Roman Koudelka: „S lety i norským turné jsem spokojen!“

Roman Koudelka dnes obsadil dvacáté místo, byl tedy znovu nejlepším českým skokanem. Navíc všechny své čtyři závodní skoky vměstnal do pouhých 3,5 metru, takovou vyrovnaností se nikdo jiný pyšnit nemohl. Se svými výkony v Norsku byl po slabším úvodu nakonec spokojen.

[b]Ty jsi tu byl vlastně nejvyrovnanějším skokanem celého startovního pole…[/b]
Jo, určitě z toho mám radost. Ale tyhle podmínky na mě prostě nejsou, já mám lyže pak hrozně za ušima, a to mě pak hrozně brzdí a škodí mi to. Myslím, že kdyby bylo jako včera ve druhém kole, tak bych skákal dál.

[b]Skokani tu v protivětru létají extrémně nízko, je těžké se udržet nad zemí, nebo protivítr dobře nese?[/b]
Protivítr hodně nese, ale jak říkám, ostatní po tom vzduchu kloužou a mě ty lyže trochu brzdí, takže tady v tom to není úplně ideální, ale s lety i turné jsem celkově spokojen.

[b]Dnes létali daleko i nepříliš typičtí letci jako Geiger či Kubacki, hrály u tebe roli podmínky, či horší skoky?[/b]
Ty skoky nebyly určitě špatný, mám z toho docela dobrý pocit. Ale jak říkám, mně pak lyže hrozně chodí za tělo, s tím měl problém i třeba Kuba Janda nebo Domen Prevc. Pak mě to hodně brzdí, takže do dalších let určitě musíme vymyslet něco, aby tomu tak nebylo, ale teď se s tím nic dělat nedá.

[b]Možná zajít pro radu k Domenovi?[/b]
No, tak ten je, když to tak řeknu, trošku vylízaný (smích). Já už mám rodinu, takže jsem trošku klidnější.

[b]Zmínil jsi rodinu, je to tedy v letošní sezoně jiné než předtím?[/b]
Je to velký rozdíl, protože je to o dost větší zodpovědnost, ale já to nemusím řešit. Naštěstí mám skvělou manželku, která to zvládá. Teď tedy zuby nehty, protože jsem pořád pryč a není to jednoduchý, takže bez ní by ještě výsledky byly daleko horší, než byly.

[b]Je to cítit i na můstku, jak při Turné říkal Simon Ammann?[/b]
Je to určitě znát, když trošku fouká nebo jsem nervóznější, tak to hlavou probleskne, vidím Karla a manželku a je to pak těžší. Ale jak se člověk spustí z lavičky, tak na vše zapomene a jde do toho naplno.

[b]Jak bys celkově zhodnotil turnaj RAW Air?[/b]
Organizace mi přišla naprosto fantastická, fakt to zvládli dobře. Byl jsem z toho potěšený, i takové maličkosti, že jsme nemuseli čekat na recepci na klíče od hotelu, ale rovnou nám je rozdali v autobuse a věci nám všechny připravily, takže naprosto dokonalý. Myslím, že i výsledkově se mi to turné dost povedlo. Asi si to ještě úplně neuvědomuju, ale výsledek je celkově docela dost dobrý, protože jsem trošku pokazil závod akorát v Oslu. Myslím, že na to, jak u mě sezona probíhala, tak velká spokojenost.

[b]Těšíš už se na další lety do Planice?[/b]
Já byl už v pátek po kvalifikaci rozhodnutý, že tam nepojedu, protože ty skoky nebyly vůbec dobrý a jet se tam takhle trápit jsem nechtěl. Ale potom mě sobotní skoky docela nakoply a dneska závod taky. Myslím, že se můžu těšit do Planice, věřím, že to bude dobrý.

[b]Někteří fanoušci vyčítali organizátorům, že se o víkendu konala honba za rekordy a nikoli sportovní podívaná, co si myslíš ty?[/b]
To mě nepřišlo, ono to tak možná vypadalo, ale vítr je tu prostě nevyzpytatelný. Tam stačí, aby někomu začalo foukat o půl metru líp, a pak se skočí opravdu daleko. Nic se ale nikomu nestalo, ale myslím, že pro diváky to musí být nádherný závod.

[b]Viktor Polášek i Vojtěch Štursa si dokázali výrazně vylepšit osobní maximum, roste tedy Česku letecká generace?[/b]
Myslím, že kluci dobrý, Vojta i Viktor mají krásný osobák a je určitě super se takhle prolítnout. Snad na to navážeme v Planici!

Romanu Koudelkovi taktéž za rozhovor moc děkujeme a pro Planici mu přejeme jeho oblíbené podmínky a po ní již zasloužený čas s rodinou.

[i][b]Foto: Roman Koudelka [/b](autor: Maja Gara)[/i]