Na jednání pracovních skupin FIS v Praze byly prezentovány kromě analýz, návrhů jednotlivých národních svazů mimo jiné i předběžný rozvrh závodů na následující sezonu 2024/25. Po více než tříleté pauze by se mohly do české kotliny navrátit závody nejvyšší ženské kategorie v rámci letní Grand Prix, jak již naznačil v rozhovoru pro náš web předseda skokanského úseku Vít Háček. Podívejte se s námi, jak dosavadní plány FIS pro příští ročník vypadají.
Letní sezona 2024
Grand Prix mužů (GPm)
Kalendář letní sezony zahájí v polovině srpna obdobně jako loni francouzský Courchevel, který za poslední dvě dekády patří k neodmyslitelným střediskům skokanského léto, za posledních dvacet let chybělo na mapě GP pouze v roce 2020. Druhé místo na mapě letní GP by mělo patřit polské Wisłe, která nyní prochází nákladnou rekonstrukcí, jež by měla skončit podle původních plánů během letošního června. Následovat poté bude daleký přesun až do kazachstánského Almaty, kde se mezinárodní měření sil v rámci soutěží FIS naposledy konalo v rámci studentské univerziády. Od roku 2017 areál můstků Gornyj Gigant hostil pouze tamější závody. Jestli se letní GP do někdejšího hlavního města Kazachstánu navrátí bude záviset i na posvěcení ze strany FIS během inspekční cesty, která je plánována na začátek května.
Druhá polovina letní Grand Prix by se v případě splnění požadavků ze strany FIS měla rozjet na středním můstku v rumunském Rasnově, který by měl předcházet rakouskému Hinzenbachu. Velké finále GP a celou letní přípravu zakončí jako před rokem německá Vogtland Arena v Klingenthalu.
Grand Prix žen (GPž)
V návrhu ženského kalendáře na nadcházející léto je zastávek o něco méně. Zatímco start sezony je plánován společně i s muži – Courchevel a Wisła, do Kazachstánu ženy neodcestují. Namísto Almaty by se nejvyšší kategorie FIS měla po tříleté pauze opět představit na domácím můstku ve Frenštátě pod Radhoštěm. Společně s Grand Prix by se zde v rámci Memoriálu Jiřího Rašky uskutečnily i dva závody FIS Cupu mužů. V druhé půlce sezony je program až na zastávku v rakouském Hinzenbachu totožný s muži.
Kontinentální pohár mužů (COCm) a Interkontinentální pohár žen (ICOCž)
O start sezony (Inter)Kontinentálního poháru a FIS Cupu se postará německý Hintenzarten před půlkou srpna. Následovat bude poté relativně dlouhá pauza, kterou vyplní až zářijová generálka před mistrovstvím světa v Trondheimu. O týden později se přesunou závodníci i závodnice ze severu do rakouského Stamsu, po němž se jejich cesty rozdělí. Muži zakončí svoje letní putování v rámci COC v německém Klingenthalu, týden před finále GP, ženy odcestují do švýcarského Einsiedelnu a celý ICOC by měly zakončit v estonském Otepää.
Muži (COCm):
Ženy (ICOCž):
FIS Cup mužů (FCm)
Po startu v Hinterzartenu se „třetí liga“ přesune po dvouleté pauze k radosti českých fanoušků opět do Beskyd, tedy konkrétně do Frenštátu pod Radhoštěm a o týden poté i do polského Szczyrku. Druhou půlku letní přípravy načne v září slovinská Kranj a s velkou pravděpodobností i tradiční Alpen Arena v rakouském Villachu. Na přelomu září a října celý podnik uzavřou švýcarský Einsiedelnu a (v případě potvrzení nabídky) estonské Otepää.
Zimní sezona 2024/25
Světový pohár mužů (SPm)
Změnou proti minulému ročníku je prohození úvodních dvou zastávek, norský Lillehammer obstará zahájení celé sezony, a to jak pro muže, tak pro ženy, smíšeným týmovým závodem („mixy“). Poté bude jako v minulých sezonách následovat finská Ruka, po níž se kolotoč závodů podle plánů přesune do polské Wisły a další víkend by se po dvouleté pauze skokané měli vrátit do Bádensko-Württemberska, konkrétně do Titisee-Neustadtu. V rámci tří dnů zde změří své síly v rámci dvou individuálních závodů a prvního závodu supertýmů. Poslední předvánoční zastávku obstará tradiční středisko v Engelbergu.
Ve stejném datu jako před rokem, tedy 29. prosince, se Oberstdorf promění v první zastávku 73. ročníku Turné čtyř můstků. Tradičně na Nový rok bude následovat německý Garmisch-Partenkirchen, 4. ledna rakouský Innsbruck a velké finále o dva dny později proběhne v salcburském Bischofshofenu.
Po Turné skokané otestují olympijské středisko v italském Val di Fiemme během závodů jednotlivců a supertýmů. První klasický týmový závod sezony je plánován o týden později v polském Zakopaném, první lety sezony poté obstará Heini-Klopfer-Skiflugschanze v Oberstdorfu. Německo se ale se Světovým pohárem jen tak nerozloučí. Hned po letech bude následovat „malý mamut“ ve Willingenu, kde se muži představí společně se ženami. Před světovým šampionátem bude na skokany ještě čekat daleké cestování, nejdříve do amerického Lake Placid a poté do japonského Sappora.
