Ještě před vánoční pauzou nás čeká skokansky vůbec nejnabitější víkend celé zimy. Vedle závodů Světového poháru budou k vidění také Kontinentální poháry obou pohlaví, závody FIS Cupu a rovněž Alpen Cup. Zkrátka bude co sledovat a komu fandit – v akci bude tentokrát hned 19 českých zástupců, pusťme se tedy do toho!
Pohled Radka Barkmana
Nová sezona se nám rozjela ve velkém stylu. Vidíme skvělé závody, často dramata až do konce, a především daleké pokusy bez ošklivých pádů. Očekávaná rakousko-německá dominance z předsezonních prognóz se nakonec skutečně dostavila, ale je otázka, jak dlouho vydrží. Že by i přes Turné?
Letošní sezona je v porovnání s těmi předchozími co do počtu závodních víkendů přece jenom o něco chudší. Po letech se tak opět začalo ve finské Ruce, kde jasně dominoval Stefan Kraft. Muž elegantního stylu a nejvyššího bodového průměru na jeden závod v historii nastoupil do sezony podobně, jako například Adam Malysz v sezoně 01/02 nebo Thomas Morgenstern o šest let později. Vyhrával suverénně, v jakýchkoli podmínkách a z různých nájezdů.
Ukazuje se ale, že ve skocích na lyžích stačí málo, aby tomu bylo, byť zatím jen chvilkově, jinak. Po dalších dvou výhrách v Lillehammeru se už začalo spekulovat o různých sériích a rekordech. Další štací na řadě byl německý Klingenthal. Jenže po suverénně zvládnutých trénincích, výborných pokusech v kvalifikaci i v samotném závodě, nakonec skončil Kraft v krásném, ale přece jen trochu loterijním závodě druhý.
Kombinace lavičkových posunů a příhodného větru totiž vynesla se štěstím na první místo do té doby dobrého, ale ne nějak výrazného Karla Geigera. Při výřezu obou tváří čekajících na finální hodnotu Geigerova druhého skoku, který měl zároveň rozhodnout o vítězi závodu, se nakonec z vítězství mohl radovat domácí Němec. Všiml jsem si, že v obličeji Stefana Krafta byl se v tu chvíli krve nedořezal.
Byl jsem proto hodně zvědavý, jak si s touto pozicí poradí v nedělním závodě, kde měl šanci na reparát. Neporadil. Nepředvedl takové skoky jako v předchozím průběhu sezony a skončil devátý. Jasně, závěr druhého kola byl ovlivněn posuny nájezdové lavičky, ale Kraftovy skoky by ani tak nestačily. Ve sportu, v němž hraje tak markantní roli psychika, stačí opravdu málo k tomu, aby něco, co platí dnes, neplatilo zítra. Uvidíme, zda se Kraft vrátí do vítězné pohody v Engelbergu, nebo už ne.
Skvěle skáčou ale také další Rakušani a Němci. Tradičně dobrý, byť v tomto případě spíše výborný vstup do sezony, prožívá Pius Paschke. Inu, i ve 33 letech můžete pořád stačit nejlepším, pokud k tomu máte zázemí a píli na sobě pracovat. Za plejádou úspěchů německy mluvících zemí zatím zeje propast. Jako první se vzpamatovali Slovinci, kteří zatím létají vyrovnaně, ale ke stupňům vítězů měli až do posledního závodu celkem daleko. Úvod sezony naopak nechytli Norové a už vůbec ne Poláci, kteří možná čekají na svůj vytoužený Engelberg, kde se v posledních letech vždy dokázali dostat do pohody a na Turné už byli v lepším módu.
Slušně skáčou Japonci, kteří se z loňské bídy přece jenom trochu zvedli a po částečné obměně kádru postupují a sem tam i ve větším počtu závodníků prochází do druhého kola. Rozdílné jsou zatím pocity dvou skokanů, kterým se dařilo v letní Grand Prix. Zatímco Gregor Deschwanden létá výborně a v Klingenthalu dokonce vybojoval bednu, Vladimir Zografski se po solidních výkonech v Ruce evidentně trápí a vypadá to, že o formu přichází.
