Künzle: „Konkurence je velmi silná.“

Dvaatřicetiletý Martin Künzle, pod jehož taktovkou závodí mimo dalších čtyřnásobný olympijský vítěz Simon Ammann, začal se svou trenérskou dráhou u švýcarského lyžařského svazu již před devíti lety. Nejprve pracoval jako trenér B-týmu a od roku 2008 působí u národního týmů, kde vystřídal Wernera Schustera.

V roli trenéra se může pyšnit nejedním dobrým výsledkem svých svěřenců. Velké úspěchy sklízí se Simonem Ammannem, který se pod jeho vedením stal vítězem hodnocení SP, mistrem světa v letech a dvojnásobným olympijským vítězem. Andreas Küttel vybojoval pro změnu zlato na MS v Liberci.

Ačkoliv je švýcarský tým méně početný, skýtá dle Künzleho velký potenciál. Dobrých výsledků mohou vedle Ammanna dosahovat také dva jednadvacetiletí reprezentanti, Gregor Deschwanden a Marco Grigoli.

Švýcaři se letos v létě prezentovali velmi dobře. Vedle obvykle silného Simona Ammanna bodovali v Grand Prix Gregor Deschwanden a Marco Grigoli. Máte pocit, že Simon dostal opravdovou posilu a že bude tento trend pokračovat i v zimě?
Doufám, že Gregor může zůstat ve formě i v zimě. Má docela stabilní techniku a skáče celé léto na konstantní úrovni. Pro Marca to bylo trochu více nahoru a dolů. Někdy to bylo dobré, pak zase přišla fáze, v níž to nešlo tak dobře. Myslím, že Gregor může v zimě začít dost dobře. U Marca doufám, že se může také prezentovat dobře.

Jak důvěřujete Gregorovi na začátku sezony v Lillehammeru, Kuusamu a Soči? Čeho může dosáhnout, když to půjde dobře?
Když se mu podaří dostat do druhého kola a udělat body ve Světovém poháru, bude to pro něho skvělý výkon a s tím bych byl přirozeně velmi spokojený. V létě bylo vidět, že s absolutně špičkovými skoky má na to skočit do TOP 15. Ale nejprve musí získat body v SP. Pak se může krok za krokem zlepšovat.

Jak se stavíte k novým, těsným kombinézám?
Celé léto jsme trénovali a jezdili na závody a cítil jsem to dobré. Bylo vidět, že tak skoky fungují. Přechod byl na začátku trochu obtížný. Skokani budou jistě rychlejší v nájezdu a také v letu. Uvidí se, jak to bude v zimě. Teď máme zase dva centimetry plus dva centimetry, jestli se tím hodně změní, nemůžu říct. Bude jistě zajímavé sledovat, jaké budou lety na lyžích, skoky na středním nebo velkém můstku nebudou jistě žádný problém.

Jak důležité bylo pro mladé skokany, že Simon Ammann neukončil kariéru, jak kdysi zamýšlel, po sezoně 2010/2011?
Bylo to velmi důležité pro celé skoky na lyžích ve Švýcarsku, že Simon pokračoval. Pro mládež je dobré mít nějakého tahouna. Mají v tomto ještě více než dva roky čas, kdy nebude veškerý tlak a zájem ležet na nich, nýbrž na Simonovi. Mohou se v klidu připravit a uvidíme v tréninku, kam to půjde a co je potřeba, aby byli vepředu. Současně je také pro Simona důležité vidět, že dva skokani mohou skákat prakticky stejně daleko jako on. To mu také pomáhá.

Jaké jsou šance švýcarského týmu při MS ve Val di Fiemme?
Na MS pošleme tým, který bude mít šanci dosáhnout finálového kola. To je náš cíl. Kdo bude čtvrtým skokanem vedle Simona, Marca a Gregora je stále otevřené. Pascal Kälin, Pascal Sommer nebo bratři Pascal a Luca Egloffovi jsou skokani, kteří by to mohli zvládnout. Ale bude ještě potřeba zvyšování výkonů v příštích týdnech a měsících, aby se více přiblížili k požadované úrovni.

Co je cílem nadcházející zimy pro švýcarský tým?
Simon má potenciál dosáhnout ve Světovém poháru pódiových umístění. Pro Gregora a Marca je hlavní cíl dostat se do druhého kola, závod od závodu se více přiblížit k TOP 20 a TOP 10 a a nasbírat co možná nejvíce bodů ve SP. Ještě nemají moc startů ve SP, proto je naším cílem také vůbec skákat ve SP. Konkurence je velmi silná a musí se skákat na vysoké úrovni. Chceme sbírat body ve SP, vyskákat kvóty a jít tak plynule dopředu.

Kdo je Vaším favoritem na celkového vítěze Světového poháru 2012/2013?
To je těžké říct. Myslím, že budou vepředu stejní závodníci jako v minulém roce. Ale například Severin Freund se vrátil velmi silný a bude jistě silný i v zimě. Wolfgang Loitzl byl zase velmi silný v Kontinentálním poháru, tak uvidíme, jak si povede ve Světovém poháru. Rakušané budou mít navrch, stejně tak Kamil Stoch nebo mladí Poláci. Těžko říct, kdo bude vepředu. Samozřejmě doufám, že my budeme také u toho, to je jasné.

Vyhraje Simon Ammann příští Turné čtyř můstků?
Pracujeme na tom, ale vyhrát Turné je velmi těžké. Je potřeba mnoho věcí, aby to dokázal. Člověk musí zůstat zdravý, ne jako v minulém roce, a musí být v dobré formě. Nášim cílem je startovat v Turné a být vepředu, jestli bude, potom může vyhrát, uvidíme.

Budou Rakušané jako tým v této sezoně opět dominovat jako v posledních osmi zimách?
Počítám s tím, že budou Rakušané vpředu. Mají tým s velkým potenciálem. Jsou extrémně silní a mají mnoho skokanů, kteří mohou dosahovat umístění v TOP 10 nebo TOP 15. Myslím, že to ale nebude tak jasné, jako v minulém roce.

Zdroj: berkutschi.com
Foto: Martin Künzle (autor: Michaela Vondrášková)