Překvapení této zimy – Wolfgang Loitzl

Třetí místo v celkovém hodnocení Světového poháru, muž z Bad Mitterndorfu. Wolfgang Loitzl je ten, kdo s největší pravděpodobností bude bojovat o celkové vítězství T4M se Simonem Ammannem a Gregorem Schlierenzauerem. Loitzl skáče tak dobře a konstantně jako nikdy předtím v jeho kariéře a má jasný cíl v nastávajícím Turné.

Pro vás tato sezona začala velmi dobře, čekal jste tak dobrý start?
Já to opravdu neočekával, protože mezi ostatními věcmi jsem měl problémy, které způsobila změna značky lyží. Ale bylo zde i období, během kterého jsem viděl, že to může fungovat docela dobře. Ke konci léta jsem byl v situaci, kdy jsem si myslel, že jsem zameškal něco v tréninku. Díky Bohu jsem už skočil dobře v prvním tréninku na sněhu a tak cítím, že přichází něco opravdu dobrého.

Hodně lidí říká, že je v této sezoně “nový Loitzl“. Vypadáte tak v tom směru – jestli ano, co charakterizuje “nového Loitzla“?
Neřekl bych, že jsem nový člověk. Během minulých dvou nebo tří let jsem zkoušel dělat něco jiného, zvláště během léta. Také jsem pracoval s různými tréninkovými skupinami. Toto léto jsem změnil lyže z Fischer na Atomic a to pro mě bylo velice náročné, protože skákání nebylo tak dobré jako v předchozích letech. Na řadě bylo zlepšení, pro které jsem byl nucen něco udělat. To je nejspíš ten faktor, jenž projevuje tu prospěšnou energii. Měl jsem těžké a rušné léto a možná teď z toho můžu těžit výhody.

Nyní po dobrých výsledcích, co je váš cíl teď na T4M? Zaměříte se na speciální místo?
Ano, zaměřím. Samozřejmě v první řadě je důležité, abych mohl dokončit každou soutěž tak dobře, jak jen je to možné, což znamená vidět každý skok a každou soutěž zvlášť. A na konec se to sečte a uvidí se výsledek. Ale já si stanovil cíl pro sebe, zvláště po Engelbergu, kde jsem v TOP 3 v celkovém hodnocení. To znamená, že abych si udržel tuto pozici, budu muset skákat velmi dobře, protože nemůžu projevit žádnou slabost pro dosažení tohoto cíle. Je to vysoký cíl, ale po víkendu v Engelbergu jsem na to  připravený.

Kromě Ammanna a Schlierenzauera, koho vidíte jako favorita pro celkové vítězství?
Myslím, že tito dva jsou určitě největší favorité a jako každý rok je rozšířený okruh favoritů s obvyklým podezřením. Mezi ně patří Thomas Morgenstern, nyní opět Martin Schmitt, jeden nebo druhý Nor a Fin. Z našeho týmu možná také i Martin Koch. Myslím, že tam bude okolo pěti až deseti skokanů, kteří pujdou na Turné s šancemi na výhru.

Máte někoho konkrétního na mysli?
Opravdu, teď nikoho konkrétního nemyslím. Neviděl jsem skokana, který by neukázal dobré výkony za tuto zimu a navíc můžou přijít na Turné a překvapit každého. Ti, kteří byli dobří v minulé zimně, jsou dobří i tuto zimu. Proto by to nemělo být překvapení. Pro mě to bude překvapení, jestliže například Markus Eggenhofer bude skvělý v Turné a zopakuje výsledky z Engelbergu, kde zaujal osmé místo. Jestli dokáže skákat na takové úrovni všechny čtyři soutěže, bude téměř úžasný. Protože jestli skončí v nejlepších osmi ve všech čtyřech závodech tak bude v Top 5 nebo 6 v celkovém hodnocení. Osobně nevidím více nebo méně neznámých sportovců, kteří by se mohli dostat do top.

Ihned po T4M jsou lety na lyžích, konají se na vašem domovském kopci v Bad Mitterndorfu. Máte zde nějaký speciální cíl?
Lety na lyžích jsou vždycky něco speciálního, protože jsou pouze zřídka a je to také naprostá špička ve skocích na lyžích. Pro mě, jako pro někoho, kdo opravdu nebyl “letec“v průběhu minulých let, je to výzva použít formu, kterou teď mám, a doufejme, až se projevím já sám, experti a fanoušci skoků budou moci posoudit, že i já také můžu dobře létat. A s touto formou jsem si v tomto momentě jistý, že to dokážu.

V Rakousku se veřejnost hodně zajímá a zaostřuje na Morgensterna a Schlierenzauera. Je to pro vás problém nebo výhoda?
Je to trochu z obojího. Pokud jste vždy v pozadí, je to výhoda, protože máte svobodu dělat si, co chcete, protože to nikoho nezajímá. Na druhou stranu asi každý by rád stál o trochu více v záři reflektorů. Není to nevýhoda. Pokud jde o T4M, nebráním se. Jedno nebo druhé bych mohl očekávat, kdybych dobře skákal, ale nikdo neočekává mou výhru, stejně jako u Schlierenzauera nebo Ammanna. To může být velkou výhodou.

Zdroj: berkutschi.com
Foto: Wolfgang Loitzl (zdroj: mountain-race.com)