V následujících řádcích jsme se snažili sepsat složení reprezentací, kde jsou uvedena i jména ze širší skokanské základny daného státu. Některé aspekty berte prosím jako naši úvahu, nebo predikci. Věřím, že fanouška skoků na lyžích „snad“ potěší mít takto vše sepsané v jednom článku, než někde zdlouhavě hledat toho a toho skokana. Pořadí států je dle konečného pořadí národů loňské sezóny. Na závěr pořadí jsou uvedeny i státy, které nebodovaly, ale své skokany do závodů pravidelně vysílaly.
Rakousko
Skokanskou základnu může Rakušanům leckdo závidět. Nepřeberné množství talentů, jež dokáže Rakousko produkovat, je pro tuto zemi skvělou vizitkou. Ztráta Markuse Schiffnera se tak dost možná úplně ztratí. Rakouští trenéři mají opravdu z čeho vybírat. Nicméně tato sedmička skokanů by měla být pro hlavního trenéra Rakušanů Andrease Widhölzla základním kamenem pro závody SP: Manuel Fettner, Stefan Kraft, Daniel Tschofenig, Jan Hörl, Michael Hayboeck, Philipp Aschenwald a Daniel Huber.
Další jména: Clemens Aigner, Ulrich Wolgennant, Thomas Lackner, Maximilian Steiner, Markus Rupitsch, Stefan Rainer, Francisco Moerth, Janni Reisenauer, Marco Woergoetter, Markus Mueller, Maximilian Liehner, Clemens Leitner, Jonas Schuster, Julijan Smid, Niklas Bachlinger, Mika Schwann, Andre Fussenegger, Stefan Rainer, Peter Reisinger, Louis Obersteiner, Michael Hofer-Zauner, Pascal-Timo Kahofer, Elias Medwed, David Haagen, Hannes Landerer, Raffael Zimmermann, Elia Ernst, Stephan Embacher.
Slovinsko
Slovinská skokanská základna na tom není o moc hůře než ta rakouská. Po ukončení kariéry Ceneho Prevce by se hlavní trenér Robert Hrgota měl opírat hlavně o tuto šestici: Anže Lanišek, Lovro Kos, Peter Prevc, Timi Zajc, Žiga Jelar a Domen Prevc.
Na svou šanci ve SP budou čekat velmi talentovaní mladíci, kteří se vrátili po zranění. Jsou jimi zejména Jernej Presečnik a Rok Masle.
Další jména: Bor Pavlovčič, Žak Mogel, Patrik Vitěz, Tilen Bartol, Jan Bombek, MaksimBartolj, Matija Vidič, Rok Oblak, Marcel Stržinar, Mark Hafnar, Marcel Rep, Gorazd Završnik, Taj Ekart, Matija Štemberger, Nik Gostisa Lah, Teodor Igor Herbstritt.
Německo
V německém týmu panuje velká konkurence a trenér Stefan Horngacher má z čeho vybírat. Na začátek zimní sezóny mohou němečtí trenéři nominovat pro SP jen šestici skokanů, a to znamená, že jeden z top skokanů se nedostane do nominace. Ono by se to možná nijak neřešilo, protože ta šestka byla tak nějak daná, ale svými skvělými výkony si o nominaci nahlas říká Phillip Raimund. Bude zajímavé sledovat, jak se s tím nakonec trenér Horngacher popasuje a pro koho se pro první závody rozhodne.
Tato sedmička skokanů je pro německého trenéra stěžejní: Karl Geiger, Markus Eisenbichler, Stephan Leyhe, Andreas Wellinger, Pius Paschke, Constantin Schmid a Philipp Raimund.
Další jména: Luca Roth, Martin Hamann, Justin Lisso, David Siegel, Moritz Baer, Felix Hoffmann, Simon Spiewok, Emanuel Schmid, Simon Steinbeisser, Eric Fuchs, Finn Braun, Luca Geyer, Jannik Faisst, Adrian Tittel, Sebastian Schwarz.
Norsko
Další ze zemí, jež se pyšní velkou skokanskou základnou, je Norsko. Rakouský trenér Andreas Stoeckl má na výběr nejednoho kvalitního skokana. Nejvíce bude ovšem spoléhat na tuto pětici: Marius Lindvik, Halvor Egner Granerud, Daniel Andre Tande, Robert Johansson, Johann Andre Forfang.
Dalšími v řadě čekající na svoji šanci jsou: Bendik Jakobsen Heggli, Fredrik Villumstad, Robin Pedersen, Joacim Oedegaard Bjoereng, Anders Fannemel, Anders Haare, Sondre Ringen, Kristoffer Eriksen Sundal
Další jména: Benjamin Oestvold, Soelve Jokerud Strand, Christian Roeste Solberg, Jo Roemme Mellingsaeter, Espen Jacobsen, Andreas Granerud Buskum, Oscar P Westerheim, Andreas Varsi Breivik, Iver Olaussen, Simen Kvastadt, Sander Vossan Eriksen.
