Skokanská špička o RAW Air a Planici

Na tiskové konferenci po RAW Air pochopitelně došlo i na samotné závodníky. Kromě nedělních stupňů vítězů byli přizváni i Stefan Kraft a Andreas Stjernen. Povídali především o svých pocitech z turnaje RAW Air, ale také o rozpoložení před finálovým víkendem SP v Planici. Zveme vás ke čtení!

Nedělním vítězstvím se do hry o velký křišťálový glóbus vrátil [b]Kamil Stoch[/b]. Jeho triumf se však nerodil lehce: „Bylo to těžké, lety na lyžích jsou obecně těžké. Máte mnohem větší rychlost a i malé chyby jsou mnohem víc znát. Když jsou podmínky takové jako dnes, tak musíme nejen skákat co nejlépe, ale mít také trochu štěstí.“ Jaký je největší rozdíl mezi velkými můstky, jako je Oslo, a mamutími typu Vikersund? „Co na to mám říct… Je to těžké popsat. Největším rozdílem je rychlost, musíte ji navíc skvěle cítit, převážně na odrazu a v přechodu do letové fáze. Na mamutu určitě potřebujete mít více zkušeností a také odvahu,“ popsal Stoch.

RAW Air si, jako většina zúčastněných, pochvaloval: „Opravdu se mi to líbilo, bylo to organizačně skvěle zvládnuté, na nic si nemůžu stěžovat. Transport i ubytování byly perfektní, jídlo dobré a každý závod byl na té nejvyšší úrovni. Jsem poctěn, že jsem tu mohl startovat. Doufám, že příští rok budu připraven ještě lépe!“. Vyjádřil se i o svých největších rivalech: „Andrease Wellingera je mi opravdu líto. Myslím, že byl tím nejvyrovnanějším skokanem v průběhu celého turnaje. Udělal jedinou chybu – v dnešním druhém kole, což byl zároveň ten nejdůležitější moment. Jak říkám, je mi ho líto, ale ve svém mladém věku je už dost zkušený. Takže má skvělé předpoklady na to, být v budoucnu nejlepší, což mu také přeji.

Se Stefanem je to samozřejmě jiné, protože skoro celou zimu bojujeme o celkovou výhru v SP (smích). Ale můžu říct, že jsme něco jako kamarádi, mám ho opravdu rád. Nepovažuji ho tedy za soupeře, ale spíš za někoho, kdo zvyšuje úroveň závodů a nutí mě skákat nejlépe, jak dovedu. Je opravdu skvělé být na této úrovni a bojovat s tak dobrým skokanem,“ zamyslel se dvojnásobný vítěz leteckých závodů. O Planici se zatím příliš vyjadřovat nechtěl: „Jen bůh ví, co se stane v Planici. Především ale doufám v dobré počasí, závody na vysoké úrovni a hlavně si chci užít to, co dělám. Lety na lyžích jsou hodně pozitivní a miluji být dlouho ve vzduchu, takže chci létat co nejlépe a užívat si to. S touhle sezonou už jsem spokojen, všechno, co jsme dělali s týmem, nám vyšlo. Teď už si jen musíme užít poslední víkend,“ prozradil svůj postoj Kamil Stoch.

Mírným překvapením na stupních vítězů byl [b]Michael Hayböck[/b], o to byl však šťastnější: „Ano, pro mě to byl skvělý den. Poslední dny nebyly tak jednoduché a má forma se nelepšila. Především v Trondheimu jsem byl s 26. místem opravdu nespokojen a moc jsem nevěděl, co dělat. Lety na lyžích jsou ale něco jiného a každý skok se mi tu dařilo víc a víc, navíc se mi vrátila i sebedůvěra. To je pro mě nejdůležitější, jsem šťastný, že jsem dosáhl na své první letecké stupně vítězů,“ zářil úsměvy v neděli nejlepší Rakušan. S podmínkami byl rovněž spokojen: „Myslím, že podmínky byly pro lety na lyžích skvělé. Protivítr je pro nás vždy dobrý, sice se trochu měnil, ale hlavně se musíte soustředit na sebe a nebezpečné to určitě nebylo, takže jsme se dočkali skvělých letů“. A jak se díval na turnaj RAW Air? „Minulých deset dnů bylo opravdu vzrušujících, některé věci pro nás byly nové, ale všechno bylo dobře zorganizované. Doufám, že takovýhle turnaj tu bude i příští rok,“ těší se již na budoucí závody Hayböck.

