Roman Koudelka: „Musím to hodnotit pozitivně“

Roman Koudelka se po zisku bodů v sobotu dokázal do finálového kola probojovat také v neděli. Mohlo by se zdát, že na skokana s jeho životopisem jsou pouhé body v COC málo, vzhledem k minulým událostem však jde o jasný krok kupředu. I proto se náš nedělní rozhovor nesl v pozitivním duchu!

V neděli to bylo oproti sobotě výsledkově mírně horší, jaký je pocit ze skoků?

Úplně špatnej pocit nemám. Myslím, že ani jeden skok nebyl vyloženě pokažený, ale i když dneska fouká o dost míň než včera, tak mi přijde, že to je větší loterie, že hrají roli opravdu malé závany. Teď druhé kolo jsem bohužel trochu odnesl, ale musím to hodnotit pozitivně, protože už jsem docela unavený. Po těch 3 týdnech mimo domov se dneska bylo těžší se koncentrovat na závody a jsem rád, že jsem to zvládnul.

Hraje teď při větrných změnách ještě větší roli vybavení?

Vybavení se určitě posouvá někam úplně jinam, než bylo dřív. To je velký rozdíl, ale na druhou stranu je tohle prostě o štěstí. Buď tam někde máte, nebo ne. Teďka zrovna nebylo, ale nikde není psané, že to příště nebude zase naopak.

Závody v Klingenthalu byly pro českou reprezentaci prvním větším testem, odpovídá tedy úroveň skoků v porovnání s letním tréninkem?

Odpovídá. Musím říct, že zrovna včera bylo na to být do patnáctého místa určitě, protože tam jsem první skok pokazil. Taková je ale současná forma a já jsem za ni rád. Moje skoky jsou stabilní a i když skok pokazím, tak to není tak tragické, jako v minulých letech a od toho se musíme odrazit.

Plány před příštím víkendem asi budou hlavně o dobíjení baterek?

Přesně tak, teď si určitě plánuju do středy odpočinout, potom jedeme do Hinzenbachu a uvidí se, co bude dál. Grand Prix v Klingenthalu vynecháváme, takže tam bude spíš prostor na tréninky a pilování věcí, které se tu ukázaly, že úplně nefungovaly.

V Hinzenbachu to bude úplně jiný – malý a v minulosti úspěšný můstek, větší konkurence… Budou tam už i nějaké výsledkové cíle?

Spíš koukám na to, abych skákal stabilně a forma byla pořád stejná. Chci, aby to gradovalo k zimě. V Hinzenbachu jsem sice vyhrál svůj první letní „svěťák“ a byl tam i dvakrát na bedně, ale ten můstek je hodně zrádný. Když to skokanovi nejde, tak se tam dost trápí. Já se tam ale těším, skáču proto, abych závodil ve Světovém poháru a to se mi příští víkend splní, takže za to jsem vděčný.

Proslýchá se, že by sis v zimě mohl po dlouhé době zkusit také lety…

(Smích) Zatím je to všechno otevřené. Já nemám problém s lety, mám problém, když mi to nejde. Trápí mě symetrie za hranou, hodně tam lovím jednu lyži a když vyletím nakřivo, tak to není nic příjemného. Ale slíbil jsem, že když skoky budou stabilní a forma relativně dobrá, tak Oberstdorf bych jel.

Celkové hodnocení víkendu je tedy pozitivní?

Musíme to takhle hodnotit. Mávnout kouzelným proutkem nejde, musíme jít postupně. Jsem vděčný za to, že jsem tady dvakrát bodoval. Každopádně, už je to minulost a soustředíme se dál!

Foto: Roman Koudelka (autor: Jan Štěrba)