Špatnou zprávou je, že velký talent norského skoku Thomas Aasen Markeng je dlouhodobě zraněný.
Japonsko
Šéftrenér japonské reprezentace Masahiko Harada se bude zejména spoléhat na tuto šestici skokanů: Rjoju Kobajaši, Jukija Sato, Naoki Nakamura, Džunširo Kobajaši, Kejči Sato a Ren Nikaido.
Další jména: Reruhi Šimizu, Juken Iwasa, Asahi Iwasa, Rentaro Nišida, Masaki Nakamura, Rikuta Watanabe, Šinosuke Fudžita, Asahi Sakano, Daimatsu Takehana.
Polsko
Rakouský trenér Thurnbichler našich severních sousedů má ve svém kádru velezkušené trio skokanů, na kterých bude stavět. Kamil Stoch, Dawida Kubacki a Piotr Žyla mají svá místa dá se říci jasná. O ostatní místa pro start ve SP budou usilovat zejména tato jména: Pawel Wasek,
Jakub Wolny, Kacper Juroszek, Andrzej Stekala, Aleksander Zniszczol, Stefan Hula, Maciej Kot, Jan Habdas, Adam Nižnik, Tomasz Pilch a Klemens Muranka.
Další jména: Jaroslaw Krzak, Marcin Wrobel, Szymon Jojko, Wiktor Szozda, Szymon Zapotoczny, Tymoteusz Amilkiewicz, Krysztof Kieta, Jakub Wiselka.
Švýcarsko
Německý trenér Ronny Hornschuch nemá mezi švýcarskými skokany příliš na výběr. Bohužel skokanská základna zde není tak velká. Přesto má ve svém týmu dva velmi konkurenceschopné skokany, konkrétně to jsou: Gregor Deschwanden a Kilian Peier (pokud není zraněn). Dále v týmu figuruje nestárnoucí rovněž po zranění se vracející Dominik Peter. Otazník je nad přítomností Simona Ammanna. V létě dle svých slov vůbec netrénoval a odskočil si jen na národní šampionát, kde skončil sedmý. V kolotoči SP bychom jej údajně měli sledovat od ledna. Kariéru ukončil Andreas Schuler.
Další jména: Sandro Hauswirth, Lean Niederberger, Lars Kindlimann, Yanick Wasser,
Remo Imhof, Juri Kesseli, Marius Sieber.
Finsko
Bývalá skokanská velmoc se spoléhá hlavně na trojici Eetu Nousiainen, Niko Kytosaho a Antti Aalto. Kytosaho se navíc přestěhoval do Rakouska, kde strávil takřka kompletní letní přípravu. Hlavním trenérem Finů je i nadále Janne Väätäinen. Za zmínku stojí junior Vilho Palosaari, jenž začal v létě pomalu nakukovat i do závodů elitní kategorie.
Další jména: Kasperi Valto, Henri Kavilo, Kalle Heikkinen, Eetu Merilainen, Jarko Mättä, Arttu Pohjola, Vilho Palosaari, Tuomas Kinnunen, EemeliTainio.
Česko
Slovinský trenér Vasja Bajc určil v našem týmu elitní tréninkovou jednotku se statusem reprezentace. Jsou v ní: Roman Koudelka, František Lejsek, Kryštof Hauser a Radek Rýdl.
Další jména: František Holík, David Rygl, Benedikt Holub a Filip Sakala, jenž by se po zisku titulu českého mistra měl do reprezentace vrátit.
Bohužel jak je všeobecně známo, tak skokanská základna u nás rok od roku klesá, což se podepisuje jak na kvantitě celků, tak také na výsledkových očekávaních.
Francie
Po našem trenérovi Davidu Jiroutkovi převzal tým Franck Salvi. Francouzi mají sice nadějné skokany v dětském a mladším juniorském věku, dál už však nedisponují širokou základnou. Největšími nadějemi budou zřejmě Mathis Contamine (toho času však zraněný) a Valentin Foubert. V létě se však nejevili špatně ani Alessandro Batby, Jules Chervet a Enzo Milesi. Další závodníci již patří spíše do spodních pater Alpen Cupu. Dodejme, že s kariérou se kvůli vleklým zdravotním problémům definitivně rozloučil Jonathan Learoyd, poslední Francouz, který dokázal dosáhnout na body mezi elitou.
