Vojtěch Štursa: „Vím, že můj potenciál je mnohem větší“

Nejnadějnějším českým skokanem v úvodu letošní sezony je zatím Vojtěch Štursa. Pravidelně se pohybuje kolem třicátého místa, jako jediný z našich reprezentantů dokázal bodovat a v kvalifikaci do druhého závodu v Nižném Tagilu obsadil pěkné 17. místo. Po úvodním triu víkendů SP nám poskytl rozhovor.

[b]Na začátku letošní sezony skáčeš o dost lépe než na konci té minulé, na čem především jsi v létě zapracoval?[/b]
Na všem (smích). Konkrétně ani nevím, ladilo se všechno, a že bych se zaměřoval vyloženě na jednu věc, to se říct nedá. Samozřejmě se neřešily žádné velké věci, ladily se ty detaily. Tyhle detaily ale už v tom svěťáku dělají všechny metry.

[b]Úplně spokojený však nejsi, kde vidíš největší rezervy?[/b]
Spokojenost tam určitě ještě není. Vím, že můžu skákat mnohem líp i podle toho, co mám natrénováno a kam sahá můj potenciál. Určitě to není jen o tom se probojovat do druhého kola. Potřebuju, aby si to všechno sedlo, abych se dokázal uklidnit a mohl jsem ten skok udělat s větší kuráží a přitom s větší volností. Když to tak řeknu, aby flow toho skoku byl přirozený, aby tam byla maximální síla, a pak to letí, no. Žádná křeč, nic takového, prostě spontánně skočit. To bych teďka potřeboval.

[b]Jak jsou na tom tvé soutěžní skoky v porovnání s těmi tréninkovými?[/b]
Když jsme končili letní přípravu, tak ty moje skoky byly na vyšší úrovni, než aktuálně jsou. Došlo tam k určitému zhoršení, ale nic markantního. Každopádně to určitě v závěru přípravy bylo lepší.

[b]V Nižném Tagilu jsi byl o víkendu vůbec poprvé, jak se ti tam líbilo?[/b]
Je to takový klasický moderní můstek, co se teďka staví. Zkrátka normální můstek, pěkný a i prostředí třeba v porovnání s Čajkovskim vypadá o dost líp. To město je takové normálnější, není to klasické Rusko, jak si ho představujeme a jak to tam vypadá. Děs běs. Ale ten Tagil bylo hezké město, až jsem z toho byl mile překvapen.

[b]V loňské i letošní sezoně jsi touto dobou na svém kontě měl nejvíce bodů z českého týmu, máš z toho speciální radost?[/b]
Nejsem si úplně jistý, jestli bych se měl radovat ze tří bodů, co mám (smích). Jsem za ně ale strašně vděčný a ve srovnání s loňskem si těch bodů víc vážím, protože je za nimi další rok tvrdé práce. Ale určitě nejsem ve stavu, kdybych si řekl: „Tyjo, teď jsem bodoval a to mi stačí.“ Spíš mi to dodalo motivaci a zase další chuť do práce. Vím, že je možný se tam v té třicítce bez problémů motat.

[b]Obě sezony spojují i tvé pády na úvod, zanechal na tobě ten z Wisly nějaké následky?[/b]
Ne, zaplaťpánbůh, že jsem si to tam jen tak nějak pochroumal a nic vážnějšího jsem si z Wisly neodnesl.

[b]Českému týmu v lednu reálně hrozí snížení startovní kvóty pro SP až na tři skokany, vnímáš nějaký tlak? [/b]
Mě kvóty absolutně nezajímají. Nikdo na nás nenaléhá, ale samozřejmě se proslýchá, že se tlačí na kvóty, i když by tam pomalu ani neměl kdo startovat, kdybychom měli kvótu šest. Jak říkám, neberu si to k srdci. Já skáču, dělám ten sport a celý rok trénuju pro sebe. Když budu nejlepší, tak na ten svěťák pojedu tak jako tak, a když budu skákat své dobré skoky, tak ty body potom přijdou.

[b]Mnoho skokanů, včetně tebe, letos přešlo na nové lyže od BWT. Jsou lepší než Slatnary, které jsi měl doposud?[/b]
Řekl bych, že jo. Slatnar měl jednu velkou nevýhodu, kterou byla strašně dlouhá čekací doba na nový pár lyží. Když teď chci nové lyže u BWT, tak se to přes Richieho [i](Schallerta, šéftrenéra české reprezentace, pozn. red.)[/i] domluví a další týden mám nové lyže. V tomhle je to teď o dost lepší.

