Romashov: „Je obtížné se přizpůsobit.“

V příští sezoně se budou zraky fanoušků zimních sportů upínat k pořadatelské zemi XXII. zimních olympijské her – Rusku. Zvýšené pozornosti tak neuniknou ani ruští reprezentanti. Jedním z nich by měl být také skokan na lyžích Alexey Romashov, který právě prožil svou dosud nejúspěšnější sezonu v kariéře.

Přes prvotní strach až na mistrovství světa
Za pár dní jednadvacetiletého reprezentanta ski klubu Petrohrad přivedl na dráhu skokana na lyžích jeho bratr. Na svůj vůbec první skok vzpomíná jako na hroznou zkušenost, ovšem přiznává, že právě to mu pomohlo překonat strach. Alespoň co se týče menších můstků, na mamutím ještě šanci nedostal. Jeho délkovým rekordem tak zůstává 140 metrů. Do Světového poháru naskočil poprvé v listopadu 2012 v norském Lillehammeru. O týden později v Kuusamu již slavil své prozatím nejlepší umístění, 25. příčku. Při premiérové sezoně v nejvyšší soutěži se mu podařilo vybojovat celkem 14 bodů, za něž obsadil 61. pozici v konečném pořadí seriálu.

Lépe mu zatím vycházely skoky na umělé hmotě. V září 2012 skončil při letní Grand Prix v Hinzenbachu jen dvě příčky za elitní desítkou a připsal si skalp medailistů z MS i vítězů klání SP. Sám se do historie mistrovství světa tučným písmem zatím nevepsal. Na světovém šampionátu ve Val di Fiemme skončil 34. na středním a 41. na velkém můstku. Na stupních vítězů stanul na mezinárodní scéně pouze jednou, při Kontinentálním poháru v Čajkovském. Zato na národním mistrovství vybojoval už dvě stříbrné medaile. Ty mu ale pochopitelně nestačí, chce útočit i na tu olympijskou! Nejen to prozradil Alexey v rozhovoru se skoky.net.

Jak hodnotíš sezonu 2012/2013? Zatím je to Tvá nejlepší sezona ve Světovém poháru.
Sezóna 2012/2013 byla první v mé kariéře na tak vysoké úrovni, takže to bylo těžké.

Na březnovém mistrovství Ruska jsi skončil druhý. Vnímáš jako cenný skalp, že jsi překonal takového skokana, jakým je Dimitry Vassiliev?
Nesnažil jsem se někoho překonat, chtěl jsem jen ukázat dobré skoky, abych mohl zakončit sezonu v dobrém rozpoložení!

Na národním mistrovství jsi byl úspěšnější na velkém můstku. Sedí Ti víc větší můstky než ty menší?
Ne, necítím predispozice k žádnému můstku. Jen jsem měl na malém můstku problémy s vybavením, na velkém to dopadlo lépe.

V posledních letech byly v Rusku vybudovány nové můstky v Soči a Čajkovském, což přineslo nové možnosti tréninku. Věříš, že to pomůže také rozšířit ruskou skokanskou základnu, která nepatří v posledních letech k těm nejširším?
Osobně na žádném z těchto můstků nemůžu trénovat, jsou moc daleko od mého bydliště. Ale pro děti, které objíždí Ruský pohár, je to dobré. Budou moci pozvednout úroveň země, v týmu bude větší konkurence a s příchodem mezinárodních soutěží do Ruska budou moci i vidět úroveň skoků zahraničních závodníků.

Skokanské můstky v Soči budou už asi navždy spojeny se zimními olympijskými hrami, které se zde budou konat příští rok. Je právě olympiáda ve Tvé domovině motivací pro další trénink?
Ano, chci se dostat na olympijské hry a ukázat tam nejlepší výsledek kariéry!

S nástupem do SP víc cestuješ. Nejen každý víkend vyrážíš na závody po Evropě i mimo ní. Z Ruska musíš překonávat velké vzdálenosti i časová pásma. Dá se s tím srovnat?
Je to dost těžké, protože časová pásma se neustále mění, a je obtížné se přizpůsobit. Ale sedět dlouho doma taky nemůžu…

Co rád děláš, když zrovna netrénuješ a nejsi na můstku?
Když mám hodně času, trávím ho s přáteli, se svou přítelkyní a snažím se najít si čas i pro rodiče. Ale je to málo, všichni mi moc chybí. Pak se zabývám různými záležitostmi, které se nashromáždí v průběhu mé nepřítomnosti.

Co je Tvým největším snem a cílem v kariéře?
Mým cílem je medaile ze ZOH v Soči!

Foto: Alexey Romashov (autor: Michaela Vondrášková)