi dobře, hledí s optimismem do budoucna olympionik z Pekingu.

Psychicky to pro něj minulou zimu nebylo úplně snadné: „Je těžké jezdit na Světový pohár bez formy. Člověk si pořádně nezaskáče, nemá ani čas na trénink na můstku a když se to začne hromadit, tak to je fakt náročné na hlavu. Teď vím, že budeme jezdit pouze na závody, na kterých budeme schopní bojovat o bodovaná místa a tím se pomalu dostat do Světového poháru, kvituje 22letý skokan z Harrachova. Jak si užil skokanskou premiéru na evropských hrách? Jelikož jsem tam měl první skoky na K-95 i K-125, tak bych svoje skoky hodnotil snad i lépe než ty zimní. Jelikož to bylo takhle na jaře, tak jsme tam spíš jeli sbírat zkušenosti. Každopádně celá akce byla super, já miluju skákání v Polsku, můstky, fanoušky a vše okolo. Určitě bych to uvítal znovu, netají se Rýdl sympatiemi k tamnímu prostředí.

V reprezentačním týmu figuruje již druhým rokem také Kryštof Hauser, jehož názor na nové trenéry je veskrze pozitivní: „Teď je to pravý opak oproti minulému trenérovi. Největší rozdíl vidím asi v jejich přístupu, zápalu a pozitivitě,“ kvituje 20letý reprezentant liberecké Dukly. Se svými výkony v poslední sezoně však spokojen být nemůže, jeví se zatím letošní příprava pozitivněji? Úplně nevím, proč mi to nešlo. Pořád se na můstku něco měnilo, včetně trenérů. S každým jsem pracoval na něčem jiném. Do přípravy jdu každopádně na 110 % jako vždy. Zatím se mi líbí. Je to trošku něco jiného, ale to vůbec není špatně, jelikož se už musí něco změnit. A celkově je hodně náročná, protože jsme ji nemohli začít na jaře, nastínil nejmladší člen reprezentačního A týmu.

Ač v rámci evropských her nezaznamenal žádný hodnotný výsledek, akci přesto hodnotí pozitivně: I když to podle výsledků a skoků nevypadá, tak jsem byl spokojen. Do závodu jsem předvedl takové skoky na, kterých jsme pracovali o týden dříve na Ještědu. Předvedl jsem to, na co momentálně mám, což samozřejmě nestačí. Ale už jen předvést nejlepší (momentální) skoky do závodu je pro mě posun. Akce se mi také líbila, bylo fajn vidět ty nejlepší skokany v akci.

Nováčkem v dospělé reprezentaci je naopak Benedikt Holub, který si nominaci vysloužil zlepšenou formou v loňské sezoně. Co za ní stálo? „Trénoval jsem ve frenštátském klubu s trenérem Jaroslavem Sakalou a za ten posun děkuji jemu a celé Dukle Frenštát, pořád zůstáváme ve spojení,“ pojmenoval frenštátský skokan důvody svého vzestupu. Příčiny své reprezentační absence naopak příliš rozvádět nechtěl, každopádně dle jeho slov se mnoho nemění, vyjma účasti na reprezentačních trénincích a soustředěních.

S novým realizačním týmem panuje i z jeho strany spokojenost: První dojmy jsou super, je to takový nový oheň. Učíme se novou techniku a trenéři nás navíc chtějí nejdřív poznat. Upozorňují na týmovost, snaží se, ať všichni fungujeme jako tým. Myslím, že to funguje, pochvaluje si 40. závodník ze závodu na středním můstku v rámci evropských her. Má do nové sezony nějaké speciální cíle? Konkrétní cíle si nedávám, protože jak jsem říkal, měníme techniku skoku a první závody ukážou. Hlavně, ať se mé skoky stabilizují. Vím, že když budu dělat to, co mám, tak se výsledky dostaví.

Foto: Radek Rýdl (autor: Jan Štěrba)