Ošidných 91m. Nájezd umí Čechy potrápit.

Zhruba před měsícem Lukáš Hlava v rozhovoru pro skoky.net přiznal, že ho zlobila rychlost na nájezdu. Že nebyl dostatečně rychlý. Přitom okamžiky na nájezdu bývají nejslabší částí skoků i u Ondřeje Vaculíka. A do třetice, na nájezdu bojuje také Jakub Janda – ten až na jeho konci, na odrazové hraně. V Zakopanem se jim více méně daří tyto problémy řešit. Na nájezdu, kde se může skrývat záludnost na každém z jedenadevadesáti metrů.

Lukáš Hlava nastoupil ke všem čtyřem závodům Grand Prix 2009 a s přehledem, z 19. pozice, se kvalifikoval do toho prvního zakopanského. Kvalifikaci pokaždé překlene, ale body, ty jsou prozatím jeho nedostižnou metou. Je právě rychlost na nájezdu tím důvodem, proč body unikají? „Docela nedávno jsem měnil značku lyží, přešel jsem na Fischery,“ vysvětluje Hlava důvod slabší formy. „Předtím jsem měl asi deset let Elany,“ připomíná druhý muž CoC 2008/09. „Uvidíme, jak to bude do zimy pracovat. Zatím jsou tady v Zakopanem rychlosti docela dobré a jsem spokojený.“

Před půl rokem vyhrál Hlava v Zakopanem závod CoC. Jaký má vztah k Wielce Krokwi? „V zimě to bylo trošku jiné. Dá se říct, že jsem byl tehdy trochu výš než jsem teď. Ale cítím na sobě, že už to začíná pomalu stoupat,“ popisoval Hlava své aktuální rozpoložení.

Zimní sezonu přitom končil na dobré úrovni. Je tedy s podivem, že se najednou vytratila. Je to snad tím, že se nezávodilo a chybí ta nabuzenost do závodů? „To ne. Větší problém pro mě byl ten nájezd. Dlouho jsem se do toho nemohl trefit, bojoval jsem s tím,“ dodal.

Vaculík se vyválel v trávě. Snad bez zranění.

13. nejlepší výkon pátečních vyřazovacích bojů. Ondřej Vaculík doplachtil při své první letošní kvalifikaci na značku 124m a dal osobě vědět. „Já jsem rozhodně nejspokojenější, protože ty dva tréninkové pokusy nebyly optimální,“ připomněl Vaculík pokusy na značkách 111m a 114m. „Teď jsem si líp sednul do nájezdu. Nájezd je můj největší problém – když si nesednu dobře, tak slušně neskočím,“ objasňoval pod můstkem, ztrácejícím se pomalu v podtatranském večeru.

Co je vůbec důvodem té rozladěnosti? „Je léto, takže se zkouší hodně nových věcí. Člověka to pak může rozhodit,“ říká. A ambice do závodu? „Určitě chci bodovat. A čím víc bodů bude, tím víc budu spokojenější.“ Takřka celý volný den, který předchází sobotnímu večernímu závodu, má pro Vaculíka jednu výhodu – může dát odpočinout své bolavé noze. Nic vážného, přesto po kvalifikaci procházel okolo můstku v lehce kolébavém rytmu. Příčinou toho kulhání může být pád do trávy, když Ondřej špatně vybalancoval svůj dojezd. Řádně se vyválel v trávě, ale rychle se zvedl, otřel si stébla z kombinézy – a mohl se usmívat. 124m není na úvod špatné znamení.

Připravujeme článek se slovy Jakuba Jandy.

AKTUÁLNĚ ZE ZAKOPANEHO. Wielku Krokiew zaplavuje už více než hodinu hustý déšť, obloha je nepropustně zatažená. Zkušební kolo má začít v 19:30h.

Foto: Lukáš Hlava (autor: Michaela Vondrášková)
Hlavní foto: Ondřej Vaculík (autor: Michaela Vondrášková)