Po dubnovém kongresu FIS v Curychu, o jehož výstupech jsme informovali zde, se minulý pátek konala schůze skokanské komise FIS. Ta proběhla v chorvatském Dubrovníku, kde byly klíčové změny potvrzeny, navíc byly také představeny návrhy kalendářů pro příští sezonu ( o kterých budeme informovat v samostatném článku). Oč se tedy jedná?
Změny startovních kvót v SP mužů
Zřejmě nejdiskutovanější novinkou jsou úpravy kvót pro nejsilnější skokanské státy. Dosud měly možnost nasadit šestici závodníků, nyní se tento počet sníží na pět (zisk dodatečné kvóty pro tři nejlepší závodníky dané periody Kontinentálního poháru zůstává). Národní skupina se navíc ze šesti skokanů smrskne na čtyři. FIS si od této změny slibuje více šancí na body a zisk dobrých umístění i pro závodníky ze skokansky menších států. Odstranění skokanů číslo 6 až 7 z vyspělých států však nese také mnohá úskalí.
Kromě nižšího počtu závodníků v kvalifikacích a z toho plynoucího snížení celkové úrovně podniků SP dojde také k nevyhnutelnému přelití části kvalitních skokanů do Kontinentálního poháru a FIS Cupu. Kdo na to doplatí? Právě ony slabší státy… Hrozí také masové konce kariér závodníků z elitních zemí, jejichž zástupcům tato změna pochopitelně příliš nevoní – její skutečnou funkčnost však ověří letní sezona, kdy již nové kvóty vstoupí v platnost.
Ženy si mimo Vikersund nezalétají, čeká je však Interkontinentální pohár
Zatímco v prvotním návrhu kalendáře vedle Vikersundu figurovaly rovněž ženské lety v Oberstdorfu, německý podnik byl nakonec vyškrtnut Organizátor údajně nesehnal dostatek financí na společný víkend žen a sdruženářů. Zájem měla i Planica, vzhledem k vyšším letovým křivkám na slovinském mamutu však vystavila stopku přímo FIS. Ženy tudíž čeká dvojice vikersundských závodů v rámci RAW Air, do kterých zasáhne elitní patnáctka pořadí SP, ke které se bude moct přidat až 5 dalších závodnic na divokou kartu od organizátorů. Dámy určitě potěší rekordní prize money – vítězka si přijde na 10 000 švýcarských franků (běžně 4 000), dvacátá závodnice inkasuje 1 100.
Potvrzeno bylo zrušení dámského FIS Cupu a jeho spojení s Kontinentálním pohárem. Nový seriál se bude jmenovat Interkontinentální pohár a je určitě krokem vpřed – dva dosud existující seriály se totiž historicky kryly pouze dvakrát a kalendáře byly v obou případech notně prořídlé.
Změny v kontrole vybavení a zákaz fluoru
Dalším velice ožehavým tématem jsou každoročně kontroly vybavení, a to zejména kombinéz. Od příští sezony dojde k revoluci – ty tam budou analogové metody z minulosti, v budoucnu již bude vše automatizováno pomocí 3D laserového skenu. To by mělo zamezit manipulaci s rozměry, špičkové týmy však již evidentně i zde našly cestičky, jak si přilepšit.
Bezpečnost závodníků bude dále zvýšena povinnou instalací bezpečnostní pásky, která přijde do akce v případě selhání vázání a zamezí děsivým situacím, jakou byl například pád Petera Prevce v Planici. Lyže budou muset mít navíc povinné „brzdy“, které zamezí nabrání vysoké rychlosti při nekontrolovaném pohybu směrem dolů v rámci doskočiště, například po pádu.
Od 1. 7. dojde také ke kontroloře zákazu používání fluoru při mazání lyží, na což dosud nebyly k dispozici dostatečně účinné metody. Během letní sezony půjde o testovací provoz, tresty začnou padat v zimě.
Vrcholná akce na dosah!
Velice netradičně čeká skokany letošní první medailová bitva již v červnu. Postarají se o ni Evropské hry v Krakově, jejichž skokanská část bude probíhat od 27. 6. do 1. 7. na kultovních můstcích v Zakopanem. Účast přislíbila polská špička, potvrzený je také start Vladimira Zografskiho, elitních tureckých a ukrajinských skokanů a v neposlední řadě také Švýcarů Deschwandena, Peiera a Petera, které doplní dámy Torazza a Arnet. Účast by tudíž mohla být poměrně solidní, o dalších nominacích vás po jejich zveřejnění budeme informovat.
Zdroj: fis-ski.com