Všichni fanoušci skoků na lyžích již jistě netrpělivě vyhlížejí pátek 19. listopadu. V ruském Nižném Tagilu tam kvalifikací začíná nový ročník Světového poháru. V tomto středisku ležícím na Urale bude mít rozjezd sezóny svoji premiéru, v předešlých šesti případech se zde skákalo až začátkem prosince. Něco málo přes čtyři měsíce trvající sezóna bude završena, jak je každoročním zvykem, ve slovinské Planici, kde světový pohár bude 27. 3. končit.
[b]Vrcholy sezóny[/b]
Tato sezóna bude mít opět tři vrcholy. Tím prvním bude jubilejní sedmdesátý ročník Turné čtyř můstků. Jako každý rok se bude konat na přelomu roku, konkrétně od 29. 12. do 6. 1. Závody se uskuteční tradičně na můstcích v Oberstdorfu, Garmisch-Parterkirchenu, Innsbrucku a Bischofshofenu.
V únoru přijde na řadu největší vrchol sezóny a tím budou ZOH v čínském Pekingu. O medaile se bude skákat v Zhangjiakou na nově vybudovaných můstcích, které zažijí svoji závodní premiéru o víkendu 4. – 5. 12. při závodech mužů a žen Kontinentálního poháru.Nově vybudované můstky mají standardní parametry HS106 a HS140.
Třetím vrcholem sezóny bude MS v letech na lyžích, které se bude konat 11. až 13. 3. v norském Vikersundu, šampionát se zde bude po letech 1977, 1990, 2000 a 2012 konat popáté v historii. Na tomto mamutím můstku HS 240 dolétl v roce 2017 Stefan Kraft do vzdálenosti 253,5m, což je prozatím nejdelší ustátý let v historii. Rus Vasiljev zde v roce 2015 dolétl ještě o půl metru dál, ale let neustál. Kvůli konání šampionátu bude notně zkráceno turné RAW Air, které se i vzhledem k rekonstrukci můstků v Trondheimu bude skákat pouze v Oslu a Lillehammeru, přičemž do celkového pořadí se bude počítat pouze osm kol místo dosavadních šestnácti.
[b]Český tým[/b]
Po odstoupivším Františku Vaculíkovi tým převzal slovinský trenér Vasja Bajc. Bajc se k českému týmu vrací po patnácti letech a stojí za největšími kariérními úspěchy Jakuba Jandy. Dalším novým trenérem je Jan Matura. Bajc v letní přípravě provedl velké změny, skokané strávili na soustředěních více dní než dříve a to hlavně ve Slovinsku na můstcích v Planici a také navštěvovali kliniku GSC u dr. Mitjo Bračiče, aby zde absolvovali různé testy. V letní přípravě se kromě nabírání kondice také zejména zaměřovali na změnu techniky, která by měla vést k agresivnějšímu stylu. Dle slov trenéra došlo podle testů ke zlepšení.
Co se týče skokanů, tak Vojtěch Štursa ukončil kariéru. Roman Koudelka se po operaci kolene pomalu vrací ke skákání, prozatím trénoval na menších můstcích s HS do 80 metrů. Datum návratu do SP plánuje na závody ve švýcarském Engelbergu. Dále je v týmu Viktor Polášek, kterému se v létě podařilo vyhrát Memoriál Jiřího Rašky ve Frenštátu pod Radhoštěm. Dalším členem týmu je Čestmír Kožíšek, který bude spolu s Poláškem začínat sezonu ve Světovém poháru.
Další skokané, jmenovitě František Holík, František Lejsek, Kryštof Hauser a Radek Rýdl, budou s týmem trénovat a prozatím se budou zúčastňovat závodů v Kontinentálním poháru a FIS Cupu a snažit se vybojovat nominaci do Světového poháru. Juniorská skupina ve složení David Rygl, Petr Vaverka, Daniel Škarka a Filip Křenek se zaměří na závody FIS Cup, pochopitelně s možností se posunout výše. Ostatní skokané se budou připravovat ve svých klubech a Vrcholových centrech mládeže. Za celou minulou sezónu získali čeští skokané ve Světovém poháru žalostných šest bodů, tudíž v té letošní mají opravdu co napravovat, věřme, že ta letošní dopadne o hodně lépe.
