R.Koudelka: Role diváka není moc příjemná.

Skokané mají za sebou další vrchol sezóny – MS v letech na lyžích, které se konalo v německém Oberstdorfu. Pro Romana Koudelku však skončilo poněkud nešťastně. Kvalifikační let Koudymu nevyšel a start v individuálním závodě mu tak unikl. Chuť si mohl zpravit alespoň v závodě družstev, ve kterém se oběma lety přiblížil k hranici 190m a s českými kolegy vybojoval šestou příčku. Teď je na řadě Severské turné, které začíná závodem v Lahti.


Příliš vám nevyšel ani závod ve Willingenu. Stále platí, že vám víc sedí střední můstky, jako třeba villachský, na kterém jste byl čtvrtý?
Určitě mi více vyhovují menší můstky a hlavně si na nich víc věřím, ale to neznamená, že nemám velký můstky rád. Spíš naopak! Mamutí můstky jsem si strašně oblíbil a doufám, že jednou lidem ukážu, že ze mě může být dobrý letec.

Poprvé jste mamutí můstek vyzkoušel v Harrachově, teď jste se postavil na ten oberstdorfský. Máte přesto z létání nějaké obavy, nebo jen takový ten „zdravý respekt“?
A jaké jsou rozdíly mezi domácím prostředí a lety na mistrovství?
Respekt mám jen první skok, ale strach to určitě není. Lety mě strašně baví a už se moc těším do Planice! A rozdílem bylo, že v Oberstdorfu byla o hodně větší atmosféra než v Harrachově a o to mě víc mrzelo, že jsem nepostoupil do závodu.

V letové fázi kvalifikačního skoku jste měl nějaké problémy a musel jste korigovat rukama. Co přesně se stalo?
Skok jsem měl dobrý, akorát jsem moc zapospíchal za hranou na lyže a pak to dopadlo, jak to dopadlo. Byla to prostě moje chyba a já doufám, že jsem se poučil a příště se budu takových chyb vyvarovat.

Kvůli tomu, že se vám kvalifikační let nevydařil, postoupil do závodu Antonín Hájek. Vtipkovali jste už třeba o tom?
Já jsem určitě na vtipkovaní neměl moc náladu. Bylo to strašně depresivní, když kluci jeli na můstek a já byl na pokoji. Ale určitě jsem radši, že když jsem ten skok pokazil, že postoupil Tonda, než kdyby postoupil někdo jiné národnosti.

Jaké bylo zažít soutěž z pozice diváka? A vytipoval jste si třeba favorita?
Jak jsem říkal, role diváka není moc příjemná věc! Já jsem tam jel, abych skákal a ne abych seděl na pokoji a díval se na to jenom z televize a tipoval si, kdo vyhraje.

S jakými ambicemi vstupoval český tým do nedělního závodu družstev, kde skončil šestý?
Nevím, s jakými ambicemi šli do závodu kluci, ale já se ho už nemohl dočkat a byl jsem hodně namotivovanej. Skoky sice nebyly výborný, ale oproti kvalifikaci tam byl velký posun vpřed a to bylo pro mě důležitý!

Nyní je na programu Severské turné, které se také křížilo s končícím MS juniorů. Jaké v něm máte cíle?
Na MSJ jsem nejel a malinko mě to mrzelo, ale nedá se nic dělat. S Richim jsme se bavili, jestli tam pojedu nebo ne, a když jsme zvážili všechna pro a proti, tak jsem se nakonec rozhodl MSJ vynechat. Bylo sice těžký koukat se opět jenom na televizi a sledovat, kdo bude Mistrem světa, ale rozhodl jsem si to sám a tak doufám, že po Severským turné toho nebudu litovat a že dva dny regenerace, co jsem měl navíc, mi pomůžou k dobrým umístěním!

foto: Roman Koudelka v Oberstdorfu (zdroj: skijumping.pl)