Do světového poháru naskočil z českých závodníků Roman Koudelka. Nevede si nejhůř, ale k bodům měl po solidních pokusech rozhodně blíže v Lillehammeru než v Klingenthalu. Pod vedením nových slovinských koučů je vidět evidentní progres, ale je zároveň jisté, že k pravidelné účasti na bodech ve světovém poháru vedou jen naprosto stoprocentní, maximálně dobře provedené skoky. A ty se snad dostaví už teď ve Švýcarsku nebo pak na Turné.
Ke slovu přichází Engelberg a pak de facto jediný (vánoční) víkend volna až do konce března. Do startu Turné čtyř můstků, které bude jasným vrcholem této sezony, se může stát hodně, ale už teď nás budou čekat dva skvělé závodní dny ve Švýcarsku. Místní specifický můstek nabízí často podívanou v zadním větru a uvidíme, zda bude Němcům i Rakušanům vyhovovat podobně jako předchozí tři destinace. A tradičně silní na něm bývají domácí, což při dost možná životní formě Gregora Deschwandena může dodat závodům nový rozměr.
O Turné ale více před jeho začátkem, do té doby si užijte poslední závody, a především klidně a šťastně prožijte Vánoční svátky.
Nečekaná změna v nominacích a velký návrat, historická ženská premiéra
Zatímco Rakušané, Němci, či Slovinci své nominace žádný větší důvod měnit nemají (po nemoci se pouze vrací Philipp Raimund), v polském či norském táboře se změny čekaly. Zatímco u Norů k nim nedošlo a další šanci tak dostane slaboučký Villumstad, polský celek po víkendové pauze posílí Kamil Stoch. Je však otázkou, zda tak krátká doba může něco výraznějšího změnit. Z nominace tudíž vypadává Andrzej Stekala, zůstává naopak Maciej Kot. Poměrně nečekaně došlo ještě před Turné ke změně v japonské reprezentaci. Nepřesvědčivého Nakamuru nahradí Taku Takeuči, vzhledem k jeho výkonům v COC (37. a 24. místo) výraznější průlom do špičky čekat nemůžeme. Chybět budou Ukrajinci, vrací se naopak Francouz Foubert. Debut prožije v rámci národní skupiny domácí Yannick Wasser.
Poprvé v historii si v Engelbergu zaskáčou také ženy. Startovní listina čítající 54 jmen bude i nadále bez Evy Pinkelnig a Maren Lundby, které by se snad měly zapojit po vánoční přestávce. V akci naopak uvidíme Slovenku Tamaru Mesíkovou trio Češek, které bodovalo během úvodního ženského víkendu v Lillehammeru. Veronika Jenčová dala po vydařeném představení na závodech Interkontinentálního poháru přednost závodům Alpen Cupu. Tam vstoupí do své sezony i Natálie Nejedlová a celá plejádá českých juniorů v čele s Davidem Ryglem, jenž minulý víkend startoval na FIS Cupu v Kanderstegu.
Nyní se pojďme podívat na to, kde všude během víkendu uvidíme české závodníky, neopomeneme ani přehled všech nominovaných sportovců na závody Světového poháru a program klání v Engelbergu včetně TV přenosů.
Nominace českého týmu na následující víkend (14. – 17. prosince):
SPm Engelberg 🇨🇭: Roman Koudelka
SPž Engelberg🇨🇭: Karolína Indráčková, Anežka Indráčková, Klára Ulrichová
COCm Ruka 🇫🇮 : nikdo
FCm Notodden 🇳🇴 : Benedikt Holub, Radek Rýdl, Kryštof Hauser, Daniel Škarka
ACž Seefeld 🇦🇹: Veronika Jenčová, Natálie Nejedlová
ACm Seefeld 🇦🇹 : David Rygl, Matěj Horák, Filip Křenek, Dominik Lukeš, Štěpán Kysel, Josef Buchar, Jan Ošmera, Jiří Černý, Lukáš Jeřábek
Startovní listina kvalifikace žen v Engelbergu
Startovní listina kvalifikace mužů v Engelbergu
Program víkendu v Engelbergu
Hlavní foto: Můstek v Engelbergu (zdroj: skijumping.pl)