[b]Česká reprezentace má rovněž nové přilby, které kvůli svému vzhledu sklidily od fanoušků kritiku. Jsou lepší alespoň po sportovní stránce?[/b]
Všichni si z nás dělají srandu, vnímáme to a mrzí nás to úplně všechny. Když jsme ty helmy dostali, tak jsme se všichni sobě navzájem smáli, jak v tom vypadáme. Bohužel se nám smějí i fanoušci, ale nic s tím nenaděláme. Ale v porovnání s Cascem, které jsme měli loni, jsou tyhle helmy pohodlnější a nemlží se v nich brýle. Ve sportovním směru krok k lepšímu, co se vzhledu týče, krok k horšímu.

[b]Atmosféra mezi fanoušky není po startu sezony úplně ideální, jak je to mezi skokany?[/b]
V týmu jsme pozitivní, samozřejmě není tak veselo, jak by bylo, když by se dařilo. Je to takové, že se hloubá, co se děje a proč to nejde. Celkově ale náš tým funguje dobře a věřím, že se z toho vyhrabeme.

[b]V reprezentaci už nejsou zkušení Jakub Janda a Jan Matura, cítíš tam změnu atmosféry?[/b]
Necítím, cítím se úplně stejně, jako když tam ti starší byli. Jak už jsem zmiňoval, skoky dělám pro sebe, protože je mám rád, a kdo tam je z ostatních, mě až tolik nezajímá.

[b]Proběhla nějaká týmová rozlučka s Jakubem Jandou?[/b]
Já jsem byl zraněný, takže jsem ani při jeho rozlučce na můstku nebyl. Takže bohužel nevím, ale myslím, že od kluků z týmu a od svého dlouholetého kamaráda Honzy Baiera dostal startovní číslo, kde měl vytištěné všechny svoje starty ve Světovém poháru. Nějaký nostalgický dárek tedy dostal.

[b]Jak vnímáš své povedené, či nepovedené skoky v závodech týmů v porovnání s individuály? Je tam rozdíl?[/b]
Vnímám to nastejno, když se mi skok povede, tak z něj mám radost, ať je to kdekoliv. Závod je závod a přece jen je to stresová situace. Spíš naopak, když se mi nepovede skok ve družstvech, jako v Kuusamu, kde jsem udělal nejhorší skok za celý víkend, tak to mi byla úplně hanba a styděl jsem se za sebe. Nevěděl jsem, že to kluci přede mnou taky pokazili, protože jsem ani jednoho neviděl. Tam jsme se naneštěstí seřadili na špatných metrech všichni.

[b]Jaký má vlastně skokan přehled o závodě v jeho průběhu?[/b]
Předtím než skáču, tak se starám jedině o to, jaké startovní číslo zrovna jede. A to je vlastně vše. Možnost zjišťovat situaci tam je, všude po můstku jsou počítače a kdykoliv se tam člověk může podívat, je to ale zbytečné rozptylování. Koukat se po ostatních je takové zbytečné, takže já to nedělám.

[b]Jako každý rok, i letos se hojně řeší vybavení jednotlivých týmů. Kdo ho má letos nejkvalitnější?[/b]
Letos bych řekl, že Norové jsou zase jinde. Němci sice koušou, ale když foukne Němcovi, tak skočí někam k HS a když foukne Norovi, tak skočí ještě mnohem dál. Norové mají letos skvělou formu a všechno jim to sedlo. Za ty tři týdny jsou podle mě nejsilnější národ.

[b]Do Turné čtyř můstků ještě zbývají dva víkendy SP, s čím do nich půjdeš a jak se ti líbí můstky?[/b]
Můstky to jsou normální, jako každé jiné. Budu se snažit na to připravit jako vždycky, abych předvedl ty své dobré skoky a abych se zase někam posunul k lepšímu. Chtěl bych se i nadále lepšit.

Vojtěchu Štursovi děkujeme za rozhovor a přejeme mu úspěšné pokračování letošní zimní sezony.

[i][b]Foto: Vojtěch Štursa [/b](autor: Katarzyna Sluzewska)[/i]