Schlierenzauer: Výhra doma? Fantazie!

Zvítězit doma? Paráda. Den nato repete? Senzace. Opepřit to rekordem? Fantazie. Vskutku báječně si nahradil neúspěšnou misi za životní výhrou na Turné čtyř můstků jeden z jeho horkých favoritů Gregor Schlierenzauer. Navíc opět připomněl, že lety jsou jeho výsostné vody. „Na letech se cítím absolutně senzačně, vždycky si během letu jen tak pohrávám s větrem,“ rozplýval se při myšlence na létání devatenáctiletý Rakušan. Zato jury dostala pěkný políček od lídra Světového poháru Simona Ammanna. Ten si na ni postěžoval novinářům.

Gregor Schlierenzauer si podvakrát užíval vítězné záře reflektorů. Ve všem tom ruchu blesků a šramotících žurnalistů však na první tiskové konferenci, po sobotní závodě, dokázal přivolat zpátky omamné pocity osamoceného ptačího plachtění. „Můj druhý let, ten byl úžasný a zažil jsem při něm skvělý pocit a samozřejmě z nového rekordu můstku mám ohromnou radost,“ pokoušel se sdělit Schlierenzauer.

„Vznášet se vzduchem, vidět a slyšet diváky, jak hlasitě povzbuzují, to byl neuvěřitelný pocit,“ řekl. Po nedělním závodě pak tisku dodal: „Je vážně boží pocit znovu vyhrát na domácí půdě. Už se těším na Zakopane a vynasnažím udržet tuhle parádní formu do startu v Polsku.“ V koutku mysli již zřejmě spekuloval nad zopakováním loňského triumfu v Mecce polského, nyní churavého skoku.

O poznání rozrušenějším mužem na tiskové konferenci byl Simon Ammann. Druhý ze soboty, třetí z neděle zejména neskrýval rozčílení nad chybnou volbou jury v sobotním klání. „Podle mého bylo od jury dost lehkovážné, že zvýšila nájezd po mém prvním (sobotním) pokusu, který byl celých sedm metrů za hill size můstku,“ pronesl na adresu vedení aktuální vedoucí závodník SP. „Co takhle ohledy na zdraví?“

V sobotu pak doplnil, že by rád další den zvítězil. Nepovedlo se o dvě pídě, ale přesto byl po nedělním závodě o poznání spokojenější. „Od jury padlo správné rozhodnutí, že závod začal na nájezdu o dvě okna nižším než v sobotu.“ Také hodnocení vlastního výkonu nebylo nijak sebemrskačské. „K tomu, aby se dostal zpět na vrchol, zbývají k odstranění pouze drobné chybičky. Když se to vezme kolem a kolem, byl to pro mě dobrej víkend.“

O dobré nedělní volbě, kterou si jury u Ammanna napravila reputaci, se zmínil i Schlierenzauer: „Jury se dnes rozhodla správně, když zvolila nižší nájezd než včera.“To Martin Koch, bronzový letec sobotního závodu, si na protáhlé lety tolik nestěžoval. „Pro mě to byl dneska skvělý výsledek,“ zhodnotil snad nejlepší počin letošní zimy. „V letech mi to jde stále líp a líp, pořád se zlepšuji. Doufám, že se mi podaří zopakovat dnešní výkony v zítřejším závodě a možná dostat se ještě víc k samému vrcholu,“ narážel nejspíš na unikající vítězství. Radost panovala také u vicemistra nedělního závodu na Kulmu. „Včera jsem byl desátý, dnes si užívám zatím svůj nejlepší letecký výsledek. A mám z toho obrovskou radost,“ prozradil Harri Olli.

Zdroj: skijumping.pl, sportsplanet.at
Foto: Gregor Schlierenzauer (zdroj: skijumping.pl)