S pátým místem se musel spokojit novopečený světový rekordman [b]Stefan Kraft[/b]: „Bylo to opravdu velké finále. Můj druhý skok byl příliš na riziko, po odrazu jsem si s sebou vzal příliš mnoho rychlosti a bylo to až moc riskantní. Pak už jsem chtěl jen vybojovat co nejvíce metrů. Letěl jsem opravdu nízko, na sto metrech jsem se málem lyžemi dotknul země. Dělal jsem, co jsem mohl, abych se dostal přes 200, a pak jsem viděl, že i Andreas měl problémy ve vzduchu v ne úplně ideálních podmínkách. Můžete vidět, že v letech na lyžích se může stát kdykoli cokoli a musíte být opravdu soustředěný až do posledního skoku. Jsem skutečně šťastný, že jsem nakonec dosáhl na celkový triumf,“ byl i tak spokojen lídr průběžného pořadí SP.

A jaký je jeho názor na RAW Air? „Bylo to výborně zorganizované, musím složit velký kompliment celému tým. Cítili jsme se tu skvěle a starali se o nás opravdu dobře. Díky tomu jsme mohli předvést spoustu skvělých skoků a letů a prožít vynikající závody. Občas jsme měli trochu smůlu na počasí a museli jsme čekat dlouho na můstku, ale celkově pro nás bylo vše dobré. Teď jsme už však samozřejmě rádi, že to máme za sebou a jsme hladoví (smích). Ale za RAW Air jsem opravdu šťastný, byl to skvělý zážitek,“ pošilhával Kraft po nějakém občerstvení. Jaká je jeho nálada před finále v Planici? „Planica je pro nás vždy výjimečným místem. Pokaždé to tam je skvělé, každý chtěl velké finále a teď ho máme. Třicet bodů není opravdu moc, bude to skvělý souboj.Samozřejmě budu připraven, je to jeden z mých oblíbených můstků a očekávám velký boj,“ je před posledním víkendem v bojovné náladě Stefan Kraft.

Druhým místem prožil suverénně nejlepší výsledek letošní sezony japonský nestor [b]Noriaki Kasai[/b]: „Dnes byly složité podmínky, ale líbilo se mi to. Dosáhl jsem fantastického výsledku a je to neuvěřitelný pocit. Miluji lety na lyžích a umím dobře létat. Příští týden v Planici chci vyhrát!“ Jaké jsou jeho cíle pro příští sezonu? „Nemám žádnou zlatou medaili z olympiády, takže to je můj cíl. Ale nebude to jednoduché, budu se udržovat v dobré formě a doufám ve zlatou medaili v Pchjongčchangu,“ nemíří Kasai rozhodně nízko. Vyjádřil se také k problémům v japonském týmu: „Nevím, proč se nám tolik nedařilo, ale japonští skokani mají dobrou motivaci, jen mají trochu problémy s technikou. Ale příští rok doufám, že tým dosáhne dobrých výsledků. Na víc byste se ale museli zeptat mladších skokanů. Myslím, že mým problémem byl především odraz, let je pořád dobrý,“ popsal Kasai.

K mikrofonu se dostal i nejlepší norský letec [b]Andreas Stjernen[/b]: „Byl to složitý, ale pěkný týden. Moje skoky v neděli nebyly na úplně nejvyšší úrovni, doufal jsem v lepší výsledky. Celkově ale mohu být s RAW Air spokojen.“ Spokojen však nebyl se svými skoky: „Mé lety byly OK, ale ne natolik dobré, abych létal tak daleko, jako ti nejlepší.“ A jak viděl vikersundské podmínky? „Podmínky byly opravdu vynikající, na bubnu celkem klidno a dole slušný protivítr, což my skokani chceme,“ pochvaloval si Stjernen.

[i] [b]Foto: Kamil Stoch [/b](autor: Jan Štěrba)[/i]