V Curychu se odehrálo tradiční posezonní jednání komisí jednotlivých sportů pod vlajkou Mezinárodní lyžařské federace (FIS). Chybět pochopitelně nemohly ani skoky na lyžích. Jelikož je příští sezona bez vrcholu v podobě klasického mistrovství světa nebo olympijských her, jednotliví delegáti mají více prostoru k návrhům změn. Jednalo se zejména o kontrole vybavení, formátech závodů a ženských letech na lyžích. Nechyběly rovněž úvahy o zapojení více států do světové špičky. Na hlavní výstupy švýcarského víkendu se nyní pojďme podívat.
- Po testovacím leteckém závodě žen ve Vikersundu přijde příští sezonu na řadu také letecký Světový pohár. Měl by se skládat ze tří závodů (jeden bude hostit Oberstdorf a dva Vikersund), přičemž právo startu získá elitní patnáctka celkového pořadí SP. Pořadatel bude mít navíc možnost udělit až pět divokých karet dle svého výběru.
- Smráká se naopak nad seriálem FIS Cupu žen. Třetiligových dámských závodů bylo vždy poskrovnu, navíc byly obsazením takřka nerozeznatelné od Kontinentálního poháru. Ty by nyní měly FIS Cupy nahradit. Navíc by se měla změnit také kvalifikační kritéria pro závody SP – dosud k dočasnému právu startu stačilo umístění v elitní třicítce COC, nyní bude třeba výkon na úrovni nejlepší patnáctky.
- Změny čekají i závody mužů. Aby se zvýšily šance závodníků ze zemí mimo elitní šestku, měla by nyní maximální startovní kvóta pro elitní země čítat pět místo dosavadních šesti závodníků. Dodatečná místa pro elitní trojici dané periody COC zůstanou. Měla by se tím rovněž zvednout prestiž Kontinentálních pohárů, kam budou nevyhnutelně odveleni závodníci číslo 6-7 z vyspělých zemí. Bez zvýšení odměn pro vítěze či mediálního pokrytí se však bude pro některé sportovce jednak spíš o hřebíček do jejich kariérní rakve. Na situaci doplatí rovněž slabší závodníci, pro něž bude nyní v COC těžší bodovat…
- I v minulé sezoně se hodně mluvilo o vybavení, zejména o kombinézách. Před uplynulou sezonou byli skokani měřeni hned dvakrát – vestoje i vleže. To s sebou neslo vedlejší efekt v podobě zvětšených rozměrů a tím pádem také zvýšených možností manipulací a hledání děr v pravidlech. Vzrostl tím také vliv větru na skok a letová rychlost v jeho druhé fázi. FIS proto dala skokanské komisi za úkol vypracování studie, jak tyto parametry vrátit o několik let zpět. Aktuálně je v plánu před sezonou provést 3D sken jednotlivých závodníků, přičemž do budoucna by se tato procedura měla provádět před každým závodem.
- Aby se zabránilo hubnutí závodníků, budou skokani váženi bez vybavení. Pokud chtějí zůstat na svém dosavadním BMI, budou tudíž muset přibrat.
- Ani v příští sezoně se i přes doporučení MOV nepočítá s účastí sportovců z Ruska a Běloruska.
- Po úspěšné hybridním úvodu loňské sezony ve Wisle se možnost pořádání závodů s ledovou stopou a „letním“ doskočištěm rozšíří i na ostatní kategorie. Přičemž prozatím půjde pouze o nouzovou možnost, pokud nebude k dispozici přírodní sníh.
- S tím souvisí také vytváření zásob sněhu – v Titisee-Neustadtu se toto řešení osvědčilo a bude důrazně doporučováno všem organizátorům listopadových a prosincových závodů, které jsou z hlediska sněhové pokrývky tradičně nejproblematičtější.
Všechny výše uvedené návrhy ještě musí být potvrzeny na květnovém kongresu FIS v Dubrovníku, jasno by mělo být po setkání komise skoků na lyžích pátého května.
zdroj: skijumping.pl