Zografski: „Mým snem je vyhrát závod SP“

Letošní boj o triumf v seriálu Grand Prix se smrskl na souboj Gregora Deschwandena s Vladimirem Zografskim. Před závěrečným podnikem v Klingenthalu ztrácí švýcarský skokan pouze 34 bodů, boj je tedy rozhodně otevřený. Rozhovor s Deschwandenem jsme vám nabídli již během léta, nyní je tedy čas na pohled očima druhého z hlavních aktérů.

Zografski je ve žlutém už od úvodní zastávky a platit to bude i v Klingenthalu, jak je to pro něj důležité? „Není to ta nejdůležitější věc, ale určitě jsem rád, že jsem lídrem. Má to své plusy a minusy, protože to na vás přece jen vytváří tlak.“ Léto bere bulharský reprezentant především jako přípravu na zimu: „Zima je pro nás nejdůležitější. Chtěli bychom být v elitní patnáctce, to by byl dobrý startovací bod. Hlavní je ale formu udržet až do konce zimní sezony. Vyhrát Grand Prix nebylo naším hlavním cílem, ale v této pozici by samozřejmě bylo skvělé celkové pořadí vyhrát,“ netají se závodním ze Samokova s ambicemi na celkový titul.

V Hinzenbachu se rychle oklepal ze sobotního pádu, pracuje tedy intenzivněji také na mentální stránce? „Ano, sobota byla jen smůla, to se stává. Jen škoda, že se to stalo v kvalifikaci, ale tyhle dny je potřeba rychle hodit za hlavu a dívat se jen dopředu,“ má jasno v Polsku žijící skokan. Ten letos v létě skáče až nebývale dobře, na čemž má nepochybně podíl rovněž polský trenérský tým vedený Grzegorzem Sobczykem: „Výsledky mluví za vše, nejdůležitější je tvrdá práce, ve sportu vás nic jiného na vrchol dostat nemůže. Myslím, že jsme v čím dál lepší pozici a jako tým jsme mnohem sehranější. Máme spíš kamarádský vztah, není to úplně klasická poloha trenér-závodník. Je to spíš rodinné. Pořád mám ale hodně rezerv v technice, hlavně v přechodu do letové fáze, na to se do zimy musíme ještě zaměřit.“

Jelikož secelý Zografskiho život točí kolem Polska, nabízí se myšlenka „přestupu“ za lepším, pomyslel na to někdy sám závodník? „Narodil jsem se v Bulharsku a jsem hrdý Bulhar, takže budu určitě nadosmrti reprezentovat Bulharsko. O tomhle jsem ani nikdy neuvažoval,“ má jasno osamocený reprezentant své země. Situace skoku v Bulharsku růžová není, mohly by ji jeho výkony zlepšit? „Doufám, že ano. Nesmíme zapomenout, že v Bulharsku nemáme fungující skokanské můstky (existují pouze chátrající můstky pro děti v Samokově a Sofii, pozn. red.). Celkově u nás nejsou skoky na lyžích moc populární, takže doufám, že moje výkony přivedou sponzory a zájem veřejnosti. Současná situace ale není úplně jednoduchá a skokanský můstek je docela drahý. Stejně nikdy nepřestaneme snít (smích)!“ dodal bývalý světový juniorský šampion.

Co by pro něj mělo větší hodnotu, juniorské zlato, nebo triumf v Grand Prix? „Takto se na to nedívám, mým snem je vyhrát závod Světového poháru, a kdybych to mohl za jakýkoliv předchozí úspěch vyměnit, tak bych to určitě bral,“ nastínil trojnásobný vítěz závodů GP. Podobně jako třeba Roman Koudelka, také Zografski již pořádně dlouho nelétal. Na rozdíl od českého reprezentanta však pravidelně závodil všude jinde – můžeme letos čekat také jeho letecký návrat? „Zatím nevím. Pokud bude vše fungovat, tak tam samozřejmě startovat budu, ale je to ještě celkem za dlouho, čas ukáže,“ uzavřel Zografski.

Foto: Tým Vladimira Zografskiho (autor: Jiří Korbel)