První posezonní dny roku 2024 nepřinesly příliš lichotivý obrázek českého skoku. Uplynulá velmi nadějná zima totiž končila velkou černou kaňkou spojenou se sílícími hlasy o ne úplně ideální atmosféře v týmu a koncem hned čtveřice bývalých reprezentantů. Vedení úseku však nezahálí a do zdárného konce dotahuje hned dva projekty, které by v budoucnu měly stav tuzemského skoku posunout na vyšší úroveň. Kupředu mimo jiné výrazně postoupil plán rekonstrukce harrachovských můstků. Více nám prozradil předseda českého úseku skoků Vít Háček.
Harrachov cílí na sezonu 2025/2026
Poslední mezinárodní závody FIS v Harrachově proběhly v březnu 2016 v rámci FIS Cupu na středním můstku. Mamutí můstek spí ještě od dva roky déle, velký můstek HS142 dokonce již od prosince 2011, kdy se posledním vítězem stal Richard Freitag. Jaký je aktuální stav tohoto můstku? „Nechali jsme to tam teď komplet vykácet, a najednou to nevypadá jako ruina. S pravidelnou údržbou by to v zásadě mohl být pořád skákatelný můstek,“ zhodnotil Háček. Na mezinárodní závody to ale samozřejmě již není. Právě proto se o rekonstrukci menšího z dvojice můstků nejblíže vrcholu Čertovy hory nyní český skok ve spolupráci s vedením města snaží. Cíl zrekonstruovat můstky prezentoval starosta Harrachova Tomáš Vašíček již při nástupu do své funkce (psali jsme zde). Původní můstek s parametry K-125 a HS142 bude zvětšen na HS162, čímž by se měl stát prvním z nové kategorie takzvaných „Giant Hills“ (druhým by měl být americký Ironwood, tam však projekt naráží na finanční problémy) na pomezí klasických a leteckých můstků. Prodloužené skoky umožní dle slov Josefa Slavíka posunutí odrazové hrany, mírné navýšení bubnu a prohloubení profilu na úroveň dojezdu mamutího můstku.
Foto: Profil nového harrachovského můstku (autor: Jakub Balcerski)
Roky odkladů a změn celého projektu se již zdají být evergreenem, nynější situace však českým fanouškům vlévá naději do žil. Jak prozradil Vít Háček, žádost o stavební povolení byla podána již v květnu, samotné povolení by mělo být vydané ještě v průběhu léta. Jak bude vypadat další postup? „Ve chvíli, kdy bude vydané stavební povolení, začínáme soutěžit generálního dodavatele na zemní práce, kde bude projekt rozdělený na tři části. Bude se samostatně dělat dopad včetně úprav profilu, to bychom chtěli začít na začátku září. Druhá fáze bude celý nájezd, to znamená stopa a úprava nájezdů pod stopou. A třetí fáze bude potom samostatný zasněžovací systém,“ nastínil šéf českého skoku. Vše by mělo být hotovo na podzim 2025, jelikož na ročník 2025/2026 jsou již v plánu mezinárodní závody. Dle Háčkových slov by organizátoři rádi uspořádali Kontinentální i Světový pohár v rámci jedné sezony, to však ještě záleží na jednání s FIS. V plánu je prozatím pouze zimní profil můstku, kompletní renovace celého areálu včetně menších můstků a umělé hmoty musí počkat na zhmotnění vize národního sportovního centra.
Předseda skokanského úseku nás také ujistil, že o financování stavby je postaráno: „Finance se našly v rámci národního sportovního centra klasických disciplín. Jednak si to dotuje Liberecký kraj, který si to dá samostatně do položky každoročního rozpočtu. Pak město Harrachov, Svaz lyžařů, to znamená spojení (jako doteď v Harrachově) úseku skoku na lyžích, běhu na lyžích a kombinace. V tuhle chvíli je už i další partner před podpisem, to je Slavia pojišťovna. Ten bude posílat plnění každý rok a nadějná jednání probíhají i s Orea Hotels. Myslíme na inflaci, právě proto do toho vstupují soukromé subjekty. Ručitelem je město Harrachov.“ Jak Háček dodává, rekonstrukce většího můstku neslouží primárně pro výchovu skokanů, ale cíl dostat do Harrachova opět vrcholné akce by ve výsledku českému skoku měl značně pomoci. Ze získaných financí by se totiž místní mohli postarat o stěžejní menší můstky.
Mamut a Liberec zatím beze změn
S mamutím můstkem se rovněž prioritně nepočítá, byť ani největší harrachovský můstek není v nejhorším stavu: „Statika mamutu je docela v pořádku. Já si hraju s několika myšlenkami. Jestli třeba nestrhnout buben, ale s mamutem se počítá až úplně jako s posledním v rámci celého projektu. Ten v tuhle chvíli vůbec není na místě, ale pořád je tu myšlenka, že bychom chtěli v horizontu třeba 10 let udělat mamut. Tomu věříme,“ doplnil bývalý reprezentant. V Harrachově se tedy daří, jak to však vypadá v Liberci? „Dá se počítat se setrvalým stavem. Do roku 2027 tam platí pachtovní smlouva na celý skiareál, pod nějž spadají i můstky. Ani město o to nemá takový zájem, což je hrozně znát v porovnání s Harrachovem. Na každoroční údržbu nám město ani provozovatel (Tatra Mountain Resort) nám nedají ani korunu. Takže tam je to úplně nereálné. Pro představu, na jednu zimu je to zhruba tři a půl milionu,“ shrnul Háček.
Foto: Můstky v Harrachově (autor: Jiří Korbel)
Myslel jsem, že s renovací se už mělo začít letos na jaře a opět nic. Uvidíme co na stavební povolení řekne KRNAP.