[b]Favorité sezóny, náhledy do týmů[/b]
Mezi největší favority na zisk poháru pro vítěze SP budou patřit zejména Nor Halvor Egner Granerud a Japonec Rjoju Kobajaši. O nic méně pozadu nebude chtít zůstat trio z Polska Kamil Stoch, Dawid Kubacki, Piotr Zyla, dále dvojice z Německa Karl Geiger, Markus Eisenbichler, dalšími adepty jsou Norové Marius Lindvik, Robert Johansson, Daniel André Tande, Rakušané Stefan Kraft, Jan Hörl, Daniel Huber, Slovinec Anže Lanišek a Japonec Jukija Sato.
Další zajímavá jména, která se mohou objevovat v popředí výsledkové listiny jsou Němec Constantin Schmid, Slovinec Cene Prevc, Švýcar Gregor Deschwanden (v Rusku startovat nebude-pozitivní test na COVID), loni dobře skákající Rus Michajl Nazarov a slušnou formu v létě prokazoval Polák Jakub Wolny.
Do závodů se po zranění vrací Švýcar Kilian Peier, dále Němci Stephan Leyhe a Andreas Wellinger. Posledně jmenovaný už sice loni naskočil do několika závodů, ale moc se mu nedařilo a v lednu se dokonce propadl až do FIS Cupů, kde ne vždy úspěšně bojoval i s našimi mladíky. Místo v norském týmu si také vybojoval Anders Fannemel, který absentoval dva a půl roku.
Začátek sezóny nestihne ze zdravotních důvodů Rakušan Michael Hayböck, kvůli zranění o sezonu přijde i zdravotními trably pronásledovaný Nor Thomas Aasen Markeng. Legendární Japonec Noriaki Kasai se nedostal do týmu a jeho umístění kolem třetí desítky japonských závodů dávají tušit, že se do něj již nejspíš nevrátí. Další kdo se nedostal do týmu z výkonnostních důvodů je slovinské duo Bor Pavlovčič, který bojuje s nadváhou, a Domen Prevc (v Rusku nahradí bratra Petera, jemuž se tento týden narodil syn).
Určitě bude zajímavé sledovat, jak se bude dále v kariéře dařit dvojici z Německa, Severin Freund a Richard Freitag kterým se stále nedaří dostat do své někdejší nejlepší formy. Freund do poslední chvíle bojoval o místenku v týmu pro SP, nakonec se ale do nominace Stefana Horngachera nedostal. Richard Freitag se nedokázal probojovat ani do špičky třetiligových závodů ve švédském Falunu.
V některých týmech uvidíme naopak zajímavá nová jména. U Slovinců dostává příležitost Lovro Kos a na svou šanci bude čekat výborně skákající dvojice juniorů Jernej Presečnik a Rok Masle. V rakouském týmu se do nominace dostal Daniel Tschofenig. Norové dávají příležitost Fredriku Villumstadovi, v ruském týmu bude zajímavé sledovat dvojici Danil Sadrejev, Ilja Mankov, které v Nižném Tagilu doplní další mladíci v rámci národní skupiny.
[b]Ženský skok na lyžích[/b]
Český tým pod vedením trenérů Antonína Hájka a Zdeňka Žídka bude spoléhat hlavně na Karolínu Indráčkovou a Kláru Ulrichovou. Obě závodnice jsou momentálně na pozicích zaručující premiérový start na ZOH, olympiádu si svými výkony můžou vybojovat i Veronika Jenčová se Štěpánkou Ptáčkovou. Premiérově čeká skokanky na přelomu roku Turné ve slovinském Ljubnu (dva závody) kde se bude skákat KO systémem. Novinkou bude i závod SP na velkém můstku ve Willingenu. Poznatky z něj mají pomoci k prosazení závodů žen na mamutích můstcích. Premiéru na ZOH zažije závod mix týmů.
[b]Covid[/b]
Vedle pokračujících PCR testů všech účastníků se plánuje návrat fanoušků na můstky. Diváci se budou muset prokazovat certifikátem, případně se budou muset testovat. Pravidla se budou dodržovat dle pokynů dané země, kde se budou závody konat (např. v Rusku bude moci být hlediště zaplněno z 75%).Doufejme, že COVID nějak výrazně neovlivní průběh skokanské sezóny, vše ale nasvědčuje tomu, že se znovu dočkáme karanténních tanečků.
Všem fanouškům přeji co nejvíce skvělých skokanských zážitků. Startujeme kvalifikací v Rusku, a to již v pátek od 16:30hodin – kompletní program víkendu včetně časů TV přenosů najdete v našem kalendáři!
[u][b]AUTOR ČLÁNKU: Petr Franc[/u][/b]
[b] [i]Zdroje:[/b] [/i] ČTK, czech-ski.com