Kazachstán
Trenér Kajrat Bijekenov má ve svém středu pět skokanů, kteří mohou skákat Světové poháry. V létě se několikrát blýsknul Danil Vassiljev, kromě něj do týmu patří ostřílení Sabiržan Muminov a Sergej Tkačenko. Dalšími závodníky jsou Nikita Děvjatkin a Svatoslav Nazarenko coby nejnadějnější junior. Za zmínku stojí přestěhování juniorské reprezentace do Polska, kde budou přes sezonu trénovat.
Kanada
Kanadský tým se pod odchodu Bineho Norčiče pod vedením trenéra Vrhovce smrsknul do jednočlenné podoby. Jediným reprezentantem javorového listu bude Mackenzie Boyd-Clowes, jenž se bude připravovat společně se ženami. Matthew Soukup si od skoků dává prozatím pauzu a v letošní zimě ho neuvidíme.
Bulharsko
Jediným reprezentantem této země je tradičně Vladimir Zografski. Nově ho trénuje polský trenér Sobczyk, pod nímž dosáhl v létě velmi nadějného posunu.
Estonsko
Estonsko je sice reprezentováno nadějnými skokany, ale nikdo z nich netrénuje přímo v tamním systému. Artti Aigro se připravuje s Finy, Kevin Maltsev a Markkus Alter jsou součastí celku Vasji Bajce a mladičký Kaimar Vagul bydlí i trénuje v Německu. Nejnadějnějším „domácím“ Estoncem je tudíž 15letý Andero Kapp, tomu ale na mezinárodní konkurenci schází mnoho i v rámci jeho věkové kategorie.
USA
Jak jsme již psali, Američani navázali zajímavou spolupráci s norským týmem, která je snad posune výrazně vpřed. Museli se však rozloučit s trenérem Norčičem. Jejich nový norský kouč Sneli může pro Světový pohár vybírat z těchto jmen: Erik Belshaw, Decker Dean, Casey Larson a Andrew Urlaub. Status Kevina Bicknera je prozatím záhadou, další olympionik Patrick Gasienica si od skoků dává minimálně pauzu.
Itálie
Italy do nové sezony povede český trenér David Jiroutek. Opírat se bude hlavně o Giovanniho Bresadolu, který je silný zejména na větších můstcích. Na slušné mezinárodní úrovni se nachází ještě Francesco Cecon a Alex Insam. Kariéru bohužel ukončili Mattia Galiani a Daniel Moroder, který se vrhnul na freestylové lyžování. Italskou čtyřkou je tudíž Andrea Campregher, přičemž jejich potenciální skokan číslo pět je na výrazně nižší úrovni než například i slovenští mladíci.
Turecko
Turecká skokanská základna pod vedením slovinského trenéra Franka čítá tři již mezinárodně ostřílená jména: Fatih Arda Ipcioglu (loňskou sezónu se mu podařilo bovat ve SP), Mohamed Ali Bedir, Muhammet Irfan Cintimar, Kariéru již ukončil Muhammed Munir Gungen, který se dle všeho přestěhoval do Ruska za svou novopečenou manželkou.
Rumunsko
Trenér Rumunů Spulber má ve svém výběru dva skokany, kteří již okusili závod Světového poháru. Jsou jimi Daniel Andrei Cacina a Andrei Feldoran. V letní GP dokázal bodovat i Spulber mladší, který celkově prožil slušné léto. Za tímto triem zeje obří díra, kterou se budou chtít pokusit vyplnit například Mircea Stefan Jipescu, Moise Alexandru Folea, či Robert Stefan Sandulescu – všichni zatím bez mezinárodních bodů, byť ve FIS Cupu. Ze závodního dění letos zcela zmizel Nicolae Sorin Mitrofan, který by potenciálně mohl tvořit poslední článek do týmového kvarteta.
Ukrajina
Ukrajinský trenér a bývalý skokan Boščuk má ve svém výběru zejména Vitalije Kaliničenka a Jevhena Marušjaka, které určitě uvidíme na nejedné zastávce Světového poháru. Nadějně se jevil ještě Andrij Vaskul, ten však kvůli vynechání dopingových kontrol dostal čtyřletý distanc, načež se vydal na frontu a jeho kariéra zřejmě skončila. Nejtalentovanějším juniorem je Anton Korčuk, výkonnostní progres se ale zatím příliš nedostavil.
Korea
Hlavní trenér Chil-ku Kang spoléhá na jediné jméno, a to na veterána Heung-Čul Čoie. Vzhledem k tomu, že na nedávném národním šampionátu poměrně drtivě prohrál se sruženářem Parkem, nemůžeme od 40letého závodníka čekat zázraky. Kromě něj se na světových můstcích začali objevovat ještě dva junioři, jejich výkonnost je však prozatím spíše na úrovni chvostu FIS Cupu.
Článek připravil Petr Franc ve spolupráci s Janem Štěrbou.