Ohlasy českých závodníků z domácího šampionátu

Více než suverénním způsobem si před domácími fanoušky došel pro titul republikového šampiona 34letý Roman Koudelka, kterého jsme se po závodě zeptali, jak viděl dnešní závod.

Jak se ti dneska skákalo a jak bys zhodnotil závod? Bereš to spíše jako trénink nebo jako ostrý závod?

Spíš jsem to bral jako trénink. Teď jsem se vrátil z Japonska a byl jsem dost nachlazený, takže původně jsem myslel, že tady ani vůbec nebudu. Určitě musím vyzdvihnout upravený můstek. V tomhle počasí je to malý zázrak, pořadatelům patří velký poděkování.

V Japonsku jsi protáhl svoji bodovou šnůru od Zakopaného, držíš formu na stále stejné úrovni nebo jak to cítíš ty?

Já myslím, že v tom Japonsku to mohlo být ještě lepší, ale nepřišly mi lyže, které mi dorazily až v neděli. Nakonec jsem měl půjčený od jednoho kluka z klubu, takže z tohohle důvodu má pro mě 15. a 21. místo ohromnou cenu, ačkoliv mi ty lyže neseděly. Zaplať pán bůh, za to.

A co jsi říkal na Noriakiho Kasaie?

To je omílaná písnička, je to borec! Věřím, že se na nějakých závodech v Evropě ještě ukáže.

A co tvoje nejbližší závody?

Teď se chci dát zdravotně trošku do pořádku, příští týden bych rád odjel alespoň na dva dny do Planice a pak do Lahti na Světový pohár. Pak mě čeká RAW AIR, kterým sezonu ukončím.

Zaslechli jsme od hlasatele, že se potýkáš s bolavým kolenem, tak je to pravda?

Je to cítit, ale je to hlavně z toho cestování a všeho okolo. Potřebuju si teď dva dny odpočinout a bude to dobrý.

Ve druhém kole jsi nebyl úplně spokojený se svým skokem (pozn. skok na 99 metrů), nehrálo roli právě to koleno?

To jsem cítil na dopadu, bylo to pro mě hraniční, jestli koleno vydrží nebo ne. Na mistrovství republiky bylo tohle asi zbytečný, ale dobře to dopadlo, a to je důležitý!

Romanův výkon ohodnotil posléze i hlavní trenér mužského áčka Gaj Trček, který vidí v dnešních výsledcích naději do budoucna.

 

Co si myslíš o dnešním výkonu Romana Koudelky?

Roman včera ráno dorazil z Japonska unavený a lehce nemocný, a proto jsme přemýšleli, jestli vůbec dnes vystartuje. Nakonec jsme se rozhodli, aby startoval, protože je to dobrá motivace pro mladé závodníky tady na mistrovství startovat s ním. Druhé kolo bylo trochu šílené, on je dobře připravený, ale když máte Ferrari v garáži, musíte vědět, jak ho řídit. Všechno ale nakonec dobře skončilo.

 

Druhé kolo bylo náročné, a zvláště pro jeho koleno.

Ano, jak jsem říkal všem, nejdůležitější je, že Roman není zraněný. Jestli ho chceme dostat na olympiádu, pak nesmí být zraněný. Když se zraníte po třicítce, poškodíte si koleno, rekonvalescence je pak delší. Musíme být proto opatrní, jak jsem říkal, když máte Ferrari, musíte vědět, jak ho řídit. Mimo to dnešní soutěž mi ukázala, že tu je světlá budoucnost v českém skoku.

 

Jak si vedli ostatní skokané?

Ostatní si také vedli dobře, vrátili jsme se z Planice, kde je jiný profil můstku, takže potřebovali trochu více času, ale v mých očí předvedli všichni dobrou práci. Samozřejmě někteří mohli být ještě lepší, ale celkově jsem s celým týmem i s juniory spokojen. Viděl jsem spoustu dobrých skoků ve všech skupinách.

Dobrý pocit ze svých skoků převládal u Kláry Ulrichové, která vzhlíží s nadějí na nadcházející závody Světového poháru v Rakousku a Norsku.

Klára Ulrichová (autor: Jiří Korbel)

Titul mistryně republiky, co to pro tebe znamená? Bereš dnešní závod jako trénink nebo spíš jako ostrý závod?

Přiznám se, že beru všechny závody jako závod. Nejsem úplně „závoďák“, mám stres před každým závodem, ať se jedná o domácí mistrovství nebo světový pohár. Vždy se snažím předvádět svoje nejlepší skoky. Pro mě trénink je trénink a závod je závod.

V posledních týdnech jsi absolvovala Mistroství světa juniorů v Planici, Interkontinentální pohár v Brotterode, jak bys ohodnotila svoje výkony? Osobně mi přišlo, že třeba v trénincích se ti dařilo více než v samotném závodě.

Tak určitě, když se vrátím zpátky na MSJ, tak tam ty tréninky vycházely, takže jsem si do závodu věřila a bohužel tam to podle mých představ úplně nevyšlo. Ale když teď zmíním například Interkontinentální pohár nebo Alpen Cup, tak ty skoky se mi pomalu stabilizují a mám z toho větší radost. Cítím na sobě, že si to užívám a dokážu předvádět v závodě co bych chtěla.

Jaké jsou tvé nejbližší plány pro zbytek sezony?

Nadcházející víkend máme Světový pohár v Hinzenbachu na malém můstku, pak potrénujeme v Planici a odlétáme na RAW AIR do Norska.

Foto: Roman Koudelka (autor: Jiří Korbel)