Roman Koudelka: Bývají to občas nervy

Budoucí olympijské bojiště přitahuje velkou pozornost. A chladným můstky v Olympic Park ve Whistleru nenechávají ani Romana Koudelku. Česká jednička zavítala na americký kontinent vůbec poprvé a nové prostředí si chválí. „Z můstku mám dobrý pocit a doufám, že i malý můstek bude stejně tak povedený jako velký,“ zadoufal Roman v sobotním rozhovoru pro skoky.net. Nestěžuje si ani na kanadské obecenstvo a věří: „Čeští fanoušci jsou taky dobří, jenom se jich musí sejít víc.“

Ruku na srdce, určitě jsi před sobotním závodem pomýšlel na víc než na 16. místo a pokusy pod 130m…
Určitě jsem myslel na lepší umístění. Po zkušebním kole jsem byl spokojený, pak přišlo první závodní a skok byl velice dobrý, bohužel byly špatné podmínky a bylo z toho „pouhých“ 128,5 metru. Ve druhém kole jsem moc chtěl a technicky to byl nejhorší skok, co jsem tady udělal.

Jak ti můstek sedí? Ono se totiž zdá, čím větší můstek, tím míň se s ním dokážeš sžít.
Já spíš myslím, že mám větší problém v závodních skocích než ve velkém můstku. Tréninky tady byly dobré, akorát se to nepodařilo prodat na 100% do závodu. Z můstku mám dobrý pocit.

Můstek je to nový a ty podle mnohých nemají osobní kouzlo, ale jsou stavěny nadneseně „podle jedné šablony“. Je to i případ Whistleru nebo má něco zvláštního, nějaké specifikum?
Když jsme do Kanady letěli, tak jsem se ptal Martina Cikla, jaký je můstek, a on řekl podobný jako v Pragelatu a musím říct, že mu dávám za pravdu. Spíš bych se přikláněl k první variantě, je to prostě moderní můstek.

Důležité je také prostředí, okolí můstku. Dal bys mu jedničku, nebo mají pořadatelé co zlepšovat? Třeba zázemí skokanů, kontakt s fanoušky…
Já bych jim dal jedničku, prostředí je úplně perfektní. Ale co mě překvapilo, že tam ještě nejsou žádný tribuny!

Na závody se pod můstky sešla docela pěkná hrstka diváků. Jsou Kanaďani dobří fanoušci? Umí udělat kulisu?
Určitě jsou dobří fanoušci, fandí každému.

Kvůli evropským divákům jsou starty závodů nastaveny jinak než normálně. Vadí ti brzké závody, nebo naopak upřednostňuješ dopolední starty před večerními?
Mám radši dopolední závody, aspoň to má skokan dřív za sebou (smích).

Foto: „Po příletu jsem měl pocit, že na můstku usnu“, vtipkoval při rozhovoru Roman. Problémy se spánkem ale moc nemá. Po úspěchu v Zakopanem navíc musí mít jen samé sladké sny. (zdroj: skijumping.pl)

Kdokoli letí přes půl země si stěžuje na časový posun a trable se spánkem, který se šíleně posouvá. Jak zvládáš tyhle změny ty a vůbec všichni, skokané i zbytek týmů?
Tak já osobně zase tak velký problém nemám. Stačí mi dva dny na navyknutí, ale teď to bylo o něco horší. Na hotel jsme přijeli po půlnoci místního času a ráno byla hnedka kvalifikace, takže jsem měl pocit, že na můstku usnu (smích). A ostatní kluci, to je spíš otázka pro ně.

Navíc ty sám se přiznáváš, že cestování není právě tvé hobby. Co s tebou tedy dělá několikahodinové létání? Nuda, nebo jen šance dlouho se prospat? Nebo se s klukama z týmu navzájem bavíte, kecáte, probíráte taktiku?
Pro mě není příjemný žádný let! Létání nepatří zrovna mezi mé oblíbené, ale snažím se spíš usnout. Ale do Kanady to bylo jiný, spíš jsme se snažili pokecat a nějak se zabavit, abychom neusnuli a mohli se vyspat až na hotelu.

Rakušané, a hlavně Morgenstern, měli po cestě docela dobrodružné zážitky. U vás se obešla bez komplikací? Všechny lyže dorazily?
Nám naštěstí všechno dorazilo, ale bývají to občas nervy (smích).

Kolik si vlastně berete na takovou výpravu párů skoček?
Tak je to omezené, každý může mít maximálně dva páry kvůli nadváze.

Český tým má v plánu vynechat Sapporo a potrénovat v Kanadě. Dostanete se taky na střední můstek?
Dneska jsem se dozvěděl, že ještě nebude upravenej a to mě malinko mrzí! Chtěl jsem si vyzkoušet oba olympijský můstky, ale nedá se nic dělat.

Premiéru na tom velkém olympijském můstku máš odbytou. Ale co mistrovský? Byls už letos na Ještědu, nebo se zase trénovalo jen v Harrachově?
Letos jsem skákal v Liberci těsně před odletem do Kanady, ve středu, a skákal jsem jenom na malým můstku. A měl jsem z něj dobrý pocit. Počasí také přálo, tak co víc si přát?

Začíná být už pomalu cítit v ovzduší ta předmistrovská atmosféra? Už se začíná spekulovat, přemýšlet a uvažovat nad světovým šampionátem?
Atmosféra zatím moc není, ale myslím, že už brzy bude. Ani se moc nespekuluje, teď jsme v Kanadě, tak se soustředíme, aby to vyšlo tady a na mistrovství nemyslíme.

A co ty sám? Často ti myšlenka odběhne do Liberce?
Tak musím přiznat, že čím víc se to blíží, tím na to člověk víc myslí. Ale jak jsem říkal, teď jsou závody jinde a soustředím se na ně. A doufám, že budou mít fanoušci na co koukat a že je nezklamem!!!

Hlavní foto: Roman Koudelka jako Man of the Day v Zakopanem
(zdroj: skijumping.pl)