Roman Koudelka: „Byl jsem rozhodnutý, že končím se skoky“

Zatímco tréninky v Hinterzartenu i závodní skoky ve Wisle dávaly tušit a věřit, že by se dnes Roman Koudelka mohl poprat i o umístění mezi elitními desetí skokany, závod přinesl mírné rozčarování a umístění ve třetí desítce. I přes ne zcela ideální rozpoložení po finálovém skoku Roman Koudelka poskytl rozhovor, který nyní přinášíme níže.

[b]Ve Wisle tě trápil styl, tady spíš chyběla délka. Jak hodnotíš první dva víkendy léta?[/b]
Pro mě tragický, tohle je prostě špatný. Nevím, v tréninku skáču normálně, pak přijde závod a tam to vždycky pokazím. Tohle by se nemělo stávat.

[b]Myslíš, že to je hlavně psychikou?[/b]
Určitě, protože minulý rok mně jí vedení skoku hodně pošramotilo a je teď těžké se dostat zpátky. Chci ukázat, že na to mám, a to je ta špatná cesta. Musím si skoky užívat a věřit, že se to zase vrátí nahoru.

[b]Jak vnímáš změnu na postu českého trenéra?[/b]
Jo, tohle určitě vnímám pozitivně, já měl tedy s Richiem Schallertem nadstandardní vztah a je mi líto, že to takhle skončilo. Ale takový je život, David je výborný a je i trošku psycholog, takže musíme na tomhle dál pracovat a věřit, že se to potom otočí.

[b]Další spolupráce s Richie Schallertem je možná, nebo spíš vyloučená?[/b]
Ne, je to uzavřená kapitola. Richie sám psal, že u skokanského světa už pokračovat nechce, aspoň tenhle rok ne. Takže jsme se rozešli, ale určitě v dobrém, zažili jsme toho spolu hodně. Jednou jste prostě nahoře a jednou dole.

[b]Loni to pro tebe po všech stránkách byla náročná sezona, jak jsi po ní vypnul?[/b]
Vypnul jsem tím stylem, že jsem byl rozhodnutý, že skončím se skoky. Takže jsem i s tréninky začal asi o měsíc později a k rozhodnutí pokračovat mě dohnalo jedině to, že se změnilo vedení. Jinak bych už tady nebyl. Už se k tomu vracet nechci, udělat jsem za tím tlustou čárou. Je potřeba se koukat dopředu, aby se skoky zlepšily.

[b]Čím byly způsobeny stylové problémy ve Wisle?[/b]
To je nervozita, to je úplně jednoznačné. Skokan je pak tvrdší a celkově je všechno špatně, tady už telemarky byly naštěstí dobrý, ale zase na hraně tam byly obrovské chyby. Aspoň ale vidím, že se někam posouvám.

[b]Letos v létě hodláš spíš startovat, nebo trénovat?[/b]
Já chci hlavně hodně závodit, protože jak říkám, v tréninku to je dobrý a tolik chyb tam není. Pak ale přijde závod a je to o dost horší. Takže je potřeba hodně závodit. Jedeme Einsiedeln, Courchevel a pak určitě ještě nějaké závody pojedu.

[b]Na Memoriálu Jiřího Rašky jsi minulé roky spíš chyběl, jak to vypadá letos – budeš startovat?[/b]
Upřímně doufám, že ne (smích). Jsem teď měsíc a půl v plném zápřahu a potřeboval bych mít natrénováno. Takže doufám, že mně povolí výjimku a budu moct trénovat, abych zase nabral kondici v posilovně a pak se mohl dál posunovat.

[b]Došlo u tebe k nějakým změnám materiálu?[/b]
Já jsem šel zpátky na starou přilbu, jinak nic nenastalo. Nové vedení to v tuhle chvíli taky nemá jednoduché, protože asi úplně nevěděli, do čeho šli (smích). Tohle je ale věc, která se mě absolutně netýká, já chci mít čistou hlavu na skoky.

[b]A jak vnímá skoky tvůj syn Karel?[/b]
Syn vnímá skoky na lyžích hodně. Lítá pořád se mnou a skáče, dělá hop, maže a nosí mi lyže, všechno takhle dohromady. Je do toho hodně zblázněný, což je docela děsivý (smích).

[b]Uvidíme tedy v reprezentaci za pár let opět Maturu s Koudelkou?[/b]
Já tedy pevně doufám, že ne (smích). Ale uvidíme.

Romanu Koudelkovi děkujeme za rozhovor a přejeme mnoho úspěšných závodních skoků!

[i][b]Foto: Roman Koudelka [/b](autor: Jan Štěrba)[/i]