Rohwein a jeho svěřenci terčem kritiky

V kalendáři SP se odškrtly dva závodní víkendy a vizitkou Němců ve třech závodech je 5. místo Michaela Neumayera v Kuusamu a 11. a 12. příčka Martina Schmitta a Michaela Uhrmanna v Lillehammeru. Bilance dalších Němců je žalostná a i někteří z jmenovaných borců se v některém ze závodů neprobojovali do finále.

Z mizérie loňské sezóny se Němci zatím nevyhrabali a s blížícím se Turné, kdy se němečtí závodníci předvedou na dvou domácích můstcích, sílí hlasy kritizující německou přípravu, a to jak trenéra Petera Rohweina, tak samotné skokany.

Dalo by se namítnout, že uplynulé víkendy víc než regulérní závody připomínaly kašpárkové divadlo a kritika není oprávněná, ale legenda německého skoku na lyžích Jens Weissflog správně podotýká: „Není snad potřeba nic dodávat, když je ze dvou závodů nejlepší umístění 11. příčka. I ostatní týmy měly stejné problémy s počasím a dovedou s tím žít.“ V Německu panuje zklamání ze začátku sezóny, kdy se velké výkony čekaly především od Michaela Uhrmanna. Němci čekají už tři roky – od éry Svena Hannawalda – na vítězství ve Světovém poháru.

Předseda německého svazu Thomas Pfüller hlásal před sezónou minimálně umístění Němců na stupních vítězů, to se však nevyplnilo ani náhodou. Místo toho se pozornost jako vždy, když se týmu ve sportu nedaří, soustředila na osobu trenéra. Po prvním závodě v Lillehammeru svedl Peter Rohwein umístění Martina Schmitta na jedenáctém místě na zadní vítr. Prý byl jeho svěřenec v nevýhodě. Vítězové závodu se ale i přes nevýhodné povětrnostní podmínky prosadili. Kritika se dotkla také tréninkového plánu, který postavil německý kouč na únorovém mistrovství světa. Němce brzdí jak přílišné soustředění na vrchol sezóny, tak současné neúspěchy.
„Nesmíme se nechat vyvést z rovnováhy,“ vysvětluje Michael Uhrmann, který bodoval pouze jendou v Lillehammeru, „to nebezpečí tu ale reálně hrozí.“

Na to, aby se dali dohromady, mají Němci už pouze závod v Engelbergu. Publikum u našich západních sousedů v Oberstdorfu a Ga-Pa určitě nechce vidět domácí skokany v k.o soubojích vypadávat.

zdroj: sport1.de
foto: Michael Uhrmann