Viktor Polášek: „Lépe se mi skáče v zadním větru“

V letní sezoně se z českých mladíků nejvíce dařilo Tomáši Vančurovi, v první části zimní sezony Vojtěchu Štursovi a nyní převzal pomyslnou štafetu Viktor Polášek. Věkem stále ještě junior si minulý víkend připsal první body SP v kariéře a dařilo se mu i v Zakopanem. O boj o titul mistra ČR ho navíc připravil pád po skoku delším, než je rekord můstku. Na rozhovor s nadějným českým mladíkem vás nyní zveme.

[b]Loni tě v Neustadtu potkala diskvalifikace, letos vítězství. Jaké to bylo?[/b]
Vzpomínka se mi oživila. Poslední skoky sezóny jsem odskákal loni jako předskokan na SP, tak teď bylo hezké si udělat jiný pohled na můstek vítězstvím a 10. místem.

[b]Kolem tvých diskvalifikací je i na sociálních sítích celkem živo. Jedná se o něčí konkrétní problém, nebo jsi spíš za obětního beránka?[/b]
Je to docela sranda. Zvedá se tím i můj počet „lajků“ na sociálních sítích (smích). Největší problém bude asi v tom, že jsem si to ve Wisle nedokázal pohlídat. Byla to má chyba a teď už vímm že takhle to nepůjde.

[b]V SP jsi teď poprvé přičichl v polské atmosféře, je nejlepší, jakou jsi zatím zažil?[/b]
Už jsem si ji trošku osahal na LGP právě ve Wisle. V zimě je to ale jiný šálek kávy. Je úžasné, že se dokáže sejít takový počet fanoušků na náš sport. Je to vždy super skákat a závodit v Polsku. I závody COC mají poměrně velkou návštěvnost.

[b]Ve Wisle jsi předváděl dobré skoky v protivětru i zadním větru. Co na ně říkáš a jaké podmínky ti sedí víc?[/b]
Skoky byly na velmi vysoké úrovni. Skákal jsem podobně jako v Neustadtu. Doufám, že to tak bude i nadále. Mně osobně se lépe skáče v zadním větru. V protivětru dostávám za hranou docela „kopačku“ (vysoké lyže) a potom už nemám takovou rychlost v letu, abych protivítr využil.

[b]Jak bys hodnotil úterní MČR v Harrachově? [/b]
Mistrovství byla docela sranda (smích). Snažil jsem se skákat tak, jak všude jinde a předvádět dobré skoky. Sešlo se i docela dost diváků. To pro mě bylo příjemné překvapení. Nicméně poté, co jsem neustál svůj první závodní skok, mé šance v kategorii mužů byly fuč. Ale na druhou stranu jsem rád, že jsem jeden kus. Skok už byl na hraně bezpečnosti a tak mi moc do smíchu hned nebylo.

[b]Stále jsi ještě junior, je i letos cílem Mistrovství světa juniorů (MSJ) a je již známa sestava českého týmu?[/b]
Ano, je to jeden z hlavních cílů letošního roku. Po loňském roce, když jsem trošku nečekaně dokázal skočit na 4. místo, si letos věřím na stupně vítězů. Byl bych strašně rád, kdybych tam mohl prodat skoky, které jsem předváděl v poslední době. S těmi by to mohlo vyjít i na stupeň nejvyšší! Celou sestavu jsem ještě neslyšel. Tak radši nebudu nic říkat, abych něco neprozradil (smích).

[b]Skáčete teď v poměrně pestrobarevných kombinézách, módní policie by asi radost neměla. Zaznamenal jsi nějaké ohlasy, a co na ně říkáš ty?[/b]
Tak kromě rukávů si barvu kombinézy každý vybírá podle sebe. Každá barva je v něčem specifická. Ta růžová je trošku bizarní, ale mně osobně se líbí.

[b]Jak vypadá momentálně tvůj život mimo skoky, tvůj současný věk je obvykle pro sportovce takový zlomový, co se například maturity týče?[/b]
Můj osobní život? Nemůžu si stěžovat, mám bezvadnou přítelkyni, podporu rodiny…Vše je ve správných kolejích. Škola je škola, moc velká aktivita tam není, ale maturita bude (smích).

[b]Tradiční otázka na závěr – čeho bys chtěl v nejbližší době dosáhnout?[/b]
Medaile z MSJ by byla super takhle na konec juniorské kariéry. A potom se stabilně pohybovat na bodech v SP a nominovat se na seniorský šampionát v Lahti. Také bych se asi rád podíval na lety, ale to záleží na tom, jak stabilně budu skákat.

[i][b]Foto: Viktor Polášek [/b](autor: Vendula Bittnerová)[/i]