Roman Koudelka: „Je potřeba hodit to za hlavu“

Čeští skokani neprožili zrovna ideální vstup do sezony. V polské Wisle se nejprve nedokázali probojovat do finále závodu družstev, nikdo z Čechů navíc nebodoval ani v individuálním závodě. Do něj se překvapivě vůbec nedostal Roman Koudelka, jenž nám v průběhu neděle poskytnul obsáhlý rozhovor.

[b]Vždy jsi říkal, že na začátku sezony je nejdůležitější chytit rytmus a získat psychickou pohodu, jak se to daří?[/b]
No tak ten rytmus jsem úplně nechytnul… Nebylo to úplně ideální, v kvalifikaci jsem udělal úplně hrozný skok, takže i když tam podmínky nebyly úplně ideální, tak bych s tím měl normálně postoupit. Je to jednoznačně moje chyba a bylo to hodně nervózní, nedokázal jsem se tolik uvolnit a pak to bylo vidět i na skoku.

[b]V sobotu se ve zkušebním kole zadařilo, v závodě ale vůbec – jak vznikl takový rozdíl?[/b]
Zkoušeli jsme trošku poupravit nájezdové postavení. Ve zkušebním kole to vyšlo, v závodním jsme se to snažili ještě vylepšit, ale mělo to opačný efekt. Bohužel, takhle to je, je potřeba hodit to za hlavu a jet dál, je to jeden závod z mnoha a je potřeba se z toho nepoložit, ale bojovat.

[b]Léto bylo výsledkově horší než ta minulá, bylo to očekávané vzhledem ke změnám v tréninku?[/b]
Bylo to určitě očekávané, já jsem hodně pracoval na síle a technika šla docela stranou, takže to pak bylo těžší. Konec léta už byl ale docela dobrý a i poslední soustředění na ledové stopě nám vyšlo, takže příprava byla fakt dobrá, myslím, že jsme všichni skákali o dost líp než tady. Jestli to na nás tak dolehlo těžko říct, ale je to jen o nás, není to o materiálu, přípravě nebo podmínkách.

[b]Může to být i o psychice? Přece jen, zkušební kolo vyšlo v sobotu celému týmu o dost lépe než závod…[/b]
Nemůžu mluvit za kluky, ale o mě to o tom určitě bylo, protože jsem si chtěl spravit chuť a byl jsem hodně namotivovaný. A vím, že mě to pak sráží. Je to ponaučení i do dalších závodů, za týden nás čeká Finsko a tam věřím, že to už bude lepší.

[b]Jaká je po nepříliš povedeném startu sezony nálada v týmu? [/b]
Po družstvech to bylo hodně komorní… Až mě překvapil David Jiroutek, který se to snažil trochu zvednout a povzbudit nás, abychom si začali zase věřit, a abychom skákali tak, jak dokážeme. To se do závodu nepovedlo a pro nás to byla velká katastrofa.

[b]Změnilo se něco s odchodem BWT a příchodem nových sponzorů?[/b]
Těžko říct, myslím, že BWT zůstalo, akorát ho nemůžeme mít na oblečení, protože skáčeme i na stejných lyžích. Minulý rok jsme měli výjimku a letos máme nové oblečení 4F a jak říkám, příprava byla normální, nemohl jsem si ji vynachválit, ale ty výsledky zatím nepřišly.

[b]Wisla vždy byla zrádným můstkem z hlediska dopadu, jak to vypadalo letos?[/b]
Dopad je velká katastrofa. Chápu, že to mají s těmito podmínkami těžké a tenhle škrábaný sníh těžko drží při sobě, takže určitě udělali, co mohli, ale je to těžké. Na druhou stranu je to pro všechny stejné. Je to srovnatelné s roky předtím, ale nechci to zase moc hanit, věřím, že pořadatelé udělali vše, aby to bylo co nejlepší.

[b]Tady panoval podzim, ve Finsku bude pravá zima, co ti víc sedí?[/b]
Já mám zimu rád, takže už se těším do Kuusama. Koukal jsem, že má být asi minus šestnáct a můstek tam mají vždy perfektně připravený. Myslím, že to bude něco jiného, co se týče dopadu a všichni se na to určitě těší.

[b]Jaký je pro tebe vrchol letošní sezony?[/b]
Určitě Turné, na které se vždy těším. Neříkám, že se k tomu budu úplně upínat, ale je to závod, který je trošku jiný a pro diváky zajímavý, navíc atmosféra je tam úžasná.

[b]A co lety na lyžích? Na konci sezony nás čeká MS v Planici…[/b]
Loni mi lety nevadily, ale pak ke konci zimy mi docházely síly a dělal jsem hrozné technické chyby. V Planici by to pro mě bylo i trochu nebezpečné a nemělo smysl riskovat, když loňská sezona byla úspěšná. MS v letech beru spíš jako takový bonus, ale když už jedu na závody, tak vždycky chci udělat co nejlepší skoky bez ohledu na úroveň závodu.

[b]Je, podobně jako loni, v plánu objíždět vše?[/b]
Určitě, pokud se tedy něco razantně nezmění, tak určitě bych chtěl zase odjet vše, co půjde.

[b]Máš nějaké zprávy o případných zimních tréninkových možnostech v Liberci?[/b]
Já pevně doufám, že to půjde, ale záleží, jaké budou podmínky. Kdyby tam byl aspoň malý můstek, tak by to pro nás každopádně velká výhoda.

[b]S čím tedy teď jít do dalších závodů a co především zlepšit?[/b]
Hlavní je toto hodit za hlavu a myslet na to, jak jsem skákal před týdnem a z ničeho se moc nestresovat. Chyb tam je víc, pořád mám problémy s nájezdovým postavením, to je taková malá chyba, která u mě dělá hrozně metrů. V sobotu ve zkušebním kole to nebyl žádný super skok, spíš takový normální. Je vidět, že když udělám normální skok, tak do třicítky dvacítky můžu být úplně v pohodě.

[b]Má vůbec takovýto volný den nějaká pozitiva?[/b]
Ne, určitě ne (smích). Stát dole pod můstkem je pro mě velký trest, protože jsem tu od toho, abych skákal a ne abych tady stál a koukal. Takže pozitivum na tom není žádné, ale někdy není špatné dostat facku hned na začátku, člověka to pak může vybičovat k lepším výkonům.

[b]Nelze si nevšimnout, že jsi netradičně zarostlý, je v tom nějaká symbolika jako před narozením syna?[/b]
Symboliku to nemá, ale už mě David [i](Jiroutek, pozn. red.)[/i] lanařil, ať si to oholím, třeba tedy v Kuusamu nastoupím už oholený (smích). Kníra jako Johansson si ale určitě narůst nenechám.

Romanu Koudelkovi děkujeme za poskytnutý rozhovor a přejeme mu, ať jsou jeho výkony v dalších závodech jen lepší.

[i][b]Foto: Roman Koudelka [/b](autor: Sabine Link)[/i]