Robert Johansson a Gregor Deschwanden po LGP v Courchevelu

Úvodní víkend letní Grand Prix je minulostí. Jako vždy měl mnoho vítězů i poražených – krom Vladimira Zografskiho se do první kategorie určitě řadí Robert Johansson i Gregor Deschwanden. Zatímco Nor překonal zdravotní trable a vyřazení z reprezentace, Švýcar prožil prvním a druhým místem snovým víkend. Po nedělním závodě jsme oba výše jmenované vyzpovídali.

Ze závodníků startujících v Courchevelu byl tím nejvýše postaveným z loňského pořadí SP Robert Johansson. Jak by bývalý světový rekordman ohodnotil své rané letní skoky? Forma je docela v pořádku, moje nejlepší skoky jsou dobré. Zatím je to pořád trochu nestabilní. Je to dané tvrdým každotýdenním tréninkem, potom jde vždycky forma nahoru dolů. Se začátkem jsem ale spokojený. Johansson startoval na převážně červnových evropských hrách, účastní se i úvodu GP, což je u Norů spíše věc nevídaná. Co stojí za touto taktikou? „Je to především kvůli zdraví, hodně se zlepšilo a můžu trénovat naplno, tělo na trénink reaguje dobře. Teď se tedy snažím skákat a závodit co nejvíc. Snad mi to pomůže k tomu být ideálně připraven na zimní sezonu.“

Trojnásobný olympijský medailista z roku 2018 byl kvůli zdravotním patáliím i blízko ukončení kariéry, nyní však dle jeho vyjádření nic podobného není na pořadu dne. Poměrně překvapivě byl Johansson opomenut při skládání reprezentačních norských týmů, na tuto pro něj překvapivou zprávu má však majitel nejaerodynamičtějšího kníru jasnou odpověď: „Aspoň mě to o to víc motivovalo k přípravě.“

Gregor Deschwanden po nedělním závodě (autor: Jiří Korbel)

Jedním ze dvou králů úvodního víkendu je Gregor Deschwanden, který bude příští víkend spolu s Vladimirem Zografskim začínat ve žlutém. Co pro něj letošní letní úspěchy znamenají? Je vždycky pěkné být vepředu (smích). Pokrok tam určitě je, skoky jsou na dobré úrovni, ale pořád se musím dost zlepšit. Koneckonců jsme dnes viděli, že Vladimir mi docela odskočil, podotkl rodák z Horwu. Je nyní cílem udržet žlutý trikot až do konce letní GP? „Teď úplně ne. Myslím, že je důležitější dostat moje skoky na vyšší úroveň. Pokud se mi bude v tréninku dařit, pak má smysl závodit. Když ale budu mít pocit, že musím na některých věcech pracovat, zůstanu radši v tréninku,“ nastínil aktuální letní lídr.

Koučem Švýcarů je od letoška bývalý norský závodník Rune Velta, což Deschwandenovi zvětšilo skokanský rozhled: „Předtím jsme měli německý, teď máme norský pohled na skok. Takže to vnímám jako takovou kombinaci a snažím se vzít z obojího to nejlepší. Určitě teď klademe větší důraz na letovou fázi a myslím, že tahle kombinace dvou pojetí skoku funguje. Musím jen na této cestě zůstat.“ Největší úspěchy začal Deschwanden sbírat až po třicítce, čeká ho tedy dlouhá kariéra až k prahu čtyřicítky? „To si úplně nemyslím (smích). Ale je fajn mít po delší době větší úspěchy a zlepšovat se i v tomto věku.“ A s čím půjde Švýcar na další závodní víkend ve Szczyrku? „Už jsem tam skákal a můstek se mi líbil, určitě bude důležitý dopad. Půjdu do toho jako vždy naplno jak na odraze, tak v letu,“ zakončil naše povídání trojnásobný olympionik.

Hlavní foto: Rozhovor s Robertem Johanssonem (autor: Jiří Korbel)