Prezentace medailí pro ZOH v Soči 2014

Ve čtvrtek 30. května byly v Petrohradě v průběhu 11. ročníku „SportAccord“ Mezinárodního sportovního kongresu oficiálně představeny medaile, které budou předávány při XXII. Zimních olympijských hrách v Soči 2014.

Ceremonii zahájil Dmitrij Chernyshenko, předseda organizačního výboru pro Soči 2014, který prozradil hlavní fakta a čísla o medailích a zdůraznil jejich jedinečnost. Olympijské medaile, na nichž je vyobrazena mozaika národních vzorů z různých kultur a etnik Ruské federace, pak byly vystaveny pro veřejnost. Medaile byly vytvořeny tak, aby zobrazily krajinu Soči od slunečních paprsků odrážejících se od zasněžených vrcholků hor a dopadajících na písečné pláže na pobřeží Černého moře.

Na přední straně medaile jsou vyobrazeny olympijské kruhy. Zadní strana nese název soutěže v angličtině a logo ZOH v Soči 2014. Oficiální název her v ruštině, angličtině a francouzštině je vyryt na okraji medaile.


Foto: Líc a rub zlaté medaile

Medaile budou vážit až půl kilogramu
Pro Soči se bude vyrábět rekordní počet 1 300 medailí. Každá medaile, vyrobená z neobvyklé kombinace cenného kovu a polykarbonátu, váží mezi 460 a 531 gramy. Tloušťka je 1 cm a v průměru má medaile 10 cm. Výroba jednoho olympijského kovu trvá asi 18 hodin. Medaile byly navrženy týmem mladých ruských designerů reklamní agentury Leo Burnett, která vyhrála výběrové řízení v roce 2012.

Olympijské hry v Soči se budou konat od 7. do 23. února 2014 a premiéru zde vedle několika dalších sportovních odvětví prožije i skok na lyžích žen.

Zdroj: sochi2014.com
Hlavní foto: Sada medailí (zdroj fotografií: sochi2014.com)