Vojtěch Štursa: „Už se kvůli skokům nerozčiluju“

Vojtěch Štursa po vynikající první polovině sezony 2016/2017 zaznamenal postupný propad výkonnosti, který dosáhl svého dna během loňské zimy. Letošní ročník zatím nabízí o poznání nadějnější obrázek, Štursa je tudíž s dosavadním průběhem léta převážně spokojen. Po kvalifikaci v Hinterzartenu nám poskytl rozhovor.

[b]Jak hodnotíš svůj vstup do nové sezony?[/b]
Já jsem zatím vcelku spokojen, hlavně tedy s tím, jak vypadají skoky v tréninku a jak se tam zlepšuje moje úroveň. V závodech je to takový můj věčný boj, nevím, jestli se to vůbec někdy naučím (smích). Ale doufám, že jo. Určitě jsem spokojen, oproti loňskému roku se to vyvíjí úplně jinak.

[b]V čem spočívá ten závodní boj?[/b]
V tom, že chci udělat nějaký „spešl“ dobrý skok. Místo toho, abych se soustředil jen na tu práci, kterou mám udělat, tak se soustředím spíš na výsledek a sám se sebou s tím bojuju.

[b]Brzdí tě taky tvá spíš emotivní povaha?[/b]
Jo, to mě určitě brzdí.

[b]Byl jsi známý jako velký zastánce Richarda Schallerta, jak se ti pracuje s Davidem Jiroutkem?[/b]
Byla to určitě změna, je to jiná filozofie a myšlenka. Vloni jsem s tím trošku bojoval, ale myslím, že po tom roce si to sedlo a začíná to jít nahoru.

[b]Rovněž jsi poměrně otevřeně kritizoval bývalé vedení, je to současné změnou k lepšímu?[/b]
Jo, určitě, buďme rádi, že ten šašek už je pryč (smích). Teď si nemůžu stěžovat, vše funguje.

[b]Tvé skoky jsou pořád poměrně nevyrovnané, jaký je toho důvod?[/b]
Nevím (smích). První skok se mi vcelku povedl, druhý jsem si špatně sedl na nájezdu a ten kvalifikační byl asi z těch dnešních nejlepší. Pořád se zkouší nové věci, je to léto, takže se forma snaží vylepšovat ze skoku na skok a jak to zas tolik nehoří, tak se experimentuje.

[b]Působíš tu dost uvolněně, je to něco, co ti předtím chybělo?[/b]
Jo, určitě, trošku jsem se naladil na jinou notu, beru to vše, jak to je. Už se nerozčiluju kvůli skokům, protože skoky jsou pořád jen maličkost v životě, tak to beru jako příjemnou maličkost.

[b]Jaké jsou tvé další letní plány?[/b]
Teď máme týden závodní pauzu, kterou využiju k tréninku. A dál se uvidí, ještě další plány nemáme.

[b]Před dvěma lety jsi rychle vylétl nahoru a opět rychle spadl, čím to bylo?[/b]
Chtěl jsem po sobě nemožné. Teď to vidím zpětně, že jsem udělal pár chyb, které jsem udělat neměl a které mi nikdo nedokázal vysvětlit. Je to taková mladická nezkušenost, i když mi v té době bylo už přes 20, tak to přiznávám tomuhle. Dával jsem si sebe přehnaně velké nároky a skoky pro mě byly všechno. Jakmile jsem si představil, že by to všechno mohlo odejít, tak to pro mě byl prostě konec. Věřím, že když to budu brát takhle v pohodě a poklidu a pořád pracovat dál, tak se tam zase dostanu.

[b][i]Foto: Vojtěch Štursa [/b](autor: Jan Štěrba)[/i]