Ohlédnutí Romana Koudelky za zimní sezonou

Jediný český zástupce v mužské části letošního RAW Air se bohužel postupu do závodu nedočkal. Na tváři Romana Koudelky byste však po čtvrté neúspěšné kvalifikaci v řadě hledali zklamání či zmar marně. Naopak, nejzkušenější český reprezentant má energie na rozdávání a již vyhlíží přípravu na další sezonu, která začne velice brzy.

Vítr v Lillehammeru zrušil i ve středu zkušební kolo, bylo to tedy v prologu zase buď, anebo?

Jo, ale dneska už by postup do závodu byl malý zázrak, to je realita. Když to nejde, tak se sejde i to vše kolem, zkušební kolo zruší, máte míň skoků a podobně. Jsem rád, že to mám za sebou, teď ještě mistrovství republiky a příprava na novou sezonu. Jsem motivovaný, z letošní zimy jsem sice skleslý, ale celkově určitě ne, motivaci do další zimy mám velkou.

Nedostatek skoků zmiňuješ často – zdá se ale, že na soustředění jsi vyrážel poměrně často. Jak to tedy vnímat?

Ale na jednom můstku, jen v Planici. Pak přijdu jinam a mám problém s rytmem, nájezdem, lavičkou – se vším. Je potřeba, aby se můstky hodně měnily, abyste se naučil skákat a zažívat radius na co nejvíce můstcích.

Zima takřka končí, nejlepší forma sice přišla kolem Turné, ale rychle odešla a nakonec to výsledkově nebylo lepší než loni, jak bys sezonu celkově zhodnotil?

Moc pozitivních věcí najít nejde. Mrzí mě Turné, tam to bylo slušně rozjeté, ale pak mi úplně došla šťáva. Po Garmischi jsme šli do posilovny, tam mi úplně odešly nohy a tím to před Innsbruckem celé zvadlo. Je to ale zase ponaučení do dalších let, já ale hlavně potřebuju pracovat. Pravou nohou mám pořád o nějakých 4-5 centimetrů hubenější, takže pak mám i problémy v letu se symetrií. Proto si po sezoně nechci ani moc dávat pauzu a hnedka začít trénovat, abych nohu posílil a mohl hned stoprocentně do přípravy.

Říkal jsi, že na suchu můžeš trénovat na 80 %,  jak to bude vypadat po sezoně?

Stroprocentně na 100 %. Jinak to nejde, je to vidět hlavně ve „svěťáku“, jak do toho nedáte 100 %, tak je lepší se na trénink vykašlat. U mě je to kvůli koleni, rozhodně nechci nic odfláknout. Ale je to potřeba řešit už hned po sezoně, dělat nějaká stabilizační cvičení a dát nohu stoprocentně dokupy. Pak to určitě i na můstku bude lepší.

Chceš začít rychle trénovat, pauza ale asi přijde?

Počítám, že po Harrachovu (MČR konaném 21. 3., pozn. red.) tak týden. Pak chci hned začít něco dělat. V zimě jsem závodních skoků moc neměl, i tady jsem jen dohromady sedm za týden. Takže si na únavu stěžovat vůbec nemůžu, naopak jsem odpočatý a asi i proto mě to motivuje, že bych se potřeboval někde vybít a začít trénovat.

Působení Vasji Bajce moc slavně neskončilo, ty jsi pak trénoval s Lukášem Hlavou – jak bys oba trenéry zhodnotil?

V tuhle chvíli je to těžké komentovat. S Lukášem jsem byl naprosto spokojený, myslím, že je z toho chudák víc hotový než já. Opravdu mi dal 100 %, dohromady jsme pro to udělali vše, co jsme mohli. Ale základ od Vasji byl tak špatný, že s tím nejde jen tak něco udělat, musím se dívat dlouhodobě. Nechci ale zase všechno hanit, díky tomu, že u nás byl Vasja, aspoň můžu skákat. Domluvil mi v Lublani rehabilitace, kde mi dali koleno dohromady, bez čehož bych tu dnes už asi nebyl. Vasja měl své světlé i stinné stránky – na kafe spolu už asi nepůjdeme, ale nevidím důvod, proč ho při setkání nepozdravit nebo si nepodat ruce.

Spolupráce s Lukášem Hlavou tedy bude pokračovat?

Stoprocentně! Nevím, jak přesně to má vymyšlené vedení, ale pevně věřím, že Lukáš bude minimálně asistent. Kdybych mu teď řekl, ať donese z Osla jiné lyže, tak sedne do auta a jede – pro tým je hrozně obětavý a myslím, že ne všichni dokážou jeho přínos ocenit.

Sezona moc pozitivní nebyla, na co se těšíš po ní?

Nejvíc se těším na hokeje (smích). Hned příští týden máme tradiční zápas mezi skokany a kombiňáky. Tam půjdu do brány, na to se těším moc. A samozřejmě hlavně na rodinu, hned potom má v sobotu Karlík hokejový zápas v Liberci, takže se moc těším, až mu budu moct fandit.

Léto bude spíš tréninkové, nebo startovní?

Teď těžko říct, bude určitě nejvíc záležet na trenérovi a vedení. Léto jsme se ale většinou snažili hodně objíždět, protože se tam dají snáz získat body a získat kvóty. Ale je ve hvězdách, jak se to teď nastaví.

Foto: Roman Koudelka (autor: Sabine Link)