Werner Schuster: „Na prognózy je brzy.“

Werner Schuster nyní zažívá se svým týmem výborné roky. Jeho svěřenci jsou důkazem, že Němci patří do světové špičky. Třiačtyřicetiletý Rakušan, který od švýcarské výpravy přesedlal k německé, prozrazuje tajemství úspěchu a sděluje své budoucí plány.

Nejprve pracoval na slavném sportovním gymnáziu ve Stamsu, kde spolupracoval mimo jiných s Gregorem Schlierenzauerem a Mariem Innauerem. Zde nasbíral své první trenérské zkušenosti. Později se rozhodl věnovat se této oblasti naplno a stal se hlavním koučem švýcarského národního týmu. O rok později již působil u německého národního družstva.

Německou reprezentaci trénuje již čtyři roky. Pod jeho vedením se výborně daří Richardu Freitagovi, Severinu Freundovi či Andreasi Wankovi, který je jako vítěz letní Grand Prix jedním z kandidátů na triumf v nadcházejícím Světovém poháru.

Andreas Wank se stal prvním německým vítězem hodnocení Grand Prix od Svena Hannawalda. Pro Andrease i tým to byl velký úspěch. Jak důležité je to pro Vás a je výhra také něco jako signál pro celý tým?
Je to pěkný úspěch, který ale také nepřeceňujeme. Zisk titulu má vždy pozitivní efekt. Důležitější než celkové pořadí jsou však tři jednotlivá vítězství. Andreas využil situaci v létě, aby se mentálně posunul o krok vpřed. Teď už ví, že je připraven na další úroveň. Pro celý tým je získání titulu dalším krokem ke zvýšení sebevědomí.

Severin Freund se vrátil letos v létě po jeho operaci zad neuvěřitelně silný. Ostatní trénovali a Severin nastoupil po nucené pauze s relativně malým množstvím tréninkových skoků na mimořádně vysoké úrovni. Jak je to možné?
Možná dokonce trénoval více, neboť den rehabilitace je mnohem náročnější než „normální“ tréninkový den. Konečně je to platné po zranění znovu spojení uzdravit. O Severina bylo v Medical Park Bad Wiessee dobře postaráno. Spolupráce mezi lékaři sportovcem byla ukázková. V popředí rehabilitace stála příprava na zimní sezonu. Dílčí cíl v LGP můžeme hodnotit jako pozitivní.

Jak velký vliv budou mít na výkony skokanů kombinézy? Nový materiál se podobá spíše atletickým oblekům než těm leteckým. Po létě se zdá, že vyhovují především Andreasi Wankovi a Severinu Freundovi.
Dle mého názoru je stále příliš brzy na přesné prognózy. Je pořád nezbytné nasbírat více zkušeností. Profitovat bude ten, kdo se nejlépe a nejrychleji novým podmínkám přizpůsobí. S tímto krédem jsme začali přípravu.

Jaké cíle jste si stanovil pro nadcházející zimu? V jistém ohledu to určitě musí být rovnocenný boj s týmy Norska a Rakouska. Samozřejmě je našim cílem udělat krok vpřed. Další generační výměnu proto provádíme chytře a opatrně. Před námi je období se třemi velkými akcemi (Predazzo 2013, Sochi 2014, Falun 2015) a chceme využít příležitosti, abychom získali tituly.

V jaké umístění doufáte v hodnocení národů?
Doufám ve druhé místo a snížení odstupu Rakouska.

Kdo je vaším favoritem pro celkové vítězství Světového poháru?
Kdo by vsadil před začátkem minulé sezóny na Anderse Bardala, by byl nyní velmi bohatý. Spolehlivé tipy na celkového vítěze jsou možné nejdřív od poloviny sezony.

Zdroj: berkutschi.com
Foto: Werner Schuster (autor: Michaela Vondrášková)