Piotr Żyła: „Potřebovali jsme změny“

Jedním z nejpozitivnějších překvapení právě vrcholící skokanské sezony je Polák Piotr Żyła. Třicetiletý skokan narozený v Těšíně se pod vedením Stefana Horngachera nadechl ke své dosud nejúspěšnější sezoně. Po kvalifikaci v Lillehammeru nám poskytl rozhovor, který najdete na následujících řádcích!

[b]Byla pro vás právě vrcholící sezona tou nejlepší v kariéře?[/b]
Ano, určitě to byla moje nejlepší sezona. Ale ještě několik závodů chybí, takže pořád ještě bojujeme dál.

[b]Mezi zbývajícími závody nechybí Vikersund, ve kterém se vám i v nepovedené loňské sezoně dařilo. Co můžeme čekat letos?[/b]
Uvidíme, myslím, že Vikersund je hodně dobrý můstek, který mám hodně rád, a uvidíme, jak to půjde letos. Dá se říct, že forma je letos lepší než loni, takže očekávám lepší a příjemnější skoky. A jak to bude doopravdy, to uvidíme až tam.

[b]Ještě žádný Polák nepřekročil hranici 240 metrů, myslíte, že se vám to může podařit?[/b]
Myslím, že ano. Nemluvím jen o sobě, ale každý z nás je schopen skákat opravdu daleko. Myslím, že někomu se podaří těch 240 metrů skočit. Budeme o to určitě bojovat.

[b]Letos jste byl druhý na Turné čtyř můstku a třetí na MS v Lahti, očekával jste takové výsledky před začátkem sezony?[/b]
Ne, vůbec jsem nečekal, že budu skákat tak dobře většinu sezony, protože můžeme říct, že většina sezony je za námi a ta většina byla opravdu velmi dobrá. Prostě mám velkou radost, že se mi tak povedlo zaskákat.

[b]Jak se vám spolupracuje s novým trenérem Stefanem Horngacherem?[/b]
Velmi dobře, Stefan je opravdu dobrým trenérem, rozumíme si i vlastně i beze slov. Udělal pár změn, které jsme určitě potřebovali, a díky tomu je náš tým letos tak silný.

[b]On vám pomáhá se skoky, pomáháte mu vy naopak s polštinou?[/b]
Ano, on polsky mluví celkem dobře, takže ho není potřeba tolik učit. Už před deseti lety byl v Polsku, nějaké základy se tu naučil a teď už rozumí a dokáže se s námi domluvit. Ještě tedy bez skloňování a časování, ale polština je celkem těžký jazyk, takže to, co umí, už je celkem hodně.

[b]Pro Čechy to až tak těžký jazyk není…[/b]
Přesně tak, my to máme podobné (smích).

[b]A s kým z českých skokanů si nejvíce rozumíte?[/b]
Vlastně všichni čeští skokani jsou fajn, máme se rádi třeba s Romanem Koudelkou, Jakubem Jandou, Lukášem Hlavou. Češi jsou sympatičtí a přátelští a taky díky tomu, že máme podobný jazyk, se občas pobavíme, zasmějeme se, což je fajn.

[b]Máte nejvíce fanoušků na sociálních sítích ze všech skokanů, jak jste to dokázal?[/b]
To opravdu nevím (smích). Bylo by potřeba se zeptat fanoušků, kteří mi dali svůj „lajk“. Nevím, popravdě nevím proč (smích).

[b]Jak jste říkal, sezona ještě nekončí, je tu totiž nový turnaj RAW Air. Jak se vám zamlouvá?[/b]
Cítím se tu velmi dobře, ten turnaj je opravdu skvělý. Určitě bude velmi únavný, protože každý den se skáče, ale zatím je to opravdu příjemné. Vlastně skoro všechen čas trávíme na můstku, v podstatě jakmile necestujeme, tak jsme na můstku. Díky tomu čas rychle utíká a je skvělé v tomto rytmu končit sezonu.

[b]Na závěr sezony nás čeká hned sedm leteckých dnů, dá se to považovat za ideální zakončení?[/b]
To je vskutku pěkné, bude tam opravdu hezky. Hodně adrenalinu na závěr a doufám, že také mnoho velmi příjemných emocí.

Piotru Żyłovi děkujeme za rozhovor a přejeme mu co nejlepší závěr sezony.

[i][b]Foto: Piotr Żyła [/b](autor: Jan Štěrba)[/i]