V rámci mistrovství světa v klasickém lyžování, které se uskuteční v norském Trondheimu, se skokané nejprve představí na středním můstku v neděli 2. března. V průběhu týdne změří síly v týmových soutěží a vše vyvrcholí individuálem na velkém můstku. Plynule na skončení mistrovství naváže norské RAW Air turné, které odstartuje netradičně v průběhu týdne na Holmenkollenu, po němž se skokané přesunou na mamut do Vikersundu. Před samotným vyvrcholením sezony ve slovinské Planici skokané absolvují předposlední zastávku ve finském Lahti, kde na ně bude čekat poslední měření v rámci závodu supertýmů.
Světový pohár žen (SPž)
Jak již bylo řečeno, ženy odstartují společně s muži v norském Lillehammeru, nicméně poté se jejich cesty rozdělí, kdy na skokanky čeká daleké cestování do Čang-ťia-kchou, dějiště olympijských her 2022. Poté se cesty Světového poháru mužů a žen opět spojí ve švýcarském Engelbergu.
Po vánočních svátcích na ženy čeká druhý ročník Turné dvou nocí, jehož první ročník se uskutečnil minulou zimu. Formát závodů zůstává neměnný, první závod na Velkém olympijském můstku v Ga-Pa, finále na Schattenbergu v Oberstdorfu. První lednový týden poté zakončí střední můstek v rakouském Villachu. Před další dalekou zastávkou v podobě japonského turné, čeká na skokanky generálka před olympijskými hrami v Miláně na velkém můstku v italském Val di Fiemme. Následně se celý „svěťák“ žen přesune na japonské ostrovy, konkrétně tedy do Sappora a Zaa, kde závodnice absolvují měření sil hned v 5 závodech (4 individuální + 1 supertýmy).
Daleké cestování touto zastávkou nekončí, skokanky se sice vrátí z Japonska zpět do Evropy v rámci zastávky ve Willingenu, ale v uvozovkách jen na skok. Týden na to je totiž čeká přesun na americký kontinent do Lake Placid. Před světovým šampionátem v Trondheimu se jsou ještě v plánu dva víkendy – slovinské Ljubno a rakouský Hinzenbach.
V rámci MS čeká na ženy stejný program jako muže, individuál na malém i velkém můstku, týmový závod žen i smíšený týmový závod, poprvé v historii na velkém můstku. Po skončení šampionátu ženy zakončí své putování sezonou norským RAW Air, kde se představí hned ve dvou leteckých závodech, a podnikem ve finském Lahti.
Kontinentální pohár mužů (COCm) a Interkontinentální pohár žen (ICOCž)
Své putování týden před Světovým pohárem žen zahájí skokané a skokanky v rámci (Inter)Kontinentálního poháru v čínském středisku Snow Ruji v Čang-ťia-kchou. Společné cesty obou kategorií se ale hned poté rozdělí. Muži odcestují do finské Ruky a do švýcarského Engelbergu, ženy se představí před vánočními svátky pouze v norském Notodenu.
Nabitý program čeká na muže během ledna, kdy se skokané představí v tradičních střediscích v Klingenthalu, Bischofshofenu a Sapporu. Hned na začátku února navíc na ně naváže olympijské středisko v Lillehammeru. Naopak ženy budou mít program z kraje roku o poznání chudší, v lednu je čekají pouhé dvě zastávky, ve švédském Falunu a v rakouském Bischofshofenu, v únoru pak pouze jedna, na malém můstku ve Villachu.
Po norské zastávce na muže čeká slovinská Kranj a daleké cestování do Iron Moutain, kde se uskuteční rovnou tři závody COC. Poté na závodníky a závodnice i vzhledem k probíhajícímu světovému šampionátu bude čekat měsíční pauza, kterou ukončí během března. Po pauze se nejdříve představí ženy v tradičním dějišti známého ze světa biatlonu, z německého Oberhofu, a poté se k nim přidají i muži na zastávce ve finském Lahti. Zatímco pro ICOC se bude jednat o finálový podnik, na muže čeká poslední měření sil v rámci COC o víkend později v polském Zakopaném.
Muži (COCm):
Ženy (ICOCž):
FIS Cup mužů (FCm)
Předběžný program pro zimní část FIS Cupu se příliš neliší od toho loňského. O jeho zahájení se postará opět švýcarský Kandersteg, po kterém budou následovat závody v norském Notodenu a švédském Falunu. Poté by měla oproti minulé zimě přibýt nová zastávka na zatím nespecifikovaném můstku ve Slovinsku, nicméně to je zatím jediná výraznější změna. Plán dalších zastávek ve Szczyrku, Villachu, Oberhofu je naprosto totožný s právě skončeným ročníkem, stejně tak jako plánované finále v polském Zakopaném.
*Plány jsou zatím předběžné a nejsou vyloučeny dodatečné změny. O definitivním potvrzení kalendářů Vás budeme v následujících týdnech informovat.
Zdroj: fis-ski.com, trondheim2025.no
Foto: Areál Horečky (autor: Simona Horká)