Sedlák: „Skákat v Zakopanem je zážitek“

Borek Sedlák vykročil do roku 2011 tou správnou nohou. Body si připsal již v šesti závodech SP z deseti. Před domácím publikem si v Harrachově doletěl pro nejlepší výsledek v kariéře – 10. místo. V hodnocení Světového poháru figuruje na průběžném 42. místě, s čímž zatím úplně spokojený není. Políčeno má na TOP 30 a zároveň účast na druhém individuálním závodě ve slovinské Planici.

Jak jste spokojen se svými výsledky v Zakopanem? Byl jste jediným z českých skokanů, který dokázal posbírat body ve všech třech kláních…

Kdyby mi před víkendem někdo řekl, že budu bodovat ve všech závodech v Zakopaném, tak budu určitě spokojený, na druhou stranu bych si určitě přál více, než 8bodů ze 3 závodů.. Ve skocích byly ještě rezervy, takže věřím, že větší bodový přísun brzy přijde.

Husté sněžení je pro skokany zjevně nebezpečné. Na dojezdu se vytvářela vrstva nově napadaného sněhu a komplikovala doskok. Velké problémy s tím měl Adam Malysz a Emmanuel Chedal. Jak jste vnímal nepříjemný sníh Vy, zpomaloval i nájezdovou stopu?

V nedělním závodu byl problém spíše s dopadem a dojezdem, který přidrhával a na to doplatili Chedal a především pak Malysz.. Nájezd byl čištěn po celou dobu závodu, takže tam větší problém nebyl, až na skutečnost, že skluz nebyl tak dobrý jako v pátečním a sobotním závodě. Na druhou stranu je pravda, že takovéhle počasí k zimě prostě patří a člověk to stejně neovlivní, takže je důležitější se soustředit na samotný skok, než poletující se vločky či vítr.

Byl právě nový sníh důvodem, proč se v neděli skákalo méně, i když panovaly podobné povětrnostní podmínky jako v sobotu? Dnes stačilo na první pozici po prvním kole pouhých 123m, zatímco v sobotu bylo nutností 130m…

Sníh a poté i převážně lehký zadní vítr byly příčinou kratších skoků. V takovém počasí by bylo asi dost nebezpečné skákat za 130m, takže si myslím, že výška nájezdu byla zvolena dobře, i když diváci určitě očekávali delší skoky.

V neděli jste v této situaci nebyl, ale jaké je to pro skokana čekajícího na skok na věži, když ví, že někdo před ním spadl. Ovlivní Vás to nějakým způsobem – máte větší respekt?

Není příjemná situace čekat na svůj skok potom, co někdo před vámi spadne. Samozřejmě, že se vám hlavou prožene myšlenka, co bylo příčinou pádu. Proto je v takové situaci důležité udržet si koncentraci jen na samotný skok a negativní myšlenky si nepřipouštět.

Prožíváte zatím nejúspěšnější sezonu ve Světovém poháru. Již teď máte na kontě v hodnocení SP 53b a doma jste překonal svůj TOP výsledek kariéry. Přehodnotil jste své cíle na nadcházející mistrovství světa?

Pro mě cíl v sezóně zůstává stejný a to především se nominovat na MS v Oslu. Bylo by to moje první Mistrovství světa v klasickém lyžování, takže motivace je obrovská a já bych se moc rád prezentoval dobrým výsledkem při MS. Co se týče závodů SP, tak mi velkou radost udělal domácí výsledek v letech na lyžích, kdy jsem skončil na 10. místě a na další lety do Oberstdorfu a poté také do Vikersundu (kde jsem ještě nelétal) se moc těším a zároveň vím, že to zase pro mě bude vysokoadrenalinový zážitek 🙂 Možná nyní už můžu být konkrétnější s „očekáváním od sezóny“ – cílem pro mě bylo skákat v Planici i nedělní závod, což znamená být celkově do 30. místa ve Světovém poháru, takže mne v několika zbývajících závodech čeká boj o každý bod, který mne do té třicítky může přiblížit, či do ní posunout.

Patří závody v Zakopaném k Vašim oblíbeným? Právě tam je fantastická atmosféra, je jistě příjemné vidět, že závodům přihlížejí tribuny zaplněné k prasknutí…

Můstek v Zakopaném patří mezi mé oblíbené a polští fanoušci jsou opravdu vynikající. Skákat před takovou atmosférou, to je opravdu neskutečný zážitek a kolikrát vám běhá mráz po zádech, když slyšíte jak umí fandit a jaká atmosféra při Světovém poháru v Zakopané vždy panuje.

Foto: Borek Sedlák (autor: Vendula